Meksyk: pozostawiono samochód z ciałami 10 osób przed siedzibą władz stanowych

Meksyk: pozostawiono samochód z ciałami 10 osób przed siedzibą władz stanowych
Fot. PAP/EPA/Gary Robledo
PAP / tk

W mieście Zacatecas, na centralnym placu przed siedzibą władz stanu, pozostawiono samochód, w którym znajdowały się ciała dziesięciu osób. - Wszystkie z widocznymi śladami pobicia - powiedział gubernator stanu David Monreal.

Samochód typu SUV, który już podczas przejazdu ulicami miasta wzbudził podejrzenia policji, pozostawiono na przystrojonym świątecznie placu w czwartek rano czasu lokalnego. Kierowca uciekł.

DEON.PL POLECA
Stan Zacatecas jest jednym z tych regionów Meksyku, gdzie odnotowuje się najwięcej zabójstw, głównie w walkach między rywalizującymi ze sobą gangami. Według oficjalnych danych w 2021 roku odnotowano w tym stanie do 1050 zabójstw, o 260 więcej niż w 2020 r.

Od 15 lat, kiedy ówczesny prezydent kraju Felipe Calderon rozpoczął wojnę z kartelami narkotykowymi, Meksyk zmaga się z falą przemocy i jest areną krwawych walk między siłami rządowymi a gangami, ale także między samymi grupami przestępczymi, w wyniku których od 2006 roku zginęło około 350 tysięcy osób, a około 96 tysięcy zaginęło.

Obecny prezydent Manuel Lopez Obrador poinformował w czwartek, że w ubiegłym roku, w porównaniu do poprzedniego, liczba zabójstw spadła w Meksyku o 4 proc. do 33 tysięcy.

Niemiecka agencja dpa zwraca uwagę, że potężne meksykańskie kartele narkotykowe i inne grupy przestępcze nadal mają ścisłe powiązania ze skorumpowanymi politykami i funkcjonariuszami siłami bezpieczeństwa.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Hen

Doskonałe pisarstwo nigdy nie traci swej mocy

W czasach gdy do literackiego obiegu wróciła tematyka obozowa i wojenna, opowiadania mistrza krótkiej formy zaskakują świeżością. Józef Hen pokazuje, jak ekstremalne sytuacje ujawniają prawdę o człowieku. Sprawdzają...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Meksyk: pozostawiono samochód z ciałami 10 osób przed siedzibą władz stanowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.