Ministerstwo wstrzymuje dotacje. Fundacja Profeto: "Archipelag" nie jest projektem politycznym

Ministerstwo wstrzymuje dotacje. Fundacja Profeto: "Archipelag" nie jest projektem politycznym
Fot. Profetopl / YouTube
Profeto / PAP / pk

Na początku stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o wstrzymaniu wypłat z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród podmiotów, których dotyczy decyzja jest m.in. Fundacja Profeto, która dzięki dotacjom miała ukończyć budowę ośrodka "Archipelag - wyspy wolne od przemocy", w którym pomoc miały znaleźć osoby skrzywdzone w wyniku przestępstw.

Fundacja Profeto podkreśla, że projekt "Archipelag - wyspy wolne od przemocy" nie jest projektem politycznym, a pomysł jego stworzenia zrodził się "przed ogłoszeniem konkursu przez Ministerstwo Sprawiedliwości".

DEON.PL POLECA
"Niestety niedługo po przyznaniu nam dotacji pojawiła się seria artykułów w mediach o bardzo negatywnym i jednostronnym przekazie, szkalujących w szczególności dobre imię księdza Michała Olszewskiego SCJ, ale też całej Fundacji" - czytamy na stronie Profeto.

Część mediów zarzuca Fundacji , że zamiast budowania ośrodka dla ofiar przestępstw, chce stworzyć "nowe imperium medialne na kształt mediów Zgromadzenia Księży Redemptorystów w Toruniu". Informacje te Profeto jednoznacznie dementuje, podkreślając, że zostały opublikowane i powielane przez inne media bez jakiejkolwiek weryfikacji.

Wstrzymanie wypłat z Ministerstwa Sprawiedliwości powoduje trudności, które nie zostały uwzględnione  w projekcie budowy ośrodka.

"Sytuacja taka nie została przewidziana (bo i nie mogła) w umowach łączących nas z wykonawcami, odpowiedzialnymi za zaprojektowanie, budowę i wyposażenie Centrum wsparcia dla osób pokrzywdzonych przestępstwem - czytamy na stronie Fundacji Profeto. - Zostaliśmy narażeni na utratę zaufania przez naszych kontrahentów i współpracowników, bo musieliśmy wstrzymać roboty budowlane do czasu wypłaty dotacji. W takiej sytuacji nasi wykonawcy mogą składać do nas roszczenia z żądaniem wypłaty zaległego wynagrodzenia, a my nie wiemy, co im odpowiedzieć, bo nie mamy żadnej informacji z Ministerstwa Sprawiedliwości. Wbrew »sensacyjnym« i »porażającym« doniesieniom i insynuacjom pojawiającym się w wielu mediach, my nasze działania określone w ofercie realizujemy z myślą o osobach pokrzywdzonych".

Ministerstwo wstrzymuje wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowało w komunikacie, że 27 grudnia zostały wstrzymane wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości. Zaznaczono, że od tego dnia "każda płatność przed zrealizowaniem podlega analizie merytorycznej i nie zostanie wykonana bez indywidualnej zgody". Jak podkreślono, "resort prowadzi szczegółowy audyt Funduszu".

"Powodem prowadzonego audytu jest ustalenie czy przyznanie konkretnych dotacji jest zgodne z zadaniami Funduszu oraz zasadami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych takimi jak jawność, oszczędność, czy celowość. Fundusz Sprawiedliwości jest funduszem celowym i powinien finansować wyłącznie precyzyjnie wskazane zadania państwowe" - czytamy w komunikacie.

Zaznaczono w nim, że w pierwszym etapie kontroli weryfikowane są wypłaty, które były zaplanowane na styczeń 2024 r. "Ministerstwo dołoży wszelkich starań, by wypłaty, co do których nie ma wątpliwości, były zrealizowane jak najszybciej" - głosi komunikat.

Jak poinformowano, w resorcie trwają także prace nad powołaniem specjalnego zespołu ekspertów ds. Funduszu Sprawiedliwości, który ustali przyszłe zasady jego funkcjonowania.

Według komunikatu, kontrola płatności dotyczy umów w zakresie pomocy pokrzywdzonym, postpenitencjarnej oraz przeciwdziałania przyczynom przestępczości (przyznawanych zarówno w trybie konkursowym, jak i pozakonkursowym).

"Łącznie dotyczy 112 podmiotów, które tylko w styczniu mają otrzymać wypłaty na łączną sumę 79 770 098,59 złotych. Poza dotacjami wstrzymane zostały także wypłaty kwot z tytułu działań promocyjnych" - podkreślono. Jak czytamy, "wstrzymanie wypłat nie oznacza wypowiedzenia umów". "Umowy będą jednak wnikliwie analizowane" - zapowiedziano.

W komunikacie poinformowano, że wśród podmiotów, którym wstrzymano wypłaty, są m. in:

  • Fundacja Lux Veritatis ma w tym roku otrzymać 2 308 800 złotych. Łącznie do końca 2026 roku Fundacji ma zostać wypłacone 7 178 028 złotych.
  • Stowarzyszenie Fidei Defensor ma w tym roku otrzymać 1 477 333 złote. Łącznie do końca 2025 r. Stowarzyszeniu ma zostać wypłaconych 2 954 666 złotych.
  • Fundacja Instytut Suwerenności i Dziedzictwa w Europie w tym roku ma otrzymać 544 200 złotych. Łącznie do 2025 roku Fundacji ma zostać wypłaconych 1 088 400 złotych.
  • Fundacja Profeto.pl Sercański Sekretariat na rzecz Nowej Ewangelizacji - ma w tym roku otrzymać 29 777 090 złotych. Łącznie do końca 2026 roku Fundacji ma zostać wypłaconych 37 306 091 złotych.
  • Fundacja św. Benedykta ma w tym roku otrzymać 1 261 334 złote. Łącznie do końca 2026 roku Fundacji mają zostać wypłacone 3 757 334 złote.

Źródło: Profeto / PAP / pk 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Ministerstwo wstrzymuje dotacje. Fundacja Profeto: "Archipelag" nie jest projektem politycznym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.