Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie otwarty

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie otwarty
(fot. PAP / Paweł Supernak)
PAP / ml

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie otwarty; będą mogły być do niego wniesione także grunty prywatne, za co właściciel dostanie certyfikat - wynika z zapowiedzi szefa i wiceszefa resortu infrastruktury i budownictwa. Zaś w kolejce po mieszkania ma być stosowana punktacja.

- Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie także otwarty dla innych, którzy będą chcieli uczestniczyć w tym działaniu, też mogą wnosić swoje nieruchomości, też dzięki temu będą mogli korzystać z dobrodziejstw wynikających z oprocentowania, ze świadectw udziałowych - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
- Będziemy budowali głównie na gruntach Skarbu Państwa, ale będziemy też budować na gruntach gminnych, bo są gminy, które się już zgłaszają do tego programu. Możemy także budować na gruntach prywatnych, jeśli ktoś będzie chciał do funduszu mieszkaniowego włożyć swoje grunty i dostać certyfikat. Program jest otwarty - zaznaczył wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.
Jak dodał, spółki Skarbu Państwa, przekazując grunty, otrzymają świadectwa udziałowe. - Jeśli chodzi o grunty spółek Skarbu Państwa, to wymaga to rozliczeń finansowych. Te grunty Skarbu Państwa będą wnoszone do funduszy inwestycyjnych i spółki dostaną świadectwo udziałowe. (...) Nie może być mowy o jakiejś utracie wartości, działalności na szkodę poszczególnych spółek, nawet jeśli to są spółki z udziałem 100 proc. Skarbu Państwa - podkreślił Smoliński.
Adamczyk tłumaczył, że do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego zostaną wniesione m.in. grunty Skarbu Państwa, które zostaną wykorzystane do zabudowy mieszkaniowej. Fundusz będzie również generował środki finansowe na realizację programu, operując na tych nieruchomościach. Minister zaznaczył, że Fundusz będzie "swoistym bankiem ziemskim".
Minister dodał, że do realizacji programu potrzebny jest inwestor zastępczy. - Mamy bank ziemski, działający tak jak agencja, potrzebny jest inwestor zastępczy. Narodowy Operator Mieszkaniowy to inwestor zastępczy dla realizacji bezpośrednio tego programu: realizacji w Warszawie, ale także w odległych Suwałkach, w Suchej Beskidzkiej, czy w miastach, miasteczkach Dolnego Śląska, Podkarpacia, w każdym miejscu Polski - mówił.
Według niego działający na zasadach rynkowych i realizujący przedsięwzięcia Narodowy Operator Mieszkaniowy będzie się też zajmował kwestią dostępu do mieszkań. Wyjaśnił, że "zostanie określona zasada punktacji", bo program jest dedykowany przede wszystkim tym, którzy dzisiaj nie mogą liczyć na możliwość zakupu czy najmu komercyjnego mieszkania.
- Dzięki punktacji ustalimy hierarchię w kolejce oczekujących na mieszkanie - powiedział Adamczyk. Zaznaczył jednak, że "nikt nie będzie z tego programu wyłączony", co najwyżej będzie na odległym miejscu w kolejce.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie otwarty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.