Morderstwo byłego premiera Japonii: podejrzany o zabójstwo wierzył, że przez polityka zbankrutowała jego matka

Morderstwo byłego premiera Japonii: podejrzany o zabójstwo wierzył, że przez polityka zbankrutowała jego matka
Fot. PAP/EPA/Cambodia Government Cabinet / HANDOUT
PAP/ kb

Podejrzany o zabójstwo byłego premiera Japonii Shinzo Abego, 41-letni Tetsuya Yamagami, wierzył, że Abe promował grupę religijną, która doprowadziła do bankructwa jego matkę; w poniedziałek przewodniczący japońskiej filii Ruchu pod Wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego, zwanego także Kościołem Zjednoczeniowym, potwierdził członkostwo matki Yamagamiego w organizacji.

Wedle informacji dochodzeniowych cytowanych przez agencję Kyodo Yamagami wierzył, że Abe promował grupę religijną, której jego matka przekazywała "wielkie darowizny". Policja skonfiskowała dziennik Yamagamiego, w którym, według japońskich mediów, miał opisać swoją urazę do tej grupy. Media przytoczyły słowa podejrzanego: "Moja matka dokonała ogromnej darowizny dla grupy religijnej i zbankrutowała. Zacząłem szukać Abego, bo myślałem, że promował tę grupę w kraju".

Zamach na byłego premiera Japonii

Matka podejrzanego o zabójstwo byłego premiera Japonii Shinzo Abego jest członkinią Ruchu pod Wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego, zwanego także Kościołem Zjednoczeniowym - potwierdził w poniedziałek Tomihiro Tanaka, przewodniczący japońskiej filii organizacji.

Tanaka nie skomentował doniesień o darowiznach, jednak zaznaczył, że ani Abe, ani Yamagami nie byli członkami Kościoła Zjednoczeniowego. Dodał, że jego organizacja będzie współpracować z policją, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

DEON.PL POLECA

Matka Yamagamiego dołączyła do Kościoła Zjednoczeniowego około 1998 roku, jednak przestała uczestniczyć w jego życiu między 2009 a 2017 rokiem - powiedział Tanaka. Około dwa do trzech lat temu odnowiła kontakt z członkami organizacji, a w ciągu ostatniego pół roku uczestniczyła w wydarzeniach organizowanych przez kościół raz w miesiącu.

Były premier Abe pojawił się we wrześniu zeszłego roku na wydarzeniu przygotowanym przez organizację stowarzyszoną z Kościołem Zjednoczeniowym, w czasie którego wygłosił przemówienie chwalące pracę partnera Kościoła Zjednoczeniowego na rzecz pokoju na Półwyspie Koreańskim - poinformowała agencja Reutera.

Kościół Zjednoczeniowy został założony w Korei Południowej w 1954 roku przez Sun Myung Moona - samozwańczego mesjasza i ostrego przeciwnik komunizmu. Ruch zyskał uwagę światowych mediów dzięki masowym ślubom, podczas których przysięgę małżeńską składają sobie tysiące par jednocześnie. W latach 60., mówiący płynnie po japońsku Moon, nawiązał kontakty z japońskimi politykami. Zmarł w 2012 roku.

Kościół Zjednoczeniowy ma obecnie ok. 600 tys. członków w Japonii i 10 mln na całym świecie - przekazał Tanaka.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Skomentuj artykuł

Morderstwo byłego premiera Japonii: podejrzany o zabójstwo wierzył, że przez polityka zbankrutowała jego matka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.