Na górze Sabotin w Słowenii odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci polskich żołnierzy

Na górze Sabotin w Słowenii odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci polskich żołnierzy
Fot. Domena publiczna
PAP / pk

Na górze Sabotin na granicy Słowenii z Włochami odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci polskich żołnierzy poległych na froncie Isonzo w latach 1915-1917 - poinformowała w niedzielę agencja STA.

Przewodniczący Rady Narodowej (izby wyższej parlamentu Słowenii - PAP) Marko Lotricz powiedział przy okazji wydarzenia, że jest ono nie tylko okazją do uhonorowania ofiar wojny, ale także przyjaźni i współpracy.

W ceremonii uczestniczyli m.in. Ambasador RP Krzysztof Olendzki, Konsul Honorowy RP w Nowej Goricy, mieście położonym u podnóża góry, Nedjan Brataszevec oraz sekretarz stanu w ministerstwie obrony Słowenii Rudi Medved.

- Ważne jest, aby się zjednoczyć, współpracować, jak miało to miejsce kilka miesięcy temu, kiedy Słowenię nawiedziła powódź i z pomocą przyszła nam Polska i jej obywatele - podkreślił Lotricz.

DEON.PL POLECA

Na początku sierpnia Słowenia doświadczyła gwałtownych deszczy i burz, a w ich wyniku - powodzi. Premier Robert Golob uznał ją za największą klęskę żywiołową w historii kraju. Słoweński rząd oszacował straty na ponad pół miliarda euro.

Medved zauważył, że w ostatnim czasie zacieśniła się współpraca pomiędzy Słowenią i Polską. Jako przykład podał polską pomoc przy budowie dwóch mostów mających pomóc w walce ze skutkami powodzi.

W walkach na froncie Isonzo trwających od maja 1915 do listopada 1917 roku zginęło tysiące ludzi. Wśród poległych było także kilka tysięcy żołnierzy polskich, którzy walczyli po stronie Austro-Węgier.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Na górze Sabotin w Słowenii odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci polskich żołnierzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.