Nie żyje Bronisława Rafalska. Ratowała Żydów podczas wojny

Nie żyje Bronisława Rafalska. Ratowała Żydów podczas wojny
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

W wieku 91 lat zmarła Bronisława Rafalska, odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W czasie II wojny światowej wraz z rodziną ratowała życie obywatelom polskim pochodzenia żydowskiego przed niemiecką eksterminacją.

Bronisława Rafalska urodziła się w 1930 roku. Podczas II wojny światowej wraz z rodziną - ojcem Pawłem, matką Anielą i siostrą Marią - mieszkała we wsi Markowa niedaleko miasta Zawałów, k. Brzeżan. Kiedy Niemcy rozpoczęli akcję eksterminacji okolicznych Żydów, do ich domu przybyli Mosze i Salomea Beznerowie, Nachum i Fejga Flocherowie oraz Juliusz i Bronisław Diczkowie.

Rafalscy pozwolili im ukryć się w budynku gospodarskim, a następnie przenieśli wszystkich do kryjówki obok domu, którą wybudowali specjalnie dla nich. Szóstka ukrywających się została tam aż do wiosny 1944 roku, kiedy teren ten został zajęty przez Armię Czerwoną. Rafalscy dbali o podstawowe potrzeby ukrywanych i zaopatrywali ich w lekarstwa. Ryzykując życie dla przechowywanych Żydów, kierowali się ludzkimi uczuciami i nigdy nie oczekiwali czegoś w zamian - podkreśla IPN.

Odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

W 1990 roku Instytut Yad Vashem nadał Anieli i Pawłowi Rafalskim oraz ich córkom Marii i Bronisławie, tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Bronisława Rafalska została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Order został wręczony w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w grudniu 2017 r. ramach obchodów 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”.

DEON.PL POLECA

Jak wynika z informacji podanych przez Mateusza Szpytmę zastępcę prezesa IPN, z grona 7112 Polaków uhonorowanych przez Yad Vashem, żyje jeszcze około 90 osób.

Źródło: PAP / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Gajda

Historie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie za wiarę

Ksiądz Janusz Gajda od najmłodszych lat poznawał życiorysy męczenników z czasów hitlerowskiej okupacji. Po wojnie w jego rodzinnym Zawierciu pamięć o lokalnych bohaterach...

Skomentuj artykuł

Nie żyje Bronisława Rafalska. Ratowała Żydów podczas wojny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.