Nie żyje Dietrich Mateschitz, założyciel Red Bulla i najbogatszy Austriak

Nie żyje Dietrich Mateschitz, założyciel Red Bulla i najbogatszy Austriak
Dietrich Mateschitz, założyciel firmy Red Bull (fot. depositphotos.com)
PAP/mk

Zmarły w sobotę Dietrich Mateschitz był założycielem produkującej napoje energetyczne firmy Red Bull. Uważany za najbogatszego Austriaka dorobił się majątku wycenianego na 27 mld dolarów.

Dietrich Mateschitz zmarł po krótkiej chorobie w wieku 78 lat. Urodzony w 1944 roku w Sankt Marein w Austrii, po ukończeniu studiów z zakresu zarządzania biznesem na Uniwersytecie Wiedeńskim początkowo pracował mi.n. dla Jacobs Kaffee - podaje austriacka agencja APA.

W czasie podróży służbowej dowiedział się o azjatyckim napoju energetycznym "Krating Daeng", po angielsku "Red Bull". Zdecydował się zakupić jego licencję i w połowie lat osiemdziesiątych założył firmę produkującą legendarny napój.

Red Bull zastosował następnie wyjątkowo ofensywną strategię marketingową, która obejmowała sponsoring w sektorze sportowym - przypomnia APA. Początkowo skupiano się na sportach ekstremalnych, ale sukcesywnie punkt ciężkości przeniósł się na sporty masowe - klub piłki nożnej Red Bull Salzburg, drużyny hokejowe i uczestnictwo w Formule 1 z zespołem Red Bull Racing. Jego dyrektor Christian Horner, komentując wiadomość o śmierci Mateschitza, powiedział: "Tak wielu z nas musi być mu wdzięcznym za możliwości, które zapewnił, wizję, którą miał, siłę charakteru i za to, że nigdy nie bał się podążać i realizować swoje marzenia".

DEON.PL POLECA

Z kolei szef Formuły 1 Stefano Domenicali oświadczył: "Jestem głęboko zasmucony wiadomością, że odszedł Dietrich Mateschitz, ogromnie szanowany i uwielbiany członek rodziny Formuły 1".

Jak zaznacza austriacka agencja, unikający rozgłosu miliarder był współzałożycielem fundacji, która zajmuje się badaniami nad leczeniem paraplegii, polegającej na paraliżu szczególnie nóg, spowodowanego urazem kręgosłupa.

Zgodnie z danymi magazynu "Forbes" Mateschitz zajmował w 2022 roku 51. miejsce wśród najbogatszych ludzi świata z majątkiem wycenianym na ponad 27 mld dolarów.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ryszard Abraham

Ikona PRL-u. Genialny naturszczyk. Oryginał

Miał ochrypły głos i cięty dowcip. Powtarzał, że alkohol pity z umiarem nie szkodzi. Włóczył się po Polsce, a potem po Nowym Świecie. Chwytał się różnych zawodów: był kamieniarzem, grabarzem,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje Dietrich Mateschitz, założyciel Red Bulla i najbogatszy Austriak
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.