Nie żyje znany reżyser William Friedkin. Był twórcą kontrowersyjnego filmu "Egzorcysta"

Nie żyje znany reżyser William Friedkin. Był twórcą kontrowersyjnego filmu "Egzorcysta"
Nie żyje reżyser William Friedkin (fot. Turner Classic Movies / YouTube.com)
PAP / tk

W wieku 87 lat zmarł w Los Angeles William Friedkin, reżyser takich filmów jak "Francuski łącznik" czy "Egzorcysta". O jego śmierci poinformował portal Variety, powołując się na jego żonę.

Filmowa kariera Williama Friedkina

Friedkin debiutował komedią muzyczną "Good Times" z Sonnym i Cher w 1967 r., potem jednak nakręcił jedne z najbardziej kontrowersyjnych filmów w historii kina. "Francuski łącznik" zdobył pięć Oscarów, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera i najlepszego aktora (Gene’a Hackmana).

"Egzorcysta" zbulwersował widzów historią 12-letniej dziewczynki poddanej egzorcyzmom, które mają uwolnić ją od demona. Był to jeden z najbardziej dochodowych filmów w historii. Został nominowany do Oscara w 10 kategoriach. Jego najnowszy film, z Kieferem Sutherlandem, ma mieć premierę na festiwalu filmowym w Wenecji we wrześniu.

- Moje filmy zawsze były studium ludzkich zachowań w ich najbardziej ekstremalnej postaci. Nie są skierowane do młodych ludzi, tylko do dorosłych – powiedział Friedkin w wywiadzie z 2012 r.

W innym wywiadzie przyznał, że największą inspiracją są dla niego dźwięki. - Największy wpływ wywarły na mnie słuchowiska radiowe, gdy byłem dzieckiem. Pamiętam, że słuchałem ich po ciemku. Wszystko pozostawiono w nich wyobraźni. Myślę najpierw dźwiękami, a dopiero potem obrazami – powiedział.

William Friedkin urodził się w 1935 r. w Chicago jako syn ukraińskich imigrantów. W latach 70. i 80. był trzykrotnie związany krótkimi małżeństwami, w tym z aktorką Jeanne Moreau. Od 1991 r. był żonaty z piastującą kierownicze stanowisko w wytwórni Paramount Sherry Lansing.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Twardowski

Ks. Jan Twardowski, jako kaznodzieja i poeta pokazywał, że świętość nie jest oderwana od codzienności, a świętych można spotkać już tu, na ziemi. W rozważaniach i w wierszach pytał, co robić, żeby być świętym. I...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje znany reżyser William Friedkin. Był twórcą kontrowersyjnego filmu "Egzorcysta"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.