Niemcy: Baterie Patriot w drodze do Polski

Niemcy: Baterie Patriot w drodze do Polski
Baterie Patriot ruszyły w drogę do Polski (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

W poniedziałek Bundeswehra rozpoczęła proces relokacji pierwszych dwóch z zapowiedzianych trzech baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot do Polski. Trafią one w okolice Zamościa – informuje portal NDR.

Transport wyruszył rano z Meklemburgii-Pomorza Przedniego do Polski. „Ich misja to ochrona przestrzeni powietrznej partnera z NATO w rejonie ok. 30 kilometrów od granicy z Ukrainą” – dodaje NDR.

Patrioty będą chronić przed atakami lotniczymi

Żołnierze Sił Powietrznych z Bad Suelze (Pomorze Przednie-Rugia) mają do pokonania 1100 km. Patrioty „mają chronić rejon wokół polskiego Zamościa - na południowym wschodzie od Warszawy - przed atakami lotniczymi.

Według informacji portalu, przeniesionych zostanie kilkanaście elementów systemu, w tym jednostki radarowe i nakierowujące. Główne elementy systemu to platforma mobilna, radar, agregaty prądotwórcze, wyrzutnia rakiet (mogąca zawierać od 4 do 16 pocisków).

Tydzień wcześniej do Polski udała się już grupa przygotowawcza, której zadaniem było zorganizowanie zakwaterowania i zaopatrzenia dla kilkuset żołnierzy Bundeswehry, a także przygotowanie terenu do instalacji systemów Patriot. „Jednostki te są zintegrowane z obroną przestrzeni powietrznej NATO na wschodniej flance” – podkreśla NDR.

Po tym, jak w listopadzie w terytorium Polski uderzył pocisk, ówczesna minister obrony Christine Lambrecht (SPD) i jej polski odpowiednik Mariusz Błaszczak uzgodnili, że niemieckie systemy Patriot powinny stacjonować w Polsce. Dodatkowo Niemcy dostarczą Ukrainie jedną baterię systemu Patriot, która ma pomóc temu krajowi w obronie przed rosyjskimi atakami.

Jedna niemiecka bateria obrony systemem Patriot stacjonuje już na Słowacji – przypomina NDR i podkreśla, że rakiety Patriot są w stanie zwalczać nadlatujące pociski i samoloty w promieniu ok. 70 kilometrów.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Pierwszy reportaż z wojny w Ukrainie

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale...

Skomentuj artykuł

Niemcy: Baterie Patriot w drodze do Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.