Niemcy. Biuro byłego kanclerza Gerharda Schroedera zostanie zamknięte

Niemcy. Biuro byłego kanclerza Gerharda Schroedera zostanie zamknięte
Gerhard Schroeder, były kanclerz Niemiec (fot. Jens Knappe/360-berl/depositphotos.com)
PAP/mk

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder nie otrzyma już od państwa funduszy na prowadzenie biura, które zostanie zlikwidowane. Wywodzący się z SPD polityk, który wspiera Władimira Putina i zarabia olbrzymie pieniądze od rosyjskich firm, dotąd nie odciął się od inwazji na Ukrainę.

Schroeder po odejściu z funkcji kanclerza RFN w 200 r. działał na rzecz rosyjskich firm energetycznych (m.in. Gazprom, Rosnieft, Nord Stream AG).

Jak przypomina w środę Reuters, kolejni kanclerze Niemiec po odejściu z urzędu otrzymują od państwa fundusze, potrzebne na utrzymanie biura wraz z personelem.

Trzy partie, tworzące koalicję rządową (SPD, Zieloni, FDP) przystały na parlamentarny wniosek o zakończenie dalszego finansowania Schroedera. „Decyzję podjęto po tym, gdy były kanclerz odmówił potępienia Putina, którego wciąż nazywa bliskim, osobistym przyjacielem, pomimo inwazji Rosji na Ukrainę” – podkreśla Reuters.

DEON.PL POLECA

Jak wyliczają niemieckie media, 78-letni Schroeder zarabia na pracy dla rosyjskich państwowych firm energetycznych sumy, przewyższające 400 tys. euro – kwotę, jaką państwo wydaje rocznie na jego biuro. „W opinii komisji budżetowej, były kanclerz Schroeder nie wykonuje już żadnych obowiązków, wynikających z jego poprzedniego urzędu. Biuro zostanie zatem zlikwidowane” – brzmi uzasadnienie wspólnego wniosku trzech partii.

Schroedera, który jeszcze jako kanclerz wspierał budowę kolejnych gazociągów z Rosji do Europy, obwinia się o pogłębienie zależności energetycznej Niemiec od Rosji. Schroeder zawsze podkreślał swoją zażyłość z Putinem jako człowiekiem, którego „świat nie powinien lekceważyć”.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Niemcy. Biuro byłego kanclerza Gerharda Schroedera zostanie zamknięte
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.