Nowoczesne i bezpieczne. Dowody po nowemu już od listopada

Nowoczesne i bezpieczne. Dowody po nowemu już od listopada
(Fot. pl.depositphotos.com)
TVP3 Szczecin

Od 8 listopada Polacy będą mogli składać wnioski o nowe dowody osobiste z odciskami palców. Czytniki linii papilarnych dotarły już do wszystkich gmin. Wymiana jest związana z dostosowaniem się do unijnych przepisów, ale przede wszystkim chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa.

Dowód osobisty po raz kolejny zmienia oblicze. Wciąż będzie zawierać najważniejsze informacje o każdym z nas, ale przede wszystkim ma być trudniejszy do podrobienia. Wielokrotnie zdarzało się, że sfałszowane dowody umożliwiały oszustom np. wzięcie popularnych „chwilówek”.

Dzięki kolejnym zabezpieczeniom ma to być o wiele trudniejsze. Nowe dowody osobiste, tak jak paszporty, będą zawierać odciski palców obywateli.

- Te odciski palców będą w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Będą także w Rejestrze Dokumentów Osobistych, ale tylko na czas do wydania dowodu osobistego, czyli w momencie, kiedy już dowód zostanie wydany, te odciski nie będą przechowywane w rejestrze - wyjaśnia Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Dodatkowo do dowodu osobistego powróci podpis właściciela dokumentu. W związku z tym nie będzie już można, o niego wnioskować przez internet. Niezbędna będzie wizyta w urzędzie.

W pierwszej połowie października rozpocznie się dostawa tzw. stacji mobilnych urzędnika - urządzenia, które umożliwią oddanie odcisków palców przez osoby, które z różnych powodów nie będą mogły osobiście stawić się w urzędzie.

Co ważne, wprowadzenie nowych dowodów nie oznacza konieczności ich natychmiastowej wymiany. Z dotychczasowych dokumentów będzie można korzystać do czasu, aż minie ich ważność.

TVP Szczecin

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Nowoczesne i bezpieczne. Dowody po nowemu już od listopada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.