O skutkach podwyżki VAT na art. dziecięce

O skutkach podwyżki VAT na art. dziecięce
(fot. handmaidenbymaria/flickr.com0
KAI / psd

O konsekwencji podwyżki podatku VAT dla kosztów wychowania dzieci mówili 21 lutego przedstawiciele Centrum im. Adama Smitha i Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” podczas konferencji prasowej w Warszawie. Organizatorzy spotkania przedstawili także list do premiera Donalda Tuska, w którym proszą o podjęcie w czasie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej inicjatywy, mającej na celu objęcie niższą stawką podatku VAT artykułów dziecięcych.

Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha przypomniał, że niedługo w polskim parlamencie będzie omawiana kwestia podwyżki VAT na artykuły dziecięce o prawie 300 proc. Według części posłów, jest to związane z koniecznością natychmiastowego przyjęcia wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który w październiku ub. roku stwierdził, że Polska utrzymuje obniżoną stawkę VAT w sposób niezgodny z prawem. Sadowski zauważył jednak, że inne kraje Unii Europejskiej nie mają tak wysokiego opodatkowania.

„Kraje Unii od dawna doświadczają skutków kryzysu demograficznego. Uważamy, że priorytetem polskiej prezydencji winna stać się sytuacja rodzin. Byłaby to niezwykle doniosła inicjatywa dla wspólnej przyszłości narodów Europy. Krokiem w kierunku poprawy sytuacji rodzin i kosztów wychowania potomstwa byłoby rozszerzenie niższej stawki podatku VAT również na artykuły dziecięce” - napisano w liście.

Teresa Kapela, wiceprezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” zauważyła, że w Polsce rodzina jest traktowana jako sprawa absolutnie prywatna. – Zabierając głos w imieniu rodzin, szczególnie wielodzietnych, chcemy się temu przeciwstawić – podkreśliła. Tłumaczyła, że trudna sytuacja rodzin to również problem dla przyszłości Polski, ponieważ ubóstwo dzieci ma swoje konsekwencje w dorosłości.

Zdaniem Kapeli, w dyskursie publicznym bardzo mało mówi się o kosztach wychowania dziecka, a jego wychowanie powinno być traktowane jako dar dla państwa. - Ten dar jest niestety niezauważalny przez polskie społeczeństwo - stwierdziła Kapela. Dodała, że cała Europa ma problem demograficzny. - Dlatego jako stowarzyszenie występujemy z apelami o obniżenie VAT. Jak na razie nie spotkało się to z pozytywną oceną Komisji Europejskiej. Mamy jednak nadzieję, że to się zmieni, bo chcemy aby jednak dzieci w Europie były - podkreśliła wiceprezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O skutkach podwyżki VAT na art. dziecięce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.