Obajtek: obniżamy ceny benzyny i oleju na stacjach. Pracujemy nad projektem petrochemicznym

Obajtek: obniżamy ceny benzyny i oleju na stacjach. Pracujemy nad projektem petrochemicznym
Fot. PAP/Adam Warżawa
PAP / tk

Ceny na stacjach Orlenu zostaną obniżone o 34 gr/l w przypadku oleju napędowego i o 20 gr/l w przypadku benzyny – wynika z wpisu prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka w mediach społecznościowych.

„Obniżamy ceny na stacjach! ON o 34 gr/l, do średniego poziomu 7,55 zł, a benzynę o 20 gr/l do średniego poziomu 6,79 zł. Działamy zdecydowanie, żeby polscy kierowcy tankowali najtańsze paliwa w Europie” – napisał w poniedziałek na swoim koncie na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Obajtek w swoim wpisie dodał także, że w Czechach litr benzyny kosztuje w przeliczeniu 7,54 zł, a na Litwie 8,81 zł.

- Dobraliśmy tak koszyk rop, żeby nasze rafinerie mogły pracować, nawet gdyby ropa przestała płynąć rurociągiem Drużba - oświadczył Obajtek na konferencji prasowej w gdańskim naftoporcie. - W momencie gdy nie popłynie, jesteśmy w pełni zdywersyfikowani, by zabezpieczyć nie tylko rynek polski, ale także region i nasze rafinerie, które posiadamy w regionie - stwierdził.

Jak przypomniał Obajtek, PKN Orlen od kilku lat pracował nad tym, by zdywersyfikować dostawy ropy, i by nie być zależnym od dostaw z jednego kierunku. - Zbadaliśmy wiele gatunków rop, rozbudowaliśmy laboratoria, po to by dobrać właściwy portfel gatunków - wyjaśnił. Zaznaczył, że "w 2014 r. około 100 proc. ropy było z kierunku rosyjskiego, a dziś rafineria w Płocku używa w 50 proc. rosyjskiej ropy".

DEON.PL POLECA

Do Naftoportu w Gdańsku przypłynął tankowiec z ropą, którą PKN Orlen zaimportował z norweskich złóż na Morzu Północnym. Orlen sprowadził ok. 130 tys. ton ropy Johan Sverdrup – poinformował w poniedziałek PKN Orlen.

„Grupa Orlen sprowadziła ok. 130 tys. ton ropy Johan Sverdrup z norweskich złóż na Morzu Północnym. Tankowiec z surowcem zakupionym przez koncern przypłynął do Naftoportu w Gdańsku. PKN Orlen porozumiał się również w sprawie zwiększonych ilości innych dostaw spoza kierunku wschodniego. Podejmowane działania w pełni zabezpieczają ciągłość produkcji w rafineriach Grupy Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie" – podano w poniedziałkowym komunikacie PKN Orlen.

PKN Orlen analizuje z Saudi Aramco nowy projekt petrochemiczny, nie wykluczone, że zostanie on zlokalizowany w Gdańsku - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

- Wspólnie z naszym partnerem (Saudi Aramco) analizujemy możliwości rozwoju petrochemii i niedługo państwu ogłosimy pewne wspólne kierunki w zakresie rozwoju petrochemii, również bierzemy pod uwagę lokalizację Gdańsk - powiedział Obajtek.

Dodał, że pod uwagę brana jest też kwestia współpracy w zakresie badań i rozwoju.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Obajtek: obniżamy ceny benzyny i oleju na stacjach. Pracujemy nad projektem petrochemicznym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.