Odnaleziono ciała wszystkich górników z Zofiówki; są transportowane na powierzchnię

Odnaleziono ciała wszystkich górników z Zofiówki; są transportowane na powierzchnię
fot. PAP/Zbigniew Meissner
PAP / pk

Ciała pozostałych górników zaginionych w wypadku w kopalni Zofiówka zostały odnalezione, są transportowane na powierzchnię - poinformował we wtorek po południu dyrektor ds. pracy kopalni Zofiówka Marcin Gołębiowski.

Zaznaczył, że rodziny górników zostały powiadomione, a więcej informacji przekaże po godz. 21.

- Ponieważ nie wiemy, jakich pracowników transportujemy na powierzchnię, nie mamy ich zidentyfikowanych przekazuję państwu informacje, że siódmy i ósmy pracownik są już wydobyci spod urządzeń - spod wody - powiedział. - Są transportowani do bazy - dodał.

- Dziewiąty pracownik jest już również wydobywany i będziemy przystępowali do wydobycia dziesiątego pracownika - mówił dyrektor dziennikarzom.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, że sygnały lokalizacyjne odebrane z lamp górniczych okazały się prawdziwe.

- Wróciłem właśnie od rodzin. Niezwykłe trudny moment dla nas wszystkich - powiedział.

- Więcej będę miał państwu do powiedzenia o godz. 21 jak mam nadzieję pierwsi pracownicy zostaną już wytransportowani na powierzchnię - stwierdził.

Aby wydobyć ciała górników, wypompowano zalewisko

Wcześniej przedstawiciele spółki poinformowali, że przed ratownikami była kolejna przeszkoda - zalewisko, które w nocy wypompowywano.

W sobotę ok. godz. 3.40 w chodniku robót przygotowawczych w pokładzie 412 na poziomie 900 metrów kopalni Zofiówka doszło do wstrząsu. W jego rejonie było 52 pracowników; 42 wyszło o własnych siłach. Wstrząsowi towarzyszył wypływ metanu, nie doszło jednak do zapalenia ani wybuchu tego gazu. Do zdarzenia doszło podczas drążenia wyrobiska i wiercenia długich otworów strzałowych. Grupę czterech z dziesięciu poszukiwanych górników znaleziono w sobotę wieczorem ok. 220 metrów od czoła przodka, nie dawali oznak życia, lekarz wkrótce potwierdził ich zgon. W poniedziałek rano ratownicy dotarli do dwóch kolejnych pracowników, także już nieżyjących.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Odnaleziono ciała wszystkich górników z Zofiówki; są transportowane na powierzchnię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.