Odnaleziono grób kurtyzany sprzed 2300 lat. Zdradził ją jeden przedmiot

Odnaleziono grób kurtyzany sprzed 2300 lat. Zdradził ją jeden przedmiot
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Luigi Estuye, LUCREATIVE® / Unsplash
PAP / pk

Jaskinia zawierająca szczątki młodej kobiety, która prawdopodobnie była kurtyzaną w okresie hellenistycznym, została odkryta w pobliżu drogi w Jerozolimie wraz z dobrze zachowanym, charakterystycznym przedmiotem, który wygląda, jakby został wykonany wczoraj.

Znalezienie szczątków ogłosił w środę Izraelski Urząd Starożytności (IAA). Grobowiec pochodzi z IV lub III wieku p.n.e., a w jego wnętrzu wraz ze szczątkami kobiety archeolodzy znaleźli małe ręczne "lusterko pudełkowe", jedno z 63 tego typu, które przetrwały - pisze "Times of Israel".

Kobieta miała przy sobie lustro bardzo wysokiej jakości. "Wygląda, jakby zostało wykonane wczoraj"

To właśnie lustro doprowadziło badaczy do wniosku, że są to najprawdopodobniej szczątki hetaira, jak kurtyzany były nazywane w języku greckim.

- Jakość tego lustra jest tak wysoka, że zachowało się w doskonałym stanie i wygląda tak, jakby zostało wykonane wczoraj - powiedziała Liat Oz, dyrektor wykopalisk IAA.

- Lustra z brązu, takie jak to, które zostało znalezione, były uważane za luksusowy przedmiot i mogły wejść w posiadanie greckich kobiet na dwa sposoby: jako część ich posagu przed ślubem lub jako prezent podarowany przez mężczyzn swoim hetairai - zaznaczyli naukowcy.

Kim były greckie "towarzyszki"?

Hetaira była wykształconą żeńską prostytutką w starożytnej Grecji. Termin ten był eufemizmem i oznaczał "towarzyszkę". Niektóre z nich były współmałżonkami grecko-hellenistycznych władców, a także wysokiej rangi wojskowych i znanych intelektualistów.

Prowadziły one salony literackie i pozowały do najsłynniejszych dzieł rzeźby i malarstwa, które były nawet wystawiane w świątyniach - pisze izraelski portal.

Najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem znaleziska jest to, że grób należał do hetaira, która towarzyszyła wysokiemu rangą wojskowemu podczas kampanii Aleksandra Wielkiego lub późniejszych wojen sukcesyjnych i zmarła podczas podróży, a następnie została pochowana przy drodze na przedmieściach ówczesnej Jerozolimy.

Jak wyjaśnia "Times of Israel", zamężne kobiety w starożytnym świecie hellenistycznym rzadko opuszczały swoje domy w Grecji lub towarzyszyły swoim mężom w wyprawach wojennych.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Odnaleziono grób kurtyzany sprzed 2300 lat. Zdradził ją jeden przedmiot
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.