Omikron coraz bliżej Polski. Potwierdzono pierwszy przypadek na północy Czech

Omikron coraz bliżej Polski. Potwierdzono pierwszy przypadek na północy Czech
fot. Depositphotos
PAP/ kb

Dodatkowe testy ostatecznie potwierdziły w Czechach pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron koronawirusa - poinformował w poniedziałek szpital w Libercu na północy kraju. Zainfekowana kobieta wróciła z podróży do Namibii.

"Potwierdziliśmy to, sekwencja koronawirusa zostanie umieszczona w bazach danych. Pomogło nam Krajowe Laboratorium Referencyjne, próbkę ocenialiśmy także z ekspertami z Akademii Nauk" – powiedziała kierowniczka działu genetyki i diagnostyki molekularnej szpitala w Libercu Iva Dolinova, cytowana przez agencję CzTK.

Czechy-Omikron

Według mediów 60-letnia kobieta, która obecnie przebywa w izolacji, była zaszczepiona przeciw Covis-19, a w Afryce uczestniczyła w wyprawie fotograficznej. Razem z nią podróżowało osiem osób, pochodzących z Czech Środkowych i regionu Ołomuńca - informowała w sobotę szefowa służb sanitarno-epidemicznych Pavla Svrczinova. W próbkach pobranych przez laboratoria w Ołomuńcu nie stwierdzono wariantu Omikron. Danych z Czech Środkowych nie podano.

W związku z pojawieniem się Omikronu Czesi i obywatele innych krajów UE po przyjeździe do Republiki Czeskiej z ośmiu afrykańskich krajów muszą odbyć co najmniej 10-dniową kwarantannę. Obywatele państw trzecich, którzy nie mają prawa stałego pobytu w Czechach, nie mogą przekroczyć granicy.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Zwoliński

Historia chorób jest tak stara, jak sama ludzkość. Już pierwsi ludzie szybko sobie uświadomili – według biblijnej Księgi Rodzaju: dowiedzieli się o tym tuż po grzechu pierworodnym – że atak choroby wiąże się z bólem...

Skomentuj artykuł

Omikron coraz bliżej Polski. Potwierdzono pierwszy przypadek na północy Czech
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.