Orszak Trzech Króli w 872 miejscowościach w Polsce i w 21 poza jej granicami

Orszak Trzech Króli w 872 miejscowościach w Polsce i w 21 poza jej granicami
(fot. depositphotos.com)
PAP / jb

6 stycznia pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają" Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami. W stołecznym orszaku udział weźmie para prezydencka – poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Orszaku Trzech Króli Jolanta Stachacz.

 

Dodała, że pierwszy Orszak Trzech Króli w 2009 r. wyruszył z placu Zamkowego na Nowe Miasto pod niepisanym hasłem "Kolędujemy".

"W tym roku chcemy jeszcze raz podkreślić ideę wspólnego kolędowania, która przyświeca naszej inicjatywie od początku. Chcemy rozkolędować Polskę. W tegorocznym orszaku ponownie wyjdziemy z kolędami poza świątynie, poza rodzinne domy, wyjdziemy na ulice naszych miejscowości. Chcemy przypomnieć polskie kolędy, piękne utwory, głęboko teologiczne, a jednocześnie bardzo jasne w przekazie – od najstarszej Anioł pasterzom mówił do najbardziej współczesnych, od najbardziej znanych do zapomnianych" – powiedziała rzeczniczka orszaku w Warszawie.

Nawiązując do tegorocznego hasła orszaku, Stachacz podkreśliła, że jest ono fragmentem refrenu kolędy "Dzisiaj w Betlejem".

"Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej ojczyzny, za cud nad Wisłą, (...) 100 lat temu, za cud dokonany za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego, na którego beatyfikację oczekujemy w tym roku, za cuda, które zdarzają się wokół nas, których doświadczamy na co dzień" – zaznaczyła rzeczniczka.

Poinformowała też, że w czasie orszaku w 56 miejscowościach odbędzie się zbiórka publiczna pieniędzy pod hasłem "Podaruj dzieciom wakacje". Dochód z niej zostanie przeznaczony na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Każdy będzie miał możliwość zgłoszenia podmiotu organizującego wyjazdy wakacyjne i ubiegania się o dofinansowanie.

Przewodniczący Rady Fundacji Orszaku Trzech Króli i pomysłodawca jego idei Piotr Giertych podkreślił, że była to inicjatywa od samego początku otwarta na wszystkich.

"Zapraszaliśmy wszystkie media, wszystkich mieszkańców Warszawy, wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w nich, razem kolędować i cieszyć się z tego wielkiego dnia. Idea bardzo dobrze się przyjęła, a w Warszawie od samego początku były tłumy. Po dwóch latach dołączyły się także inne miejscowości w Polsce, a potem zaczęły się dołączać inne kraje" – przypomniał Giertych.

Dodał, że organizatorom zależy na przekazywaniu dzieciom historii Ewangelii. "Jest to wydarzenie bardzo jednoczące wszystkich Polaków na całym świecie, a jednocześnie jest to wydarzenie apolityczne. My się nie mieszamy w politykę, nie wykorzystujemy orszaku do manifestowania naszych poglądów, tym bardziej że każdy z nas ma inne poglądy i nie mieszamy się w politykę" – zaznaczył Giertych.

Koordynatorka warszawskiego Orszaku Trzech Króli Barbara Trzeciak poinformowała, że największy orszak po raz dwunasty przejdzie ulicami Warszawy. Tradycyjnie jego uczestnicy spotkają się na placu Zamkowym. O godz. 12.00 kard. Kazimierz Nycz rozpocznie orszak, prowadząc modlitwę Anioł Pański, po której zostanie przeczytany fragment Ewangelii o wędrówce Trzech Mędrców za Gwiazdą do Betlejem.

Przed Królewskim Orszakiem ok. godz. 11.45 w drogę do Betlejem wyruszy Orszak Rodzinny, który będzie prowadzony przez Świętą Rodzinę z osiołkiem, w towarzystwie aniołów i w eskorcie Rzymian. Orszak Rodzinny będzie składał się z rodzin z małymi dziećmi.

Orszak główny wyruszy w drogę do stajenki ok. godz. 12.15 z placu Zamkowego i przejdzie ulicami Krakowskie Przedmieście i Królewską na pl. Piłsudskiego. Na jego czele pójdzie Gwiazdor niosący orszakową gwiazdę. Będą mu towarzyszyły najmłodsze dzieci z przedszkoli i zerówek, przebrane za pastuszków. Za nimi podążą m.in. kard. Nycz i osoby niepełnosprawne z "Drabiny Jakubowej".

Orszaki wyruszą w kolejności: Afrykański, Azjatycki i Europejski, a każdy z Królów inaczej będzie podróżował do Betlejem: Król Afrykański, Melchior – na wielbłądzie, a oprócz królewskiego dworu towarzyszyć mu będzie młodzież z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, niosąca flagi państw afrykańskich, w których są salezjańskie placówki misyjne.

Król Azjatycki, Baltazar, będzie podróżował na wielkiej łodzi z głową smoka. Będzie to długie canoe na platformie, przygotowane przez młodzież ze szkól Stowarzyszenia Sternik. Król będzie siedział na tronie umieszczonym w tylnej części łodzi, wiosłować będzie kilkoro dzieci przebranych w stroje azjatyckie, a ojcowie w strojach wschodnich będą pchać platformę z łodzią.

Król Europejski, Kacper, pojedzie na olbrzymiej platformie przekształconej w warownię rzymską, a towarzyszyć mu będą uczniowie drugiej klasy szkoły "Żagle", przebrani za rzymskich rycerzy. W jego orszaku pójdą również trzy alpaki prowadzone przez dziewczynki.

W drodze do stajenki królowie miną sceny: dwór Heroda, na ul. Królewskiej walkę dobra ze złem, bramę anielską przy wejściu na pl. Piłsudskiego. Na scenie głównej odbędzie się powitanie Świętej Rodziny i pokłon Trzech Króli.

Orszakowi towarzyszyć będą: koncert kolęd, jarmark orszakowy, żywa szopka ze zwierzętami i wiele konkursów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Orszak Trzech Króli w 872 miejscowościach w Polsce i w 21 poza jej granicami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.