Planujesz długi weekend w Tatrach? Sprawdź, czy na twoim szlaku leży śnieg

Planujesz długi weekend w Tatrach? Sprawdź, czy na twoim szlaku leży śnieg
W maju w wyższych partiach Tatr leży jeszcze śnieg. Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

W wyższych partiach Tatr, m.in. na popularnych szlakach leży jeszcze sporo śniegu. Wybierając się w te rejony należy być wyposażonym w raki i czekan – apelują ratownicy TOPR, którzy w miniony weekend ewakuowali za szlaków 15 turystów, którzy nie mieli odpowiedniego ekwipunku.

Maj 2024. Gdzie w Tatrach leży jeszcze śnieg? 

Gruba warstwa śniegu leży m.in. na szlakach: na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz Pod Chłopkiem, Wrota Chałubińskiego, Szpiglasową Przełęcz od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich, na Zawrat oraz Kozią Przełęcz od strony Hali Gąsienicowej.

"Śniegu w tych rejonach jest jeszcze na tyle dużo, że konieczne jest używanie raków oraz czekana. Planując wysokogórskie wycieczki należy mieć to na uwadze. Takie warunki utrzymają się jeszcze przez najbliższy czas. Z powodu złego przygotowania oraz braku wyposażenia w ostatni weekend ratownicy TOPR ewakuowali 15 turystów" – poinformował ratownik dyżurny TOPR.

W długi weekend złe warunki pogodowe, deszcz i burze 

Ratownicy przy pomocy śmigłowca i technik alpinistycznych ewakuowali m.in. grupę pięciu turystów z Przełęczy Zawrat. Turyści nie mieli odpowiedniego sprzętu do zimowej turystyki i nie poradzili sobie w trudnym terenie. Na nadchodzący tydzień w Tatrach prognozowane są opady deszczu połączone z gwałtownymi burzami. Podczas burz szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w łańcuchy czy klamry oraz w okolicy cieków wodnych.

DEON.PL POLECA

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anna Król

Niezwykła opowieść o kobietach, które nie bały się wyznaczać nowych dróg

Bywały przedmiotem drwin. Dziwaczne i ekscentryczne, bezczelne, szalone. Inne. Wypuszczały się w góry w poszukiwaniu przeżyć, miały odwagę realizować marzenia. Z odwagą i determinacją...

Skomentuj artykuł

Planujesz długi weekend w Tatrach? Sprawdź, czy na twoim szlaku leży śnieg
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.