PLL LOT w lepszej kondycji niż zakładano?

PLL LOT w lepszej kondycji niż zakładano?
(fot. (CC BY-SA 2.5) / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Wynik PLL LOT z działalności podstawowej za pierwsze półrocze jest o ok. 20 mln zł lepszy, niż ten zapisany w planie restrukturyzacji - poinformował PAP wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dodał, że wciąż trwają rozmowy z Boeingiem ws. rekompensaty za uziemione dreamlinery.

- PLL LOT za pierwsze półrocze ze swojej działalności podstawowej poprawiły wynik o ok. 20 mln zł wobec planu, jaki został złożony do KE - powiedział Baniak.

DEON.PL POLECADodał, że Komisja Europejska nie wypowiedziała się jeszcze o planie restrukturyzacji. Spodziewamy się obecnie pytań ze strony Komisji - powiedział.

Wiceminister przekazał, że wciąż trwają rozmowy z Boeingiem ws. rekompensaty za uziemione dreamlinery należące do PLL LOT. W styczniu wstrzymano eksploatację 50 samolotów B787, w tym dwóch należących do LOT. Był to efekt problemów z wadliwymi akumulatorami maszyn. LOT z powodu uziemienia B787 musiał tymczasowo wyleasingować do obsługi tras transatlantyckich trzy samoloty: boeing 777, boeing 767 oraz airbus 330.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wysłał w drugiej połowie czerwca do Komisji Europejskiej plan restrukturyzacji PLL LOT. Dokument ten warunkowo zatwierdził minister skarbu. LOT oczekuje dodatkowej pomocy publicznej w wysokości do 381 mln zł.

Na wydanie decyzji stwierdzającej zgodność planowanego wsparcia z przepisami wspólnotowymi Komisja ma dwa miesiące, chyba że w trakcie postępowania poprosi o dodatkowe informacje i wyjaśnienia.

W połowie grudnia MSP ujawniło, że LOT ma kłopoty finansowe, dlatego zarząd przewoźnika wystąpił do ministra skarbu o przyznanie 400 mln zł pomocy w pierwszej transzy. Resort pozytywnie zaopiniował wniosek PLL LOT. MSP uzależniło jednak udzielenie pomocy m.in. od prowadzonego przez KE postępowania w tej sprawie, ale także od sytuacji spółki.

400 mln zł pożyczki, które firma dostała w grudniu 2012 r., przeznaczono na spłatę przeterminowanych zobowiązań i pokrycie strat operacyjnych. Komisja Europejska w maju warunkowo zatwierdziła udzielenie pożyczki.

PLL LOT straciły w 2012 r. na swojej podstawowej działalności, czyli przewozie pasażerów, 146,5 mln zł. Strata netto w tym czasie sięgnęła blisko 400 mln zł. Spółka dokonała też odpisów w wysokości 479,5 mln zł.

Akcjonariuszami PLL LOT są: Skarb Państwa, który ma 67,97 proc. akcji spółki, TFS Silesia - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PLL LOT w lepszej kondycji niż zakładano?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.