Podlasie: 500 tys. zł na miejsce pamięci ofiar II wojny

Podlasie: 500 tys. zł na miejsce pamięci ofiar II wojny
Fot. Supraśl Nasza Gmina / Facebook
2 miesiące temu
PAP/mł

W Grabówce koło Białegostoku powstanie nowe miejsce pamięci mieszkańców Białostocczyzny, zamordowanych przez Niemców w czasie masowych egzekucji w latach 1941-44. Ma mieć charakter ekumeniczny. Zostaną m.in. odnowione kwatery poległych.

"Razem z IPN chcemy tutaj też tworzyć taką aleję pamięci, aby to miejsce nie tylko przybliżało te trudne dzieje ostatniej wojny, ale żeby nawet swoją wymową krzyczało. Krzyczało w imieniu tych, którzy tam polegli, aby więcej nie było takiej sytuacji, że jeden naród występuje przeciwko drugiemu narodowi, że eksterminuje, nie pozwala żyć tylko ze względu na inną narodowość czy na inne wyznanie" - powiedział burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

 

Największa na Białostocczyźnie zbrodnia niemiecka

W Grabówce znajdują się miejsca masowych egzekucji mieszkańców Białostocczyzny, zamordowanych przez Niemców w latach 1941-44. Według danych, które przyjmują i podają historycy, mogło tam być rozstrzelanych nawet ok. 16 tys. mieszkańców regionu: Polaków, Białorusinów, Żydów i jeńców sowieckich. Historycy oceniają, że to największa na Białostocczyźnie zbrodnia niemiecka. Co roku w połowie czerwca w Grabówce odbywają się uroczystości upamiętniające jej ofiary.

Odnowią kwatery poległych, będzie nowe miejsce uroczystości

"Grabówka i miejsce zbrodni hitlerowskich to pewien symbol Białostocczyzny i całego województwa podlaskiego" - powiedział burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski. Przypomniał, że obecna forma upamiętnienia tego miejsca nie była remontowana od lat 70-tych XX w. i jest

potrzeba, aby to się zmieniło, bo o to miejsce i pamięć trzeba zadbać. Poinformował, że jest już koncepcja, nowa aranżacja miejsca. Upamiętnienie ma mieć charakter ekumeniczny. Zostaną odnowione kwatery poległych, powstanie miejsce, gdzie będzie można organizować uroczystości.

Według już wcześniej prezentowanej koncepcji, głównym elementem nowego pomysłu na upamiętnienie miejsca w Grabówce jest ściana podzielona na dwie części. Jej gładka część, podświetlona na biało, będzie symbolizowała ludzkie życie. Druga część, podświetlona na czerwono, będzie miała kilkanaście tysięcy otworów - to symbol kilkunastu tysięcy strzałów, od których zginęli ludzie w Grabówce. Znajdzie się tam też miejsce na ołtarz do uroczystości i ławki dla odwiedzających cmentarz.

Ofiary zbrodni hitlerowskich należy upamiętnić i uhonorować

Marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki, powiedział, że miejsce pamięci narodowej w Grabówce wymaga godnego upamiętnienia, ofiary zbrodni hitlerowskich należy upamiętnić i uhonorować, a wiedzę o tym przekazywać kolejnym pokoleniom.

Na realizację nowej formy upamiętniania ofiar zbrodni hitlerowskich z czasu II wojny światowej w Grabówce k. Białegostoku samorząd województwa podlaskiego przekaże gminie Supraśl  500 tys. zł. Marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki i burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski podpisali w środę umowę w tej sprawie. Burmistrz poinformował, że aby zrealizować koncepcję upamiętnienia, gmina Supraśl dołoży ok. 1 mln zł, przypomniał także, że wsparcie finansowe zadeklarowały już trzy lata temu także władze Białegostoku. Dodał, że liczy również na wsparcie z ministerstwa kultury.

Przyznane w środę środki na miejsce pamięci w Grabówce pochodzą z budżetu województwa podlaskiego na 2021 r., w którym wydzielono Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów.

Marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki, powiedział, że miejsce pamięci narodowej w Grabówce wymaga godnego upamiętnienia, ofiary zbrodni hitlerowskich należy upamiętnić i uhonorować, a wiedzę o tym przekazywać kolejnym pokoleniom.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler
30,03 zł
42,90 zł

Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej

W piekle obozu koncentracyjnego ratowała tysiące dzieci

Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez...

Skomentuj artykuł

Podlasie: 500 tys. zł na miejsce pamięci ofiar II wojny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.