Polska według Ojca Rydzyka

Polska według Ojca Rydzyka
Dariusz Piórkowski SJ
8 lat temu

W wywiadzie udzielonym dla tygodnika "Uważam Rze" (6/2012), o. Tadeusz Rydzyk rozpatruje swoją działalność w kategoriach bitwy, oddycha atmosferą osaczenia (co jest po części zrozumiałe, po niesłusznej odmowie koncesji dla TV Trwam przez KRRiT). Swoją misję postrzega jako bojowanie o wolność i ochronę przed "pełną manipulacją" ze strony decydentów.

Przemiany, jakie zaszły w Polsce, ocenia negatywnie. Żyjemy bowiem porażeni falą nihilizmu. Polska jest "jakby obszarem, gdzie toczy się szczególnie mocna, zawzięta walka z szatanem, gdzie on jest szczególnie aktywny". Szatan walczy w Polsce z "duchem", czyli z wartościami duchowymi. Polacy to niewolnicy, którzy zadowalają się krótkotrwałym posiadaniem i "miską strawy". Podczas gdy Unia Europejska sieje propagandę sukcesu, Polska po prostu ginie.

Mało tego, dawniej ciemiężyła nas komuna, dziś ludzie są uciskani przez rządzących. Totalitaryzm wcale się nie zakończył. Nomenklatura, której używa o. Rydzyk, przywołuje wspomnienia o byłym aparacie opresji w reżimie komunistycznym: "Oto jakaś policja nagle mnie otacza w nocy, każą wysiąść, chcą gdzieś prowadzić… Bardzo natarczywie, agresywnie. Wysyłają pogróżki, zdarzają się prowokacje. Ludzie przychodzą często i mówią: "Uważaj, oni ci wszystko mogą zrobić".

W Polsce, zdaniem o. Rydzyka, zapanował system gorszy od machiawellizmu, czyli sztuki cynicznego rządzenia. Przeżywamy okres "urządzania się malutkich grupek kosztem całego naszego dorobku ponad 1000-letniej historii". Nadto o. Dyrektor czyni aluzje do hitlerowskiej propagandy, którą porównuje z obecną sytuacją mediów w Polsce (z wyłączeniem "Radia Maryja", "Naszego Dziennika" i "TV Trwam"). Oczywiście, cały czas ma na myśli "onych", czyli wrogów, którzy czyhają na sprawiedliwych i niszczą naszą Ojczyznę.

Rozumiem rozgoryczenie o. Tadeusza, bo rzeczywiście niektóre środowiska zawzięły się na niego. Natomiast smutna i niesłuszna jest, moim zdaniem, jego diagnoza stanu Polski. Nie pierwszy raz i nie od dziś o. Dyrektor tworzy obraz zepsutego świata na zewnątrz "nas", a równocześnie buduje wokół siebie - jak ujął to ks. Tomáš Halík - "świat paralelny" jako bastion ucieczki i bezpieczeństwa. Nie ma lepszego sposobu na zjednanie sobie zwolenników i zwarcie szyków.

Powiem tylko jedno. Gdyby o. Rydzyk miał rację, to demonstracje młodych nie skłoniłyby rządu do zmiany stanowiska w sprawie ACTA. Podobnie LOT nie wycofałby się z wprowadzenia zakazu noszenia zewnętrznych oznak wiary. To właśnie dzięki demokracji, która niewątpliwie ma również swoje wady i ograniczenia, można wpływać na decydentów w tym kraju. W systemie totalitarnym na protestantów wysłanoby czołgi, użytoby gazów łzawiących, w ruch poszłyby pałki.

W pełni więc popieram akcję protestacyjną zwołaną przez o. Tadeusza przeciwko niesprawiedliwemu postanowieniu KRRiT. Nie zgadzam się jednak na roztaczanie apokaliptycznej wizji upadku Polski i porównywanie jej obecnej sytuacji (pośrednio lub wprost) do hitlerowskiej bądź komunistycznej dyktatury.

"Nasz Dziennik" w prezencie z okazji Światowego Dnia Chorego opublikował w sobotę, 13 lutego, tekst ks. dr Mariusza Sztaby: "Pacjent wrogiem państwa". Autor lamentuje w nim, że chorzy żyją niemalże w upiornym świecie, traktowani przez wszystkich jak przedmioty. Pisze, że "filozofia utylitaryzmu i sukcesu niszczy wielki świat ludzi chorych od zewnątrz i od wewnątrz". Dla państwa chorzy i starsi ludzie jawią się jako wielkie obciążenie finansowe. "Rodzina i najbliżsi, zajmujący się swoimi chorymi, mają często poczucie straty czasu i możliwości samorealizacji". A służba zdrowia patrzy na chorych przez pryzmat finansowych przychodów.

Jest to kolejny przykład grubymi nićmi szytej generalizacji, trącącej ideologią, która krzywdzi i państwo, i rodziny, i służbę zdrowia. Tych podmiotów nie tworzą bowiem jacyś anonimowi "oni", wrodzy choremu człowiekowi, lecz konkretni ludzie. Po drugie, ksiądz doktor sugeruje, że państwo celowo tnie wydatki na służbę zdrowia, ponieważ kieruje się utylitarną filozofią.

To niesłuszny zarzut i wniosek. Sprawa, jak zawsze, jest bardziej złożona. Nie ulega wątpliwości, że potrzeby zdrowotne są zawsze większe niż ich możliwości finansowania przez państwo. Nie ma co ukrywać, że chorzy są sporym obciążeniem finansowym dla budżetu. To po prostu jest fakt. Jednak, wbrew obwieszczanej przez ks. Sztabę katastroficznej wizji, w Europie następuje wzrost nakładów na chorych. Gdyby, jak sugeruje ks. Sztaba, państwa rzeczywiście próbowały się uwolnić od tego ciężaru, redukowałyby wydatki z budżetu. Jest dokładnie na odwrót. Na przykład, w Polsce od 2000 roku bieżące i inwestycyjne publiczne koszty służby zdrowia rosną. W 2008 - 89,3 mld, czyli 7% PKB, w 2009 - 99 mld zł., czyli 7,4 % PKB, w 2011 - przeszło 100 mld zł.

Jeśli już gdzieś jest wielki problem, to na pewno w spadku przyrostu naturalnego. Ktoś musi przecież zarobić na utrzymanie szpitali, leczenie i refundację leków. Młodzi za parę lat nie będą w stanie udźwignąć takiego ciężaru, ale nie jest to wina utylitarystycznego podejścia do chorych, lecz raczej braku regulacji prawnych i udogodnień, sprzyjających rodzeniu i wychowywaniu potomstwa.

Ponadto, uogólnieniem jest stwierdzenie, że rodziny uważają troskę o chorych za stratę czasu i przeszkodę do własnej rozwoju. Zawsze, gdzy czytam lub słyszę takie autorytatywne wypowiedzi, pytam się, które rodziny. Owszem, znajdą się zawsze tacy, którzy swoich chorych chcą się pozbyć i oddają ich do domów opieki społecznej. Ale co ma zrobić, na przykład, rodzina, w której oboje rodziców musi pracować, aby utrzymać dom, ich dzieci chodzą do szkoły i nie mogą sobie pozwolić sobie na to, by ktoś pozostał w domu i opiekował się schorowaną babcią. Nie jest to wcale takie proste. I nie zawsze ludzie ci kierują się hedonistycznym podejściem do życia, lecz koniecznością. Owszem, gdyby jeden z rodziców zarabiał tyle, że byłby w stanie zapewnić środki do życia wszystkim pozostałym, problem ten sam by się rozwiązał. Ale tak nie jest.

A propos stosunku służby zdrowia do chorych to, oczywiście, często pozostawia ona wiele do życzenia. Jednak tutaj również nie można formułować uogólnień. W zeszłym roku przeszedłem serię badań w Klinice Okulistycznej w Krakowie. Spędziłem tam w sumie kilka dni w dłuższych odstępach czasu. Spotkałem się jednakże z wielką życzliwością, kompetencją i cierpliwością ze strony lekarzy i personelu. I wcale nie mówiłem, że jestem księdzem. Podobnie traktowani byli inni pacjenci. Życzyłbym sobie, aby wszędzie tak było, bo rzeczywiście różnie bywa. Niemniej, twierdzenie, że służba zdrowia zawsze patrzy na chorego przez pryzmat kasy, jest nadużyciem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska według Ojca Rydzyka
Komentarze (175)
S
słuchacz
30 września 2012, 08:56
Dokładnie to samo mówił wczoraj o. Rydzyk na wiecu mszalnym (Msza była bowiem tylk pobożnym dodatkiem do całej reszty).
SR
słuchacz Radia
20 września 2012, 14:26
No tak, na podsycaniu niezadowolenia można dużo ugrać. Ciekawe, co się będzie działo 29 września. 
SR
słuchacz Radia
20 września 2012, 14:26
No tak, na podsycaniu niezadowolenia można dużo ugrać. Ciekawe, co się będzie działo 29 września. 
K
kibic
16 września 2012, 17:42
Słuszne uwagi. Dokładnie przykład tego mieliśmy na pogrzebie Józefa Szaniawskiego.
Y
yhn
17 lutego 2012, 17:21
ARTYKUŁ WYJĄTKOWO DURNY.
WW
wierzyć w miłość
17 lutego 2012, 12:35
Hymn ku czci Jana Pawła II Nadszedł z daleka, gdzie zbóż złote łany W oczach niósł piękno ich niezapomniane Serce wiatr Auschwitz przejmował mu zimnem Lecz On wierzył w miłość i pisał jej hymny Ta miłość, co serce wypełnia każdego Miłość bliźniego Nadszedł z daleka, w pokornym milczeniu Niósł w dłoni księgę i budził sumienia Gdy kule zła dosięgły go, by zniszczyć Płakaliśmy razem w głębokiej modlitwie A świat znalazł serce w dniu hańby i zdrady Broniliśmy prawdy Piękny wędrowiec w biel przyodziany Tysiące miejsc witał niestrudzony Cierpliwe oczy mącił strach i trwoga Że zło w ciemną stronę wytycza nam drogę Gdzie miejsce miłości zajmuje nienawiść Zło nie ma granic Idź, niech prowadzi cię nasz Pan Idź, słowa prawdy przynieś nam Pójdź, tam, gdzie wojna, gdzie bieda i głód Gdzie sypali godności już grób A twe serce niech w pamięci ma A twe serce niech w pamięci ma Że Kainem bywa każdy z nas I trąby anielskie ze wschodu zagrzmiały Wstrzymaliśmy oddech, drgnął świata fundament I krzyknęliśmy "niechaj z woli Boga odtąd ku wolności nasza biegnie droga" Unieś ramiona, naucz syna swego Miłości bliźniego Idź, niech prowadzi Cię nasz Pan Idź, słowa prawdy przynieś nam Idź, tam gdzie wojna, gdzie bieda i głód gdzie sypali godności już grób A twe serce niech w pamięci ma A twe serce niech w pamięci ma że Kainem bywa każdy z nas że Kainem bywa każdy z nas. Izabela Kopeć, polska mezzosopranistka, śpiewa  z Amedeo Minghi
17 lutego 2012, 11:50
T7HRR, słuchanie 'Rozmów niedokończonych' to nic dobrego ani do niczego dobrego nie prowadzi. Ja nie słucham. Ale z tego co piszesz Ty słuchasz dużo. Trudno więc podważyc Twoje świadectwo.
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
17 lutego 2012, 10:38
T7HRR, słuchanie 'Rozmów niedokończonych' to nic dobrego ani do niczego dobrego nie prowadzi.
17 lutego 2012, 09:12
Alu, Ciebie powinna interesować dobra spowiedź, bo słuchanie 'Rozmów niedokończonych' to grzech. Kingo chyba masz problemy z rozróżnianiem dobra i zła.
P
problem Kingi
17 lutego 2012, 09:04
Kinga, czytając Ciebie, to tak jakbym czytał Gazetę Wyborczą, skąd ta nienawiść? Znowu mniemasz, że są tylko dwie opcje. Nie każdy musi ks. Rydzyka po łapkach całować i to wcale nie znaczy, że go nienawidzi. To radiomaryjnych (czyli moherowe berety) miłość zaślepia. Zapominaszm że GW to śrordowisko bardzo zróżnicowane i reprezentuje wszystkie opcje przeciwne Kościołowi na raz :-)
D
dzz
16 lutego 2012, 22:45
Kilka zdań na temat przyznawania koncesji przez KRRiT na nadawanie na pierwszym multiplksie naziemnej telewizji cyfrowej. Przy przyznawaniu koncesji złamano wszystkie możliwe procedury i zasady prawne, bez uzasadnienia, z przekroczeniem o kilka miesięcy wszelkich terminów dotyczących odpowiedzi na wnoszone pisma. Sama sytuacja w której odwołanie od decyzji jest bezprzedmiotowe bo miejsca zostały rozdysponowane, jest w świetle prawa bezprawiem. Koncesje dostały firmy, które nigdy niczego nie nadawały, takie które zezwolenie na nadawanie satelitarne dostały na kilka dni przed terminem złożenia papierów (to był wymóg otrzymania koncesji), takie które zanotowały straty lub zyski symboliczne (kilka tysięcy razy niższe niż TV TRWAM), takie które nie mają żadnych własnych środków finansowania a odpowiednie dokumenty dostarczały po terminie (co już powinno je wykluczyć z dalszego postępowania). Niektóre po otrzymaniu koncesji od razu sprzedały dużą część swoich udziałów pewnej prawomyślnej telewizji. Znaczna część z tych spółek i bez tego jest kapitałowo lub osobowo powiązana z głównymi graczami na rynku. Wniosek jest jeden, stworzono firmy wydmuszki, żeby zapełnić multipleks na siłę a potem się tortem podzielić. Wszystkie postulaty które te firemki – wydmuszki nie spełniały, spełniała TV TRWAM, która koncesji nie dostała. Przez tyle lat trąbiono o „imperium ojca Rydzyka”. Jeszcze niedawno GW pisałao dużych zyskach Fundacji Lux Veritatis i nagle się okazuje, że jest to mała stacja, która nie da sobie rady z nadawaniem naziemnym, a nie żadne imperium. Za to oczywiście dadzą sobie radę z tym firmy, które nie mają kasy, doświadczenia, sprzętu ani ludzi. To tyle z mojej strony na ten temat.  
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 21:59
Kinga, czytając Ciebie, to tak jakbym czytał Gazetę Wyborczą, skąd ta nienawiść? Znowu mniemasz, że są tylko dwie opcje. Nie każdy musi ks. Rydzyka po łapkach całować i to wcale nie znaczy, że go nienawidzi. To radiomaryjnych (czyli moherowe berety) miłość zaślepia.
G
gsc
16 lutego 2012, 21:49
 Kinga, czytając Ciebie, to tak jakbym czytał Gazetę Wyborczą, skąd ta nienawiść?
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 21:44
A TAK NA MARGINESIE TO OJCA POWINNA PRZEDEWSZYSTKIM INTERESOWAĆ DOBRA SPOWIEDŻ !!!!! Alu, Ciebie powinna interesować dobra spowiedź, bo słuchanie 'Rozmów niedokończonych' to grzech.
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 21:31
Ja tego nie zauważyłem że są 2 światy, że Ojciec Rydzyk lansuje taką propagandę. Oczywiście, że lansuje taką propagandę. Nie dali mu dotacji na wody geotermalne i koncesji dla Trwam, to wg niego jest gorzej niż w czasach hitlerowskich i komunistycznych. Wstydziłby się takie bzdury pleść.
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 21:13
Czy chodzi o ten protest podpisany przez Szymborską w którym nawoływano do rozprawienia się z biskupami Nie, niebożątko. Chodzi o protest przeciw zmianie konstytucji w 1976 r. Rymkiewicz nie podpisał, bo kochał ZSRR. Nieprawdaż ?
A
~ ala
16 lutego 2012, 19:10
KSIĘŻE  PIÓRKOWSKI PROSZĘ  POSŁUCHAĆ  SOBIE  DZISIEJSZYCH  ROZMÓW  NIEDOKOŃCZONYCH  W  RADIU  MARYJA  Z  16  LUTEGO  2012, Z  GODZINY  18.15,  CIĄG DALSZY  JEST DZIŚ  O   21.40  - PT.: PROCESY  DEHUMANIZACJI  POLITYKI SPOŁECZNEJ  W  POLSCE  -  TO  SIĘ  KSIĘDZU  PRZEJAŚNI  W  GŁOWIE !!!  ROZUMIEM,  ŻE  KSIĄŻ  CAŁY CZAS  SIĘ  UCZY I  MA  PRAWO  DO  BŁĘDÓW  !!  A TAK  NA  MARGINESIE  TO  OJCA  POWINNA PRZEDEWSZYSTKIM   INTERESOWAĆ  DOBRA  SPOWIEDŻ !!!!!
M
Mmm
16 lutego 2012, 19:09
 Ojoj kipi jak w kociołku. Ojcze Dariuszu, jak Ojciec mógł ;-)
M
mara
16 lutego 2012, 18:49
o.Dariusz napisal ten artykul, aby wielu z was poczulo sie lepiej. Abyscie mogli przejrzec sie w lustrze swoich wlasnych wpisow. Zrobmy sobie rachunek sumienia ,z mysli niedokonczonych... Jezusie synu Dawida ulituj sie nade mna....
J
Jan
16 lutego 2012, 17:58
I po co to?? Ojcze Dariuszu !!! Opamietaj sie ! (czy naprawde tak ci zalezy na komentzrzach, ze juz w tytule musisz uzyc imienia O. Rydzyka) Po raz kolejny zwracam sie do przelozonych zakonu Jezuitow, aby zaprzestac tego dziwactwa !!
OP
obłuda przegrywa
16 lutego 2012, 15:38
Polska według Dariusza Piórkowskiego SJ Ot, np. jest już projekt ustawy o związkach partnerskich (Na marginesie choćby takiego stwierdzenia D. Piórkowskiego SJ: "Natomiast smutna i niesłuszna jest, moim zdaniem, jego diagnoza stanu Polski. Nie pierwszy raz i nie od dziś o. Dyrektor tworzy obraz zepsutego świata na zewnątrz nas...") http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,11966,jest-projekt-ustawy-o-zwiazkach-partnerskich.html Czyżby współczesna odmiana dyktatury (onegdaj proletariatu) głupoty albo cynizmu w wykonaniu jakiejś odmiany internacjonalistycznych księży (za PRL tzw. "księży patriotów") doby politycznej poprawności ? MASONERIA PRZEGRYWA. Dziękuje Bogu, że doczekałem tych czasów. Ludziom można, jak się okazało, całymi latami prać mózgownice - ale BOŻA MATEMATYKA gdzie 2 + 2 zawsze = 4 (czyli czysta ekonomia bez ideologicznego zamachu na prawo naturalne) po raz kolejny zwycięża ! Jesteśmy światkami już teraz GLOBALNEGO ODDZIELANIA ZIARNA OD CHWASTÓW !
G
gsc
16 lutego 2012, 15:05
"Grzechem ks. Rydzyka jest wmawianie, że istnieją tylko dwie opcje: raj na ziemi albo katastrofa największa na świecie." Kinga.  Ja tego nie zauważyłem że są 2 światy, że Ojciec Rydzyk lansuje taką propagandę, a słucham. Właśnie masz rację KINGA, prawda jest w środku.
PK
problem Kingi
16 lutego 2012, 15:01
Jeśli to rozwiąze Twój  probem to moge zostac Twoja moherową babcią :-) i jeszcze byłam członkiem PRON... Kingo marsz do kiążek i posprzątak w pokoju!  
G
Groszek
16 lutego 2012, 15:01
Jak ktoś siedział sobie w RFN to jest świnia. Jak ktoś siedział w RFN, to niech nie usiłuje dzisiaj nadrabiać deficytu bohaterstwa. A jak wychwalał Stalina w Polsce to jest niewierżącą świętą :-) Gdzież tam. Święty jest Rymkiewicz, chociaż protestów nie podpisywał, w przeciwieństwie do Szymborskiej. Czy chodzi o ten protest podpisany przez Szymborską w którym nawoływano do rozprawienia się z biskupami, kapłanami i świeckimi pracownikami krakowskiej kurii oskarżonymi przez UB-cję o szpiegostwo na rzecz USA? Jeżeli tak, to faktycznie był to popis najgorszego łajdactwa "świętej" noblistki. Rymkiewicz nie podpisał, więc mimo to musisz go koniecznie opluć? Dla swojej higieny psychicznej zapewne? Współczuję.
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 14:53
Brakuje nam argumentów? Teraz ulubiony zwrot moherowa babcia? Wzorzec wszelkiego zła :-) Twoje argumenty są najwspanialsze, np. taki: 'Najbardzie Podobało Ci się w 1952?' Nie odpowiesz czy gorzej było w PRL czy teraz ? Należysz do tych, którzy chwalili PRL, a teraz wielce krytykują ? Może jesteś jedną z tych moherowych babć ?
K
koko
16 lutego 2012, 14:53
Nie wiem dlaczego nikt w tym kraju po prostu nie wyśmieje jazgotu Rydzyka. Facet, który za komuny siedział w ciepełku w RFN nie ma pojęcia co to znaczy totalitaryzm. Gdyby było jak mówi, to nie miałby swojego imperium. Niech sobie jedzie do Chin albo do Korei Północnej i zobaczy co znaczy totalitaryzm. Dzwii mnie tylko, że ludzie słuchający go i pamiętający komunę przyjmują jego wynurzenia za prawdę. Jeśli ktoś pamięta komunę, to wie, jak było.
PK
problem Kingi
16 lutego 2012, 14:50
Jak ktoś siedział sobie w RFN to jest świnia. Jak ktoś siedział w RFN, to niech nie usiłuje dzisiaj nadrabiać deficytu bohaterstwa. A jak wychwalał Stalina w Polsce to jest niewierżącą świętą :-) Gdzież tam. Święty jest Rymkiewicz, chociaż protestów nie podpisywał, w przeciwieństwie do Szymborskiej. Kogo jeszcze nie lubisz :-) w jedym wątku poleć po wszystkich dawaj
PK
problem Kingi
16 lutego 2012, 14:49
Jak ktoś siedział sobie w RFN to jest świnia. Jak ktoś siedział w RFN, to niech nie usiłuje dzisiaj nadrabiać deficytu bohaterstwa. Czyli bohaterami moga byc teraz tylko autorzy wierszy o Stalinie?
PK
problem Kingi
16 lutego 2012, 14:47
Gorzej było w PRL czy teraz ? Odpowiedz. Najbardzie Podobało Ci się w 1952? Ciekawe, ile moherowych babć chwaliło Jaruzelskiego za stan wojenny. Brakuje nam argumentów? Teraz ulubiony zwrot moherowa babcia? Wzorzec wszelkiego zła :-)
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 14:44
Jak ktoś siedział sobie w RFN to jest świnia. Jak ktoś siedział w RFN, to niech nie usiłuje dzisiaj nadrabiać deficytu bohaterstwa. A jak wychwalał Stalina w Polsce to jest niewierżącą świętą :-) Gdzież tam. Święty jest Rymkiewicz, chociaż protestów nie podpisywał, w przeciwieństwie do Szymborskiej.
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 14:40
Gorzej było w PRL czy teraz ? Odpowiedz. Najbardzie Podobało Ci się w 1952? Ciekawe, ile moherowych babć chwaliło Jaruzelskiego za stan wojenny. Ciekawe też, ile moherowych babć płakało po śmierci Stalina.
PK
problem Kingi
16 lutego 2012, 14:39
Czy ważne co robił ktoś wtedy, chyba nie o to chodzi. Aha, to trzeba zamieść pod dywan, ale np. Szymborskiej trzeba wypominać znacznie dłużej. Właśnie to w Tobie lubie Kingo. Jak ktoś siedział sobie w RFN to jest świnia. A jak wychwalał Stalina w Polsce to jest niewierżącą świętą :-)
PK
problem Kingi
16 lutego 2012, 14:36
Gorzej było w PRL czy teraz ? Odpowiedz. Najbardzie Podobało Ci się w 1952?
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 14:31
Czy ważne co robił ktoś wtedy, chyba nie o to chodzi. Aha, to trzeba zamieść pod dywan, ale np. Szymborskiej trzeba wypominać znacznie dłużej. Tych wściekłych z piana na ustach jest więcej wśród oponentów Radia Maryja, Jestem innego zdania. przykład - zamordowanie posła w Łodzi. Wyjątek potwierdza regułę. I nie udawaj że w Polsce jest dobrze, Gorzej było w PRL czy teraz ? Odpowiedz. Grzechem ks. Rydzyka jest wmawianie, że istnieją tylko dwie opcje: raj na ziemi albo katastrofa największa na świecie. Prawda leży pośrodku i nie dajmy się zwariować.
PK
problem Kingi
16 lutego 2012, 14:28
W PiS-owskim rządzie był minister skarbu, który do PZPR należał do samego końca. Jaki by temat nie był zawsze warto powtórzyć swoje ;-) Prawda w oczy kole ? Wiesz jeśli na każy temat musisz napisac jeden skrót to to wygląda na manię :-)
PK
problem Kingi
16 lutego 2012, 14:25
[Takich jak ks. Rydzyk jest wielu. Wtedy żyli wygodnie, a teraz chcą zgrywać bohaterów i męczenników. dodaj cos o rowiązłości i chciwości kleru Akurat nie miałam na myśli księży, ale świeckich, którzy wtedy należeli do PZPR, chwalili Jaruzelskiego, a dzisiaj mają pełne gęby patriotycznych frazesów. I co ? Niemożliwe, że taki wyświęcony siedział jak mysz pod miotłą, a teraz prześladowanego zgrywa ? To nie od święceń zależy. A rozumiem: taki wyswięcony kiądz z PZPR to są Ci tacy jak Rydzyk?
G
gsc
16 lutego 2012, 14:22
Czy ważne co robił ktoś wtedy, chyba nie o to chodzi. Teraz też można utopić, spreparować wypadek samochodowy lub ktoś się może "sam" powiesić. Tych wściekłych z piana na ustach jest więcej wśród oponentów Radia Maryja, przykład - zamordowanie posła w Łodzi. I nie udawaj że w Polsce jest dobrze, statystyki można różnie przedstawiać, wiesz że ponad 2 000 000 Polaków zna osobiście swojego windykatora? Takich statystyk nie dowiesz się z lewackich mediów. Ja to wiem z Interii.
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 14:11
W PiS-owskim rządzie był minister skarbu, który do PZPR należał do samego końca. Jaki by temat nie był zawsze warto powtórzyć swoje ;-) Prawda w oczy kole ?
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 14:11
A pisząc tacy jak KSIĄDZ Rydzyk masz na mysli świeckich? A co to ? Księża są pod każdym względem inni od świeckich ? Nie różnia ich swięcenia :-) I co ? Niemożliwe, że taki wyświęcony siedział jak mysz pod miotłą, a teraz prześladowanego zgrywa ? To nie od święceń zależy.
PK
problem Kingi
16 lutego 2012, 14:07
W PiS-owskim rządzie był minister skarbu, który do PZPR należał do samego końca. Jaki by temat nie był zawsze warto powtórzyć swoje ;-)
PK
problem Kingi
16 lutego 2012, 14:05
A pisząc tacy jak KSIĄDZ Rydzyk masz na mysli świeckich? A co to ? Księża są pod każdym względem inni od świeckich ? Nie różnia ich swięcenia :-)
PK
problem Kingi
16 lutego 2012, 14:04
A pisząc tacy jak KSIĄDZ Rydzyk masz na mysli świeckich? A co to ? Księża są pod każdym względem inni od świeckich ? Członków PZPR? Możesz wymienic z nazwiska Michnik? Pudło. wiem ze nie możesz :-) oficer prowadzacy zabrania
PK
problem Kingi
16 lutego 2012, 14:03
Powinieneś mieć też pretensje do samego Jezusa, bo jeden taki, który Go słuchał zrobił coś gorszego niż jakakolwiek fanka Nergala. Ksiądz Boniecki? No nie przesadzaj... Skądże, przecież Jezus do radiomaryjnych tylko gada jak 2000 lat temu, albo do ks. Natanka. To nie Jezus mowił do księdza Bonieckiego? Kobieto opanuj się to czyje nauki głosił ks. Boniecki?
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 14:01
W PiS-owskim rządzie był minister skarbu, który do PZPR należał do samego końca.
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 13:59
A pisząc tacy jak KSIĄDZ Rydzyk masz na mysli świeckich? A co to ? Księża są pod każdym względem inni od świeckich ? Członków PZPR? Możesz wymienic z nazwiska Michnik? Pudło.
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 13:57
Powinieneś mieć też pretensje do samego Jezusa, bo jeden taki, który Go słuchał zrobił coś gorszego niż jakakolwiek fanka Nergala. Ksiądz Boniecki? No nie przesadzaj... Skądże, przecież Jezus do radiomaryjnych tylko gada jak 2000 lat temu, albo do ks. Natanka.
PK
problem Kingi
16 lutego 2012, 13:55
Takich jak ks. Rydzyk jest wielu. Wtedy żyli wygodnie, a teraz chcą zgrywać bohaterów i męczenników. dodaj cos o rowiązłości i chciwości kleru Akurat nie miałam na myśli księży, ale świeckich, którzy wtedy należeli do PZPR, chwalili Jaruzelskiego, a dzisiaj mają pełne gęby patriotycznych frazesów. A pisząc tacy jak KSIĄDZ Rydzyk masz na mysli świeckich? Członków PZPR? Możesz wymienic z nazwiska Michnik?
PK
problem Kingi
16 lutego 2012, 13:52
Byłem dobrego zdania o Hołowni. Ale czytając zachwycony list Fanki Nergla chwalącej Holownie za to że jest wspaniałym katechetą, mam nadzieję że go nie zrozumiała. Powinieneś mieć też pretensje do samego Jezusa, bo jeden taki, który Go słuchał zrobił coś gorszego niż jakakolwiek fanka Nergala. Ksiądz Boniecki? No nie przesadzaj...
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 13:51
Takich jak ks. Rydzyk jest wielu. Wtedy żyli wygodnie, a teraz chcą zgrywać bohaterów i męczenników. dodaj cos o rowiązłości i chciwości kleru Akurat nie miałam na myśli księży, ale świeckich, którzy wtedy należeli do PZPR, chwalili Jaruzelskiego, a dzisiaj mają pełne gęby patriotycznych frazesów.
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 13:47
Byłem dobrego zdania o Hołowni. Ale czytając zachwycony list Fanki Nergla chwalącej Holownie za to że jest wspaniałym katechetą, mam nadzieję że go nie zrozumiała. Powinieneś mieć też pretensje do samego Jezusa, bo jeden taki, który Go słuchał zrobił coś gorszego niż jakakolwiek fanka Nergala.
PK
problem Kingi
16 lutego 2012, 13:46
Takich jak ks. Rydzyk jest wielu. Wtedy żyli wygodnie, a teraz chcą zgrywać bohaterów i męczenników. dodaj cos o rowiązłości i chciwości kleru
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 13:39
Takich jak ks. Rydzyk jest wielu. Wtedy żyli wygodnie, a teraz chcą zgrywać bohaterów i męczenników.
PK
Problem Kingi...
16 lutego 2012, 13:33
Co do Kożuchowskiej i Hołowni: czy oni narzekają, jak to w Polsce jest okropnie ? Czy katolicyzm polski musi być nierozłączny z biadoleniem, nieadekwatnym do sytuacji ? Byłem dobrego zdania o Hołowni. Ale czytając zachwycony list Fanki Nergla chwalącej Holownie za to że jest wspaniałym katechetą, mam nadzieję że go nie zrozumiała.
PK
Problem Kingi...
16 lutego 2012, 13:30
Ks. Popiełuszko został zamordowany, a ks. Rydzyk siedział sobie wtedy wygodnie w Niemczech. I to jest największy problem Kingi... nie wywiązała się wtedy z zadania?
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 13:30
Co do Kożuchowskiej i Hołowni: czy oni narzekają, jak to w Polsce jest okropnie ? Czy katolicyzm polski musi być nierozłączny z biadoleniem, nieadekwatnym do sytuacji ?
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 13:27
Pianę na ustach to widziałem u redaktorków "Szkło kontaktowe", u Ojca Rydzyka nie widziałem, U jego fanów nie widziałeś ? mimo że ma tysiące wrogów, nie napiszę co by z nim zrobili, znam osobiście, gdyby nie złapano oprawców księdza Popiełuszki, Ks. Popiełuszko został zamordowany, a ks. Rydzyk siedział sobie wtedy wygodnie w Niemczech.
G
gsc
16 lutego 2012, 13:10
 Pianę na ustach to widziałem u redaktorków "Szkło kontaktowe", u Ojca Rydzyka nie widziałem, mimo że ma tysiące wrogów, nie napiszę co by z nim zrobili, znam osobiście, gdyby nie złapano oprawców księdza Popiełuszki, nie trudno się domyslić ile osób niewygodnych by zniknęło lub popełniliby samobójstwo. Lubię Kożuchowska i Hołownię, ale w czym oni są nowocześni? bo wystepują w TVN? tam też wystepują wróże, wróżki, tarociści - ich widownia gości potem zrozpaczona u księży egzorcystów (w najlepszym przypadku); co na to Pan Hołownia? co to jest nowoczesność, co to jest postęp?
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 12:57
Gsc, coś dobrego dla chrześcijaństwa robią Kożuchowska i Hołownia, nowocześni i katoliccy. Natomiast osoby z pianą na ustach rozprawiające o hitleryzmie i komunizmie tylko ośmieszają to, czego rzekomo bronią.
N
nierstety
16 lutego 2012, 12:36
Jak można Polskę dzisiejszą porówenywać do komunizmu czy faszyzmu? komunizm i faszyzm legalizowali aborcję i eutanazję, niektórzy podążają ta drogą...
G
gsc
16 lutego 2012, 12:18
 Kingo, co robi Ojciec Rydzyk że katolicy są ośmieszani? Putin nie jest moim faworytem, ale dobrym przykladem, władze w Rosji bardzo się przestraszyły jak zaczęto drwić z niego w radio, władze tego radia już są na wylocie. A może ma być "nowoczesny". Telewizja Puls chyba starała się byc nowoczesna, chyba należała do Franciszkanów? Teraz pokazują tam gołe kobiety zza wschodniej granicy, żenujacy program. wp, onet też jest nowoczesny, dzieci mają tam konta, wszedzie golizna i promocja rozwiązłości. Orban oskarża CNN o próbę puczu, BBC jest jawnie antychrześcijańska, jest praktycznie jedno źródło infomacji główne stacje i portale, Reuters, u nas PAP, jest cenzura, poprawność polityczna, która jest antychrześcijańska. Ten świat zawsze będzie tępił alternatywne źródła informacji i chrześcijaństwo. Ojciec Rydzyk jest śmieszny że słuchają tego proste starsze kobiety - mohery? są osobami drugiej kategorii? Muzyka popularna w Radio Maryja jest na żałosnym poziomie, to jest śmieszne, ale widocznie niektórym się podoba, kwestia gustu, poziom merytoryczny niektórych dzwoniących też budzi żenadę, ale porozmwiajmy z tzw młodymi wykształconymi z dużych miast - to jest dopiero żałosny poziom, ręce opadają. To nie jest anty - Kinga. Biskupi zauważyli na szczęście ogromny wkład Radia Maryja w ewangelizację. To wspaniałe dzieło, katechezy na bardzo wysokim poziomie. Kto jest śmieszny? Stare przysłowie pszczół mówi - ten się śmieje kto się śmieje ostatni...
J
jurek
16 lutego 2012, 11:57
Między innymi do <marcina> : Dobra Nowina nie mówi moim zdaniem: jest dobrze, jesteśmy zbawieni. Mówi do mnie: zobacz, Jezus Chrystus umarł zamiast Ciebie, za Twoje ogromne grzechy, a ty byś chciał wieszać komunistów i postkomunistów, za których Jezus już umarł. I ZMARTWYCHWSTAŁ ! Ja też wolał bym cieszyć się, że w Polsce jest demokracja. W 89r. się cieszyłem. Cieszyłem się np. z Gazety Wyborczej jak wariat. Ale zostałem oszukany i to już wcześniej. Bo to było zaplanowane już wcześniej przez KGB i może też przez ich agenturę w Europie. Bo zobaczcie jak idee komunistyczne są popularne na zachodzie... 
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 10:37
Najłatwiej kogoś niszczyć przez ośmieszanie, doświadcza to np Putin, tak będzie też w stosunku do Kościoła. Ks. Rydzyk robi dużo, żeby katolików łatwo było niszczyć przez ośmieszanie.
G
gsc
16 lutego 2012, 10:11
 Co do służby zdrowia się zgadzam, ale rozwiązanie w sprawie acta, zupełnie nie. Tusk po prostu chce wygrać kolejne wybory, gdyby się postawił młodzieży, nie miał by szans. Niestety to radio dla moherów, a nie tzw modni intelektualisci również związani z Kościołem nie potrafią wyjaśnic tego co na prawdę dzieje się w świecie, o co toczy się gra, widać że jest to inteligentna cierpliwa walka o dusze. Ojciec Rydzyk to widzi, i pokazuje że Polacy to naród który myśli w bardzo krótkiej perspektywie, to wynika z historii, inne narody myślą w perspektywie kilkudziesięciu lat, np Anglicy, Niemcy, Żydzi, nawet Rosjanie i Czesi. To trzeba zmienić, bo nie zrozumiemy zagrożeń dla Polski, a jest ich bardzo dużo, niestety nie wszyscy nas kochają. Walka z Kościołem będzie się nasilać, i to bardzo inteligentna walka. Dlatego ojciec Rydzyk pisze że teraz są bardzo niebezpieczne czasy, wcześniej było wszysto wyraziste, tzw Oni byli bardziej jaskrawi. Najłatwiej kogoś niszczyć przez ośmieszanie, doświadcza to np Putin, tak będzie też w stosunku do Kościoła.
W
wanda
16 lutego 2012, 08:13
Hitleryzm i komunizm to nie tylko czas ich apogeum, z mordowaniem milionów ludzi.To  też czas ich narodzin i wzrastania na oczch chrześcijańskiej Europy.Zanim zaczęto mordować były dlugie lata wydawania manifestów i ustaw anty- ludzkich , przez Hitlerowców i komunistów, a Europa i Ameryka  nie protestowała.I przed powtórką tego scenariusza ostrzega O.Rydzyk.Czyż nie osaczają nas zewsząd ustawy  anty-ludzkie?Mają nieco inne zabarwienie ale cel ten sam.Mord.Mord nienarodzonych,niepełnosprawnych,starych,chorych,a nawet ostatnio mówi się o eutanazji bezrobotnych.A wszystko ubrane w troskę o nich.W szkołach powinno uczyć się o historii Eugeniki.......
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
16 lutego 2012, 07:47
Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchię i niezgodę... Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze w nas szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba. Obecnych wykonawców tego planu widać gołym okiem - wystarczy oczy mieć otwarte. Widać. Nie bez powodu Rosjanie pozwolili ks. Rydzykowi na postawienie nadajników na Uralu. Widocznie spodziewali się, że to się im opłaci.
D
drozd
16 lutego 2012, 01:41
Niestety coraz bardziej jestem przekonany, że nie chodzi tu o żadne argumenty i jakiekolwiek odniesienie do realnej rzeczywistości, tylko o środowiskowe zalecenia (oczekiwania) służbowo-towarzyskie wynikające z wykonywanej pracy, funkcji,  życiorysów PRL-owskich i pookrągłostołowych - czyli utrzymanie dostawy do własnego korytka! Książę Repnin odpowiedział na pytanie carycy Katarzyny, w jaki sposób należy zniewolić Polaków: Trzeba... rozłożyć ten naród od wewnątrz, Najjaśniejsza Pani, zabić jego moralność... Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory gnijący w łożu... Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchię i niezgodę... Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze w nas szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba. Obecnych wykonawców tego planu widać gołym okiem - wystarczy oczy mieć otwarte.
.
...
15 lutego 2012, 23:25
Ten artykuł jest beznadziejną, bo nieuczciwą intelektualnie, tendencyjną interpretacją Polski wg Rydzyka, i jest równie beznadziejną, bo nieuczciwą intelektualnie interpretacją polskiej rzeczywistości. Ale jest za to poprawny politycznie, tzn. prorządowy.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
15 lutego 2012, 22:52
Jak można Polskę dzisiejszą porówenywać do komunizmu czy faszyzmu?To wyjątkowa podłość!Niech o.Rydzyk powie to patrząc w oczy tym którzy przeszli przez komunistyczne UBecko SBeckie kaźnie lub tym których bliźnich zamordowano w piwnicach komunistycznych więzień.Łatwo szasta się takimi porównaniami tym którzy nawet nie byli internowani To samo miałem pisać. A jakie to pouczające dla młodzieży. Teraz dzięki o. Rydzykowi młodzi będą wiedzieć jak wyglądał hitleryzm i stalinizm bo rzekomo mają "replikę" tego w czasach współczesnych. Czy ten duchowny zastanawiał się kiedyś jaką krzywdę wyrządza autorytetowi Kościoła w Polsce.  Takimi opiniami o.Rydzyk i jemu podobni świadomie bądź nie robią przysługę komunistom ktorzy mogą powiedzieć byliśmy tacy jak ci których dzisiaj sami wynbraliście więc nie byliśmy tacy źli.Młodzi pomyślą jeżeli tak wyglądał komunizm?
C
cm
15 lutego 2012, 22:36
Jak można Polskę dzisiejszą porówenywać do komunizmu czy faszyzmu?To wyjątkowa podłość!Niech o.Rydzyk powie to patrząc w oczy tym którzy przeszli przez komunistyczne UBecko SBeckie kaźnie lub tym których bliźnich zamordowano w piwnicach komunistycznych więzień.Łatwo szasta się takimi porównaniami tym którzy nawet nie byli internowani To samo miałem pisać. A jakie to pouczające dla młodzieży. Teraz dzięki o. Rydzykowi młodzi będą wiedzieć jak wyglądał hitleryzm i stalinizm bo rzekomo mają "replikę" tego w czasach współczesnych. Czy ten duchowny zastanawiał się kiedyś jaką krzywdę wyrządza autorytetowi Kościoła w Polsce. 
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
15 lutego 2012, 22:25
 Jak można Polskę dzisiejszą porówenywać do komunizmu czy faszyzmu?To wyjątkowa podłość!Niech o.Rydzyk powie to patrząc w oczy tym którzy przeszli przez komunistyczne UBecko SBeckie kaźnie lub tym których bliźnich zamordowano w piwnicach komunistycznych więzień.Łatwo szasta się takimi porównaniami tym którzy nawet nie byli internowani
M
Monika
15 lutego 2012, 22:11
Gdyby Ci wszyscy "prawdziwi Polacy" zamiast ogłaszać trwogę, siać lęk, rozbudzać w ludziach psychozy i fobie zaczęli pracować uczciwie dla Polski, zaczęli głosić Ewangelię (dla przypomnienia Ewangelia to Dobra Nowina, a nie głoszenie strachu, czarnowidztwa, fobii, itp.), zaczęli nawracać siebie, a nie innych, zaczęli tak żyć, aby ludzie widzieli ich dobre czyny i chwalili Boga (a nie swoim faryzeizmem odpychali ludzi od Kościoła), gdyby wcielili w życie słowa Jezusa o miłości nieprzyjaciół, to Polska byłaby lepsza, świat byłby lepszy. Kilka niedziel temu w kazaniu niedzielnym we Mszy Św. radiowej z Kościoła Św. Krzyża kaznodzieja powiedział, że nigdzie w Piśmie Św. nie ma mowy o nawracaniu innych, zawsze jest o głoszeniu Dobrej Nowiny i nawracaniu siebie.  Dziękuję i podpisuję się pod tymi słowami.
MF
Michał Faflik
15 lutego 2012, 21:35
AUTOR KŁAMIE! I to jest ten język miłości RM Czy mógłbym się dowiedzieć na czym miała podlegać rzekoma zmiana stanowiska rządy w sprawie ACTA? Premier wycofał podpis, a nikt o tym nie wie tylko ks.Dariusz Piórkowski? Zmiana stanowiska = wycofanie podpisu? Po prostu rząd się zreflektował, że strzelił sobie w stopę arogancją i brakiem szerokich konsultacji społecznych. Teraz próbują się z tego wyłgać i na tym polega zmiana ich stanowiska. Ale Pan Adrian być może nie śledzi innych środków masowego przekazu i tego zażenowania rządu nie dostrzegł...
M
mara
15 lutego 2012, 21:15
Czy moze mi ktos napisac co to za nowe wyznanie, ktore glosicie? Kim wy jestescie ,kto wam taka krzywde zrobil ? Ani to chrzescijanstwo, a tym bardziej katolicyzm. Ludzie opanujcie sie. W imie waszej prawdy niszczycie ludzi swoimi pomowieniami.
C
cm
15 lutego 2012, 21:07
Gdyby Ci wszyscy "prawdziwi Polacy" zamiast ogłaszać trwogę, siać lęk, rozbudzać w ludziach psychozy i fobie zaczęli pracować uczciwie dla Polski, zaczęli głosić Ewangelię (dla przypomnienia Ewangelia to Dobra Nowina, a nie głoszenie strachu, czarnowidztwa, fobii, itp.), zaczęli nawracać siebie, a nie innych, zaczęli tak żyć, aby ludzie widzieli ich dobre czyny i chwalili Boga (a nie swoim faryzeizmem odpychali ludzi od Kościoła), gdyby wcielili w życie słowa Jezusa o miłości nieprzyjaciół, to Polska byłaby lepsza, świat byłby lepszy. Kilka niedziel temu w kazaniu niedzielnym we Mszy Św. radiowej z Kościoła Św. Krzyża kaznodzieja powiedział, że nigdzie w Piśmie Św. nie ma mowy o nawracaniu innych, zawsze jest o głoszeniu Dobrej Nowiny i nawracaniu siebie. 
GR
gdzie rycerze Maryji ?
15 lutego 2012, 20:55
"Czy walecznego ducha nie brakuje dzisiejszemu Kościołowi? Czy nie za dużo wśród nas postaw kapitulacji? Czy ta duchowa walka o duszę Europy, o przyszłość świata, którą w całej ostrości widział św. Maksymilian Kolbe , nie toczy się nadal? Prasa - broń naszych czasów. Maksymilian Kolbe już 90 lat temu rozumiał bardzo dobrze, że miejscem tej batalii o rząd dusz są media. W tamtych czasach była to przede wszystkim prasa. Widział, że tą drogą wchodzą pod strzechy przeróżne idee, które w przebraniu wyzwoliciela niosą zniszczenie moralności i wiary. W jednym z wystąpień cytował słowa Piusa X z 1908r. (!): "Ani lud, ani duchowieństwo nie rozumieją znaczenia prasy. Powiadają, że przedtem prasy nie było, nie rozumiejąc, że czasy się zmieniły. Dobrze jest budować kościoły, mówić kazanie, zakładać misje i szkoły, ale wszelki trud próżny będzie, jeżeli zaniedbamy najważniejszą broń dzisiejszych czasów, to jest prasę". Z perspektywy dzisiejszej te słowa są nadal aktualne. Zmieniło się tylko to, że oprócz prasy są dziś radio, telewizja i internet. Ale znaczenia mediów nadal nie dostrzega spora część duchowieństwa". o.Sławomir Gajda
AP
Adrian Podsiadło
15 lutego 2012, 20:41
AUTOR KŁAMIE! "Gdyby o. Rydzyk miał rację, to demonstracje młodych nie skłoniłyby rządu do zmiany stanowiska w sprawie ACTA." Czy mógłbym się dowiedzieć na czym miała podlegać rzekoma zmiana stanowiska rządy w sprawie ACTA? Premier wycofał podpis, a nikt o tym nie wie tylko ks.Dariusz Piórkowski?
T
tak
15 lutego 2012, 19:54
Ja bym się wstydził takiego artykułu, bo jest potworne powierzchowny i płytki. Może i O. Rydzyk czasami przegina w jedną stronę, ale przecież ksiądz Piórkowski przegina w drugą. Ta nieumiejętność dostrzeżenia zagrożeń w POlsce jest porażająca. Przecież jak gzyms oderwał się od dachu i leci w dół to wiadomo, że spadnie. Czy  musi spaść na księdza głowę, aby  się ksiądz przekonał?
X
x
15 lutego 2012, 19:29
Szczególnie obecnie, a jeszcze bardziej w Polsce tzw. „kompromis” między cezarem a Chrystusem realizowany (na różnych płaszczyznach) od dwudziestu lat winien uwierać sumienia tym, którzy są tego „kompromisu” beneficjentami. Stąd też należy się szczególny szacunek tym, którzy wybierając, opowiedzieli się po stronie Chrystusa cierpiąc obecnie niesławę, biedę, niedostatek albo bezdomność. To pośród tych ludzi KK winien szukać soli tej ziemi … a szuka – o zgrozo – u cezara i możnych tego świata ! Jeszcze raz powtórzę: możnych większą lub mniejszą zdradą „kompromisu” między cezarem a Chrystusem. Wiedział o tym Prymas Wyszyński, a dziś jakiś kościół elitarny (zasobnością portfela ) pogardliwie mówi o Jego kościele ludowym ! "Nikt nie może służyć dwom panom, bo jednym gardzić będzie, a drugiego polubi; o jednego dbał będzie, a drugiego zlekceważy. Nie możecie służyć Bogu i mamonie".
K
katolewicowiec
15 lutego 2012, 18:48
Masz rację ontario. Wszystko jest do d. I będzie jeszcze gorzej, i gorzej. a potem jeszcze gorzej. Byle do końca świata.
O
ontario
15 lutego 2012, 18:43
Polska według Dariusza Piórkowskiego SJ Ot, np. jest już projekt ustawy o związkach partnerskich (Na marginesie choćby takiego stwierdzenia D. Piórkowskiego SJ: "Natomiast smutna i niesłuszna jest, moim zdaniem, jego diagnoza stanu Polski. Nie pierwszy raz i nie od dziś o. Dyrektor tworzy obraz zepsutego świata na zewnątrz nas...") http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,11966,jest-projekt-ustawy-o-zwiazkach-partnerskich.html Czyżby współczesna odmiana dyktatury (onegdaj proletariatu) głupoty albo cynizmu w wykonaniu jakiejś odmiany internacjonalistycznych księży (za PRL tzw. "księży patriotów") doby politycznej poprawności ?Czyli Polski i polskich katolików tragedii ciąg dalszy. Jakie duchowieństwo i klasa polityczna, taką mamy Polskę i Polaków !!! Nie było lustracji w KK, coraz większa uległość KK masonerii i katolewicy, zbyt dużo ekumenicznego grillowania, nie jasna rola (mówiąc delikatnie) w magdalence i współpraca z powstałymi tam postkomunistycznymi a obecnie także neoliberalnymi "elitami" (sojusz ołtarza z tronem - także udział w wasalizacji Polski (?), zeświecczenie duchowieństwa = spadek autorytetu = spadek zaufania. PRZECIEŻ LUDZIE TO WIDZĄ
UP
ulubieniec PO
15 lutego 2012, 18:22
do i???, co to za bełkot? Homo sovieticus na dobre zadomowił się w tym kraju. Cały czas żyjemy zagrożeni. Zawsze jest wróg. I owszem, że jest, ale najczęściej źle lokalizowany. Niektórzy tak się już przyzwyczaili do tego sekciarskiego podejścia do życia, że inaczej nie potrafią, więc w sumie to się nie dziwię tym reakcjom.
?
???
15 lutego 2012, 17:36
Polska według Dariusza Piórkowskiego SJ  Ot, np. jest już projekt ustawy o związkach partnerskich (Na marginesie choćby takiego stwierdzenia D. Piórkowskiego SJ: "Natomiast smutna i niesłuszna jest, moim zdaniem, jego diagnoza stanu Polski. Nie pierwszy raz i nie od dziś o. Dyrektor tworzy obraz zepsutego świata na zewnątrz nas...") http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,11966,jest-projekt-ustawy-o-zwiazkach-partnerskich.html Czyżby współczesna odmiana dyktatury (onegdaj proletariatu) głupoty albo cynizmu w wykonaniu jakiejś odmiany internacjonalistycznych księży (za PRL tzw. "księży patriotów") doby politycznej poprawności ?
Z
zbyszek
15 lutego 2012, 15:16
Proszę Ojca! Wyczuwam w Ojca słowach zwyczajną zazdrość wobec dzieła O.Rydzyka. jak to sie stało, że tak wykształceni i cenieni w wielu intelektualnych kręgach jezuici nie potrafili stworzyć ani radia , ani telewizji. Może jesteście poprostu tylko intelektualistami, indywidualistami, itp, itd.
D
dechrystianizacja
15 lutego 2012, 15:11
Zatrzymajmy Hunów Europy. "Mam poczucie bardzo logicznej kontynuacji od totalitaryzmu komunistycznego, poprzez rewizjonizm, który w Polsce był bardzo silny, do lewicowości propagowanej obecnie w Europie. W dziedzinie światopoglądowej jego hasłem wywoławczym jest m.in. poprawność polityczna" – mówi prof. Anna Pawełczyńska, socjolog kultury. http://niezalezna.pl/23505-zatrzymajmy-hunow-europy Tragedią jest jakaś kosmopolityczna (dawniej nazywało się to: internacjonalizmem) rola jaką pełnią niektórzy księża i hierarchowie KK w tej zbarbaryzowanej nawale Hunów Europy !
M
marcin
15 lutego 2012, 14:00
 Dobry artykuł !
WO
wara od RM i TRWAM
15 lutego 2012, 13:13
Prawda kosztuje, bierność i poprawność polityczna jest za darmo, katolik nie może być dobrym ciapą, nawet jeśli o.Rydzyk jest czasem "wyrywny" to otwarty, jasny, czytelny i przejrzysty, czasem zbyt ufny i trochę przez polityków wykorzystany, ale fenomen o.Rydzyka polega na tym, że dziesiątki tysięcy ataków medialnych, oszczerstwa, zawiść, złe życzenia, nienawiść - tego by przeciętny człowiek nie wytrzymał - a więc   w a r a   od Radia Maryja i TV  TRWAM dzisiaj w polskim sejmie wściekły nigdy nie zmęczony szatan walczy przebiegle zaciekle przeciw dziełu MARYJI, ma do tego ostre narzędzia - posłów, walczących przeciw prawdzie, modlitwie, różańcowi ...  
&
<jerzy>
15 lutego 2012, 13:06
Jezus kazał apostołom, aby mówili poganom i Żydom: "Przybliżyło sie do was królestwo Boże", "Nie lękajcie się", a nie "zbliża sie do was diabeł", "świat jest zły", wszystko przepadnie, jesteście zgubieni. Co tutaj więcej dyskutować? Tak?  Ładny z ciebie "ksiądz".  A czyż (chociażby) ustami św. Piotra nie ostrzega: "Bądżcie trzeżwi!  Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży, szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu." 
M
miron
15 lutego 2012, 12:54
Bardzo mądra i wyważona opinia Ojca T. Rydzyka na temat sytuacji w Polsce daje do myślenia. Człowiek tak zaszczuty jak O. Rydzyk mógłby swoje opinie wyrażać jeszcze ostrzej, dlatego spokojny - mimo wszystko - ton jego wypowiedzi świadczy o tym, że Założyciel Radia Maryja jest przekonany co do hasła "Alleluja i do przodu"! 
K
ksiądz
15 lutego 2012, 12:36
Jezus kazał apostołom, aby mówili poganom i Żydom: "Przybliżyło sie do was królestwo Boże", "Nie lękajcie się",  a nie "zbliża sie do was diabeł", "świat jest zły", wszystko przepadnie, jesteście zgubieni. Co tutaj więcej dyskutować?
M
marcin
15 lutego 2012, 11:25
 Trzeba się zastanowić nad fundamentem Ewangelii czyli na Dobrej Nowinie. Jestem bardzo ostrożny wobec osób, które przeważnie mówią o złej nowinie czyli, że: "jest źle, że manipulują, że jesteśmy na złej drodze..." itp. Dobra Nowna czyli po prostu pozytywna informacja, pozytywne spojrzenie na rzeczywistść dookoła nas, tą najbliższą - my, nasi znajomi, miejsca gdze mieszkamy, gdzie robimy zakupy.... Obiektywnie patrząc przecież jest po prostu dobrze. I o to chodzi. -pozdrawiam!
&
<jerzy>
15 lutego 2012, 11:05
errata miało być youtube przepraszam
&
<jerzy>
15 lutego 2012, 11:02
Serio, proszę, posłuchaj Ojcze, co opowiada były człowiek służb specjalnych o naszej rzeczywistości. Możesz to odrzucić, ale zobacz: <a href="http://www.youtube.com/watch?v=xUjiqxxytdQ">http://www.youtube.com/watch?v=xUjiqxxytdQ</a> Ja również polecam ten wykład "Jak napaść na państwo" na joutube - to takie "Reguły o rozeznawaniu duchów" - dla wszystkich, nie wyłączając ateistów i wyznawców innych religii. 
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
15 lutego 2012, 07:32
kto i co jest ostoją prawdy kto broni Polskiej Racji Stanu Jasna Góra, RM, TV TRWAM, o.T.Rydzyk, A.Macierewicz .... Ciekawe, jaki wśród piszących takie rzeczy jest podział procentowy na tych, którzy w to wierzą i na tych, którzy piszą w celach taktycznych.
&
<jerzy>
15 lutego 2012, 00:07
Historia kołem się toczy - który to już raz - "Kłócimy się nad żłobem, a godzimy pod batem?" [ z "Trojki koni" A. Mickiewicza ]
M
mara
14 lutego 2012, 23:28
Rece opadaja jak czyta sie te komentarze... To ma byc chrzescijanstwo!
P
POfil
14 lutego 2012, 19:58
Ojcze redaktorze PiOrkowski- slabo, slabo. Bywały juz lepsze POklepywania dla jedynie słusznych !
O
Ordynator
14 lutego 2012, 19:44
Widzę, że Ojciec, tak jak część polskich duchownych i "książąt" Kościoła zyje w jakiejś absurdalnej, wirtualnej rzeczywistości.  Nie trzeba być moherem, aby widzieć ile dobrego dla Polaków i Kościoła zrobił Ojciec T. Rydzyk i Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela. Można Go (Ich) nie kochać, nie uwielbiać, nawet nie zgadzać się ze wszystkich (od tego mamy rozum i wolną wolę), ale nikt uczciwy nie powinien pluć na O.Tadeusza, na Radio Maryja, na Nasz Dziennik, na TV Trwam. Czy LOT zmienił swoje stanowisko w sprawie oznak religijnych swoich pracownikow dzięki demokracji, czy też dzięki zdecydowanej postawie Ojca Rydzyka i Jego mediów?  Czy premier Tusk rozpoczął "dyskusje" o ACTA (po jej uprzednim podpisaniu) dzięki demokracji, czy w wyniku masowych protestów młodzieży?  Czy Polska jest normalnym krajem demokratycznym, czy bliżej jej do "dzikiego kraju",  jak mówi to czolowy polityk rządzącej partii niejaki Miro?  Jak działają służba zdrowia, policja,  wymiar "sprawiedliwości" w tzw. wolnej , demokratycznej Polsce większość z nas, którzy nie mają problemów okulistycznych i  problemów z prawidłowym przetwarzaqniem informacji doskonale widzi. Ojciec pisze o ponad 100 mld budżecie służby zdrowia w 2012 roku. Może on i taki jest, ale tylko 61,5 mld przenaczone jest na świadczenia zdrowotne. Jaka jest dostępność "szarego, zwyklego" Polaka do świadczeń służby zdrowia przeżył już nie raz każdy , kto nie jest elitą władzy, bisnesu, służby zdrowia, rozywki bądź duchownym. W służbie zdrowia jest kilka ścieżek dostępu do samych świadczeń służby zdrowia i terminu ich realizacji. Skoro jest tak dobrze, to dlaczego "zwykły" pacjent czeka na wizytę u specjalisty bądź na leczenie onkologiczne ratujące życie kilka  miesięcy. Czy Polska jest państwem "demokratycznym, sprawidliwym, uczciwycm", a nie macochą dla swoich Dzieci.
PP
Polsko płakałaś
14 lutego 2012, 19:14
np. m.inn. Jerzy Buzek został zwerbowany przez Wywiad Wojskowy PRL w roku 1971 przed wyjazdem na stypendium naukowe do Wielkiej Brytanii (1971-72). Informacja na ten temat zawarta jest w zachowanych aktach [ zał. nr 1]. „Jerzy Buzek –TW„Docent”, „Karol”” kto opiewał, służył i wierny w zaparte komunizmowi, kto nie uznaje bohaterstwa rotmistrza Witolda Pileckiego, o.Wł-wa Gurgacza, kto niszczył płk Ryszarda Kuklińskiego, kto podmienił Annę Walentynowicz na Henrykę Krzywonos, kto się boi Fieldorfa "Nila", kto zmieszał z błotem i w błocie poległych w katastrofie smoleńskiej, kto walczy z Bogiem, kto w przeciwną stronę odwraca  dekalog, kto świętokradzko przyjmuje komunię świętą na pokaz, kto ciągle dąży do "wyrzynania watahy" Panowie i panie "TW" kto i co jest ostoją prawdy kto broni Polskiej Racji Stanu Jasna Góra, RM, TV TRWAM,   o.T.Rydzyk, A.Macierewicz ....
PP
Polsko płakałaś
14 lutego 2012, 19:13
np. m.inn. Jerzy Buzek został zwerbowany przez Wywiad Wojskowy PRL w roku 1971 przed wyjazdem na stypendium naukowe do Wielkiej Brytanii (1971-72). Informacja na ten temat zawarta jest w zachowanych aktach [ zał. nr 1]. „Jerzy Buzek –TW„Docent”, „Karol”” kto opiewał, służył i wierny w zaparte komunizmowi, kto nie uznaje bohaterstwa rotmistrza Witolda Pileckiego, o.Wł-wa Gurgacza, kto niszczył płk Ryszarda Kuklińskiego, kto podmienił Annę Walentynowicz na Henrykę Krzywonos, kto się boi Fieldorfa "Nila", kto zmieszał z błotem i w błocie poległych w katastrofie smoleńskiej, kto walczy z Bogiem, kto w przeciwną stronę odwraca  dekalog, kto świętokradzko przyjmuje komunię świętą na pokaz, kto ciągle dąży do "wyrzynania watahy" Panowie i panie "TW" kto i co jest ostoją prawdy kto broni Polskiej Racji Stanu RM, TV TRWAM o.T.Rydzyk, A.Macierewicz ....
Małgorzata Bajer
Małgorzata Bajer
14 lutego 2012, 19:03
Ojcze J.Piórkowski,albo jest Ojciec kiepskim obserwatorem życia publicznego w Polsce, albo kompletnym ignorantem. Czyżby Ojciec nie widział  jak ,,świetnie" działa rząd,sądy,prokuratura czy służba zdrowia? A co Ojciec powie o głosie śp.gen.Błasika w kokpice samolotu lecącego do Smoleńska,o młodzieży emigrującej za pracą i o biedzie i bezrobociu? CÓŻ W PRZECIWIEŃSTWIE DO OJCA, O.T.RYDZYK JEST PO PROSTU MĄDRZEJSZY I DOSTRZEGA WSZYSTKIE TE PROBLEMY ORAZ JE NAGŁAŚNIA I GDYBY NIE TE MEDIA BYLIBYŚMY SKAZANI NA ,,PRAWDĘ" TVN,TVP I POLSATU. I tak na końcu dodam od siebie,moja mama od wielu lat choruje,miała 3 operację i zawsze trzeba było zapłacić ordynatorowi.W Polsce Ojcze Piórkowski!
MT
mimo to wierny bądź
14 lutego 2012, 18:48
Wspólnota zła nie pogodzi się ze wspólnotą dobra nawet jeśli udają wspólnotę ! PPP Opublikowano 14 lutego 2012, autor: yuhma W 70 rocznicę powołania Armii Krajowej Przyszli podpalić dom, spłonął zaś świat cały — popiół z krematoriów przysypał Zawiszę i Hektora kości w Katyniu zbielały, a Brutus z Katonem odszedł w wieczną ciszę. Kmicic — śmierć w powstaniu, zaś Skrzetuski w łagrze, Baśkę i Helenę… nie, tego nie powiem! Zapił się Zagłoba, Pan Tadeusz także, Małego Rycerza zastrzelił ubowiec. Traugutt na Łubiance nie powiedział słowa, lecz na Szucha Wysocki nie przetrwał ni chwili. Krótki lot Rejtana z okien Mokotowa… a Emilię Plater własowcy zgwałcili. Strzelcy! Komendancie! Gdzie pierwsza brygada? „Zośko”! „Rudy”! „Alku”! O młode diamenty! Zdrada niepamięci wciąż się do Was skrada - próbuje odesłać w nicości odmęty. Spłonęliście we wrześniu w sekundy ułamku pierwszą bombą trafieni przez zmowę zbrodniarzy. Nasz świat się rozleciał na tysiąc odłamków i nic go nie sklei. Nie ma o czym marzyć.
PO
po owocach ich poznacie
14 lutego 2012, 18:10
Tak jak realnie istnieje komunia PRAWDY i DOBRA, tak też realnie istnieje komunia KŁAMSTWA i ZŁA. "Stoimy w obliczu największej w dziejach konfrontacji, przez jaką przeszła ludzkość. Nie sądzę, by szerokie kręgi społeczeństwa czy szerokie kręgi wspólnoty chrześcijańskiej zdawały sobie z tego w pełni sprawę. Stajemy w obliczu ostatecznej konfrontacji między Kościołem a anty-Kościołem, Ewangelią i anty-Ewangelią." (Jan Paweł II). Czy w ogóle zło istnieje w ludzkim świecie? Jeśli tak: czy istnieją ludzkie podmioty jako nosiciele tego zła ? Jeśli tak: czy istnieją ludzie którzy niosąc zło nie wykazują woli dialogu, a wręcz przeciwnie agresywnie i metodycznie zwalczają dobro ? Jeśli tak: To czy nie jest skrajną głupotą i samobójstwem (także duchowym) ulegać temu złu w imię obłudnie pojmowanego dialogu ? Jeśli TAK odpowiedziałeś na wszystkie pytania, wówczas zrobiłeś pierwszy krok aby zrozumieć świat który Cię otacza ! W Polsce od 20 lat toczy się właśnie bój o niepodległość. Podziały na prawicę, lewicę, socjalizm, liberalizm w Polsce nie mają żadnego sensu, są drugorzędne. W Polsce 'postkomunistycznej' ścierają się od 20 lat tak naprawdę tylko dwa obozy - obóz polsko-patriotyczny i niewolniczo-służalczy wobec obcych mocarstw obóz zdrady. SLD, PSL i PO wpisują się w obóz zdrady (nocna zmiana) i wszyscy głosujący na te partie ludzie, świadomie lub nie, swoim wyborem popierają i wzmacniają ten wrogi Polsce obóz. Nie ma żadnego usprawiedliwienia i taryfy ulgowej dla głupoty wyborców PO, bo to oni umożliwiają kontynuację tego stanu rzeczy. Nie jest ważne czy ktoś ma zapatrywania konserwatywne, liberalne czy socjalistyczne, ale jaki ma stosunek do NIEPODLEGŁOŚCI i SUWERENNOŚCI Polski.Wspólnota zła nie pogodzi się ze wspólnotą dobra nawet jeśli udają wspólnotę ! To się nazywa: obłuda. wspólnota obłudy i cynizmu! Oto Polska AD 2012 r.
P
ppieram
14 lutego 2012, 17:42
do ks. D. Piórkowskiego W przeciągu kilkudziesięciu lat mojego życia NIGDY POWTARZAM NIGDY nie spotkalam księdza, ani zakonnicy w publicznej placówce służby zdrowia. Więc wnioski mogą być dwa: albo nie chorują i z niej nie korzystają albo chorują ale korzystają z tych lepszych (np. prywatnych) placówek, na które obywatela płacącego REGULARNIE składki od ponad 30-stu lat po prostu nie stać. Chcąc skorzystać z jakiejkolwiek przychodni zdrowatnej (szpitala) w pierwszej kolejności należy przedstawić WAŻNY DOWÓD UBEZPIECZENIA w którym jest wskazane m.in. miejsce zatrudnienia i nazwa zakładu pracy. Więc proszę nie opowiadać, że był tam incognito. Jednocześnie nie neguję postawy życzliwości i kompetencji personelu szpitala wobec innych pacjentów. Tak to prawda. Ważny dowód ubezpieczenia to dokument stwierdzający tożsamośc i informujący, gdzie pracujemy. Wszysto jasne.
CT
czy to nie ks.Rydzyk ?
14 lutego 2012, 17:35
Czyż ksiądz nie powinien być... Człowiekiem, który bił się z Bogiem, Źródłem uświęcenia, Grzesznikiem, któremu Bóg przebaczył, Panem swoich pragnień, Sługą nieśmiałych i prawych, Nie uniżonym wobec możnych Lecz pochylającym się nad biednymi, Uczniem swojego Pana, Przewodnikiem swej owczarni, Żebrakiem o hojnych rękach, Nosicielem niezliczonych darów, Matką niosącą pociechę chorym, Z mądrością wieku i ufnością dziecka dążącym wzwyż, Lecz mocno stojącym na ziemi, Stworzonym do radości, znającym cierpienie, Dalekim od wszelkiej zazdrości, jasnowidzącym, Szczerym w swej mowie, Przyjacielem pokoju, Wrogiem bezwładu, Na zawsze wiernym... tak innym ode mnie !
W
wanda
14 lutego 2012, 17:13
@~...Wielkie dzięki za przypomnienie słów Jana Pawła II.Jednak byłabym ostrożna z  partyjnym podziałem Polaków.Partie żyją swoim wilczym, partyjnym życiem.Nie oceniam żle wyborców.Ja byłam mężem zaufania w wyborach.Byłam świadkiem  wielu bezczelnych oszustw.Moje protesty nikogo nie interesowały i zrozumiałam co znaczy bezsilność.
.
...
14 lutego 2012, 16:32
Tak jak realnie istnieje komunia PRAWDY i DOBRA, tak też realnie istnieje komunia KŁAMSTWA i ZŁA. "Stoimy w obliczu największej w dziejach konfrontacji, przez jaką przeszła ludzkość. Nie sądzę, by szerokie kręgi społeczeństwa czy szerokie kręgi wspólnoty chrześcijańskiej zdawały sobie z tego w pełni sprawę. Stajemy w obliczu ostatecznej konfrontacji między Kościołem a anty-Kościołem, Ewangelią i anty-Ewangelią." (Jan Paweł II). Czy w ogóle zło istnieje w ludzkim świecie? Jeśli tak: czy istnieją ludzkie podmioty jako nosiciele tego zła ? Jeśli tak: czy istnieją ludzie którzy niosąc zło nie wykazują woli dialogu, a wręcz przeciwnie agresywnie i metodycznie zwalczają dobro ? Jeśli tak: To czy nie jest skrajną głupotą i samobójstwem (także duchowym) ulegać temu złu w imię obłudnie pojmowanego dialogu ? Jeśli TAK odpowiedziałeś na wszystkie pytania, wówczas zrobiłeś pierwszy krok aby zrozumieć świat który Cię otacza !  W Polsce od 20 lat toczy się właśnie bój o niepodległość. Podziały na prawicę, lewicę, socjalizm, liberalizm w Polsce nie mają żadnego sensu, są drugorzędne. W Polsce 'postkomunistycznej' ścierają się od 20 lat tak naprawdę tylko dwa obozy - obóz polsko-patriotyczny i niewolniczo-służalczy wobec obcych mocarstw obóz zdrady. SLD, PSL i PO wpisują się w obóz zdrady (nocna zmiana) i wszyscy głosujący na te partie ludzie, świadomie lub nie, swoim wyborem popierają i wzmacniają ten wrogi Polsce obóz. Nie ma żadnego usprawiedliwienia i taryfy ulgowej dla głupoty wyborców PO, bo to oni umożliwiają kontynuację tego stanu rzeczy. Nie jest ważne czy ktoś ma zapatrywania konserwatywne, liberalne czy socjalistyczne, ale jaki ma stosunek do NIEPODLEGŁOŚCI i SUWERENNOŚCI Polski.
W
wanda
14 lutego 2012, 15:51
LOT zmienił zdanie, po nagłośnieniu skandalu w "Naszym Dzienniku".
J
Jurek
14 lutego 2012, 15:10
Serio, proszę, posłuchaj Ojcze, co opowiada były człowiek służb specjalnych o naszej rzeczywistości. Możesz to odrzucić, ale zobacz: <a href="http://www.youtube.com/watch?v=xUjiqxxytdQ">http://www.youtube.com/watch?v=xUjiqxxytdQ</a>
J
Jurek
14 lutego 2012, 14:56
OK, ale mi chodzi o to, że jeden z najważniejszych problemów Polaków obecnie to to, że nie znamy naszej rzeczywistości. A szczególnie Chrześcijanie powinni znać swoją rzeczywistość. Jest to ważne w aspekcie przede wszystkim moim indywidualnym, np. że jestem grzesznikiem i np. nie mam miłosierdzia do moich wrogów, ale też jest ważne w aspekcie społecznym i w sprawie stanu naszego państwa. Czasem mi się wydaje, że np. księża boją się mówić ludziom o ich grzechu, bo boją sie odrzucenia, boją się narażać. A przecież prorok to te co mówi prawdę. Jezus ciągle się narażał.
Dariusz Piórkowski SJ
Dariusz Piórkowski SJ
14 lutego 2012, 14:08
Panie Jurku, napisałem ten artykuł, ponieważ nie zgadzam się z diagnozą obecnego stanu Polski w wydaniu o. Tadeusza, z którą się nie zgadzam. Przecież napisałem to wyraźnie. Porównywanie obecnej sytuacji Polski z komuną lub Hitlerem jest, moim zdaniem, skandaliczne. Rozumiem, że to po części taki zabieg retoryczny. Ale niezwykle upraszcza rzeczywistość, żeby ona okazała się łatwiejsza. Tylko że upraszczanie wcale jej nie ułatwia. Po drugie, O. Rydzyk po prostu powiela modele walki z totalitaryzmem i nie widzi, że czasy się zmieniły. Można tak podejść do rzeczywistości, ale można też inaczej.
J
Jurek
14 lutego 2012, 14:00
Sorry za żeczywistość zamiast rzeczywistość
J
Jurek
14 lutego 2012, 13:43
Ojcze Dariuszu, o co Ojcu chodzi? Pytam, w jakim celu napisałeś Ojcze ten artykuł? A właściwie to pytam, czy sam wiesz, po co to napisałeś? Czy np. chcesz pokazać, że są mondrzejsi katolicy, chcesz załagodzić to upominanie się o ubogich Ojca Rydzyka? Przekonasz się, czy naprawdę rząd się wycofał z zatwierdzenia AKTA. Jeszcze tego nie wiesz. Przecież tylko to zadeklarował, jak wiele rzeczy deklaruje, a nic nie robi. Przyjmij do wiadomości, że coraz więcej ludzi w Polsce zdaje sobie sprawę, że w 89r. zaszły w Polsce zmiany w pełni zaplanowane przez ruskie w tym PRLowskie specsłużby. Obejrzyj se wykład na youtube "Jak napaść na państwo,to może coś zrozumiesz z naszej żeczywistości. 
14 lutego 2012, 10:19
@Dariusz Piórkowski SJ. To jestem lepszy znam takie z 7 czy 8 ;-) Tylko, nie ma to niewiele wspólnego z tematem i moją uwaga. Obietywnie rzecz biorąc ich sytuacja jest coraz trudniejsza i nie można mówic, że to generalizacja ponieważ jednej rodzinie jest lepiej czy też ponieważ istenieje duża grupa rodzin wielodzietnych godnie i bez narzekania wychowujaca swoje dzieci. Podobnie ze służba zdrowia. Ja tez znam dobrych i oddanych lekarzy i co z tego? Decydujące znaczenie ma to czy mają czym i gdzi leczyć... czy tez zapłacę za wszystko dodatkowo... A te środowiska to, np. Gazeta Wyborcza, która ma obsesję na punkcie Radia Maryja i o. Rydzyka. Orzecznie KRRiT też jest niesprawiedliwa wobec TV Trwam. :-) Przepaszam. Pytanie oczywiście było podchwytliwe i tendencyjne. Opowiedź niestety zgodna z oczekiwaniami... GW - to można powiedzieć prawie zawsze Na pytanie o środowiska pada odpowiedź orzeczenie KRRiT - to juz nawet nie Rada tylko orzecznie :-) A kto stoi za tym składem Rady ludźmi tak orzekającymi, kto ich delegował?
S
Stan
14 lutego 2012, 09:59
Ksieze Dariuszu,czy nie lepiej byloby,aby ksiadz mowil o telewizji,jako wspolczesnym srodku ewangelizacyjnym,ciagle niedocenianym przez wielu ojcow Kosciola w Polsce,zamiast natrzasac sie z ojca T.Rydzyka?Ksiadz ma swoja internetowa stronke DEON ,bo Was Jezuitow tylko bylo na to stac,usiedliscie na laurach,natomiast Nowa ewangelizacyjna Jan Pawla II,sama sie zrealizuje?
WT
widz TV Trwam
14 lutego 2012, 09:53
Telewizję Trwam, jeśłi już, ogląda nikły procent społeczeństwa. Więc ona dużego wpływu nie ma. Poza tym, jest bardzo nudna, nawet jeśli osobiście jestem przeciwny decyzji KRRiT.
M
Marek
14 lutego 2012, 09:48
Myślę że ACTA i ograniczenia LOT-u są sprawami dużo mniejszego kalibru niż wejście TRWAM do multipleksu. Jest to telewizja stanowiąca jedyną alternatywę dla telewizji zależnych od rządu (kto od kogo tu zależy to akurat nie jestem pewien:) i starych służb z nim powiązanych (Polsat, TVN i pewnie państwowa). Jedyna z dużymi możliwościami i zapleczem, jest wiele innych w internecie ale szerokie audytorium polaków pewnie nigdy do nich nie dotrze. TRWAM może w realny sposób zaważyć na wyniku następnych wyborów w 2015, a gdy jej nie będzie od 2013 to sprawa będzie o wiele prostrza dla obecnie rządzących. Z rządem pracującym na rzecz Polski odrzucenie ACTA nie będzie problemem. Przykładem mogą być Węgry, solidny rząd + premier może oprzeć się nawet silnym wpływą komisji EU czy kartelowi banksterskiemu. Nasz rząd jak na razie chce na terenie polski zrobić land niemiecki.
Dariusz Piórkowski SJ
Dariusz Piórkowski SJ
14 lutego 2012, 09:40
Do T7HRR, znam dobrze przynajmniej 3 rodziny, które mają każda po 5 dzieci. Nie mają luksusów, ale nigdy nie słyszałem narzekania. Przeciwnie, dużo tam u nich radości i miłości. A te środowiska to, np. Gazeta Wyborcza, która ma obsesję na punkcie Radia Maryja i o. Rydzyka. Orzecznie KRRiT też jest niesprawiedliwa wobec TV Trwam.
14 lutego 2012, 09:25
Rozumiem rozgoryczenie o. Tadeusza, bo rzeczywiście niektóre środowiska zawzięły się na niego. @Dariusz Piórkowski SJ. Czy może Ojciec napisać jakie środowiska (opiniotwórcze i sprawujące władzę)uwzięły się na Ojca Rydzyka? Nie lubie retoryki Ojca Rydzyka ale ciagłe powtarzanie, że u nas jest lepiej niż na Białorusi irytuje mnie coraz bardziej :-) Np.: Nie mozna powiedzieć, że wielodzietnym żyje się  ciężej, bo to generalizacja, jest rodzina z czwórką dzieci, której sie polepsza...
IT
i tyle
14 lutego 2012, 09:10
A kiedy Polacy uważali, że jest im dobrze. Im gorzej, tym lepiej. To nasza specjalność. Jeszcze nie słyszałem, żebyśmy kiedyś byli z czegoś zadowoleni. Oho  - odezwał się "my Polacy". Mało słyszał, ale dużo wie.
IT
i tyle
14 lutego 2012, 09:08
Przeżywamy okres "urządzania się malutkich grupek kosztem całego naszego dorobku ponad 1000-letniej historii A nie jest tak? Jeśli ktoś tego nie widzi, to mu i klinika okulistyczna nie pomoże.
P
poeta
14 lutego 2012, 09:08
A kiedy Polacy uważali, że jest im dobrze. Im gorzej, tym lepiej. To nasza specjalność. Jeszcze nie słyszałem, żebyśmy kiedyś byli z czegoś zadowoleni.
IT
i tyle
14 lutego 2012, 09:05
69 proc. mieszkańców Polski uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku; 19 proc. badanych uważa, że zmiany są na lepsze; 52 proc. spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w najbliższych 3 latach - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.
E
Ewa
14 lutego 2012, 08:28
"Na przykład, w Polsce od 2000 roku bieżące i inwestycyjne publiczne koszty służby zdrowia rosną. W 2008 - 89,3 mld, czyli 7% PKB, w 2009 - 99 mld zł., czyli 7,4 % PKB, w 2011 - przeszło 100 mld zł". Nie uwzględniona inflacja, koniunktura i wiele czynników. "Ale co ma zrobić, na przykład, rodzina, w której oboje rodziców musi pracować, aby utrzymać dom, ich dzieci chodzą do szkoły i nie mogą sobie pozwolić sobie na to, by ktoś pozostał w domu i opiekował się schorowaną babcią". Sam autor tekstu posługuje się uproszeniami. Zbyt łatwo się pisze kiedy ma się zapewniony dostatni byt w zakonie i nic nie brakuje. To nie jest tylko barcia, ale matka, która wychowywała dziecko przez wiele lat, wstawała do niego nocą, chodziła do lekarza, na wywaidówki, itd. "W zeszłym roku przeszedłem serię badań w Klinice Okulistycznej w Krakowie. Spędziłem tam w sumie kilka dni w dłuższych odstępach czasu. Spotkałem się jednakże z wielką życzliwością, kompetencją i cierpliwością ze strony lekarzy i personelu. I wcale nie mówiłem, że jestem księdzem". Najpierw trzeba się do takiej kliniki dostać, chyba że ktoś to załatwił.
W
wanda
14 lutego 2012, 06:49
Autorowi polecam "Kazania sejmowe"-jezuity,Ks.Piotra Skargi i jego diagnozę stanu Polski............
T
Trosky
14 lutego 2012, 05:02
To co Rząd robi wokół ACTA i jak wykorzystuje zamieszanie (podniesienie składek z killkudniowym procesem legislacyjnym), to czysty makiawelizm, proszę Ojca:) Co do służby zdrowia, to Ksiądz sam manipuluje danymi. Nakłady rosną, ale nie proporcjonalnie do wzrostu liczby chorych, starzenia się społeczeństwa i spadku proporcjonalnego liczby zdrowych, płacących składki, a nie korzystających często ze świadczeń NFZ. Rosnące nakłady na służbę zdrowia, to także efekt kretyńskich rozwiązań z rozrostem biurokracji samego funduszu i, co najważniejsze, nieudanymi reformami już chorego systemu. Weźmy choćby ostatnie zamieszanie z lekami skończy się ponadto odszkodowawczymi pozwami zbiorowymi, na które wyłoży pieniążki skarb państwa... A elektronicznego rejestru ubezpieczonych w NFZ dla całego kraju jak nie było, tak go nie ma. Najbardziej smuci mnie to, że wielu tu piszących katolików zdaje się uważać, że bliżej im duchowo do agnostycznych idei demoliberalnych, niż do środowiska wokół RM.
B
burek
14 lutego 2012, 03:42
No coz, mamy demokracje, a wiec mamy tez Polske Wedlug Ojca Piorkowskiego...
M
m
14 lutego 2012, 03:14
Czy to jeszcze KK ? Tolerujemy Jezusa w jakimś wąskim wycinku, pod patronatem trzech współczesnych świętych: świętego kompromisu, świętego spokoju i świętej tolerancji. Według tej wizji Bóg zgadza się na wszystko, a Jego przebaczenie nie odbywa się na zasadzie nawrócenia, żalu, postanowienia poprawy i nazwania zła złem, a dobra dobrem. Jesteś kochany taki, jaki jesteś, na pewno pójdziesz do nieba, cokolwiek byś czynił...
F
felczer
14 lutego 2012, 00:47
@Maria A ja wrócę do tej kliniki okulistycznej. Rozumiem ,że o.Dariusz pokornie chciał ukryć to że jest księdzem, żeby uniknąć lepszego traktowania. I to boli, że musiał się ukrywać, żeby być leczony jak wszyscy. Nie miałam o tym pojęcia, ale faktycznie nigdy nie widziałam ksziędza ani zakonnicy w przychodni. O co chodzi? Nic nie rozumiem. Równi i równiejsi ? Jak to jest? Na jakiej podstawie ? Może mi któś rozjasni. Pozwolę sobie wyjaśnić bez kierowania szanownej pani do Kliniki Okulistycznej (w wiadomym celu). Do zakonów/zgromadzeń wstępują ludzie nie tylko świeżo po egzaminie maturalnym, ale czesto po wyższych studiach o różnym profilu, wnosząc ze sobą także dyplomy poparte praktyką również lekarską. Jednak nie wszędzie będąc zakonnikami/zakonnicami wykonują pracę z wyuczonej wcześniej profesji, choć znam nawet takich, którzy w dziedzinie medycyny mają stopnie doktorskie. Wśród zakonów/zgromadzeń znajdziemy i takie których charyzmatem jest leczenie,  sposród sławniejszych to chociażby; Bonifratrzy, Kamilianie, Szarytki, Elżbietanki.., habitowe, bezhabitowe, proszę sobie wyszukać w sieci, jest ich dużo. Poza tym wym. instytucje organizują sobie życie także i leczenie we własnym zakresie, jak trzeba wzywają lekarza w godzinach kiedy on ma na to czas, w nagłych wypadkach tak jak wszyscy śmiertelnicy pogotowie, mają własne infirmerie/hospicja dla obłożnie chorych, jak trzeba leczą się w szpitalu, są  dobrze zorganizowane bo jakżeby inaczej, dzięki temu mogą poświęcać się temu do czego są powołani.
Z1
zadowolona 1946
14 lutego 2012, 00:38
Ależ się Ojcu dostało od wiernych zwolenników o.Rydzyka. To istne catenaccio. Udobruchać ich może tylko publicystyka o.Kowalczyka i to w zwiększonym wymiarze. Dziękuję Ojcu za ten artykuł. Ja zbliżam się do 70-tki, więc mam dość duży materiał porównawczy i cieszę się, że dożyłam dzisiejszych czasów.
M
Maria
13 lutego 2012, 23:09
 A ja wrócę do tej kliniki okulistycznej. Rozumiem ,że o.Dariusz pokornie chciał ukryć to że jest księdzem, żeby uniknąć lepszego traktowania. I to boli, że musiał się ukrywać, żeby być leczony  jak wszyscy. Nie miałam o tym pojęcia, ale faktycznie nigdy nie widziałam ksziędza ani zakonnicy w przychodni. O co chodzi? Nic nie rozumiem. Równi i równiejsi ? Jak to jest? Na jakiej podstawie ? Może mi któś rozjasni.
DM
do mARc
13 lutego 2012, 22:54
 Sorry, bo dyskryminowanie pomyliłem z prześladowaniem ale o dyskryminacji w Polsce tez trudno mówić raczej o przejawach nietolerancji.
DM
do mARc
13 lutego 2012, 22:52
 oj  mARc, musisz chyba koniecznie odwiedzić Sudan i Ghanę i jeszcze Chiny (i to nie koniec) żeby się dowiedzieć jak wygląda prześladowanie Chrześcijan w porównaniu z brakiem tolerancji wobec Chrześcijan z jakim mamy coraz częściej do czynienia w Europie czy w USA. Chyba za duzo nasłuchałes się tych co głoszą o prześladowaniu katolików w Polsce co jest histerią a nie prawdą. 
M
mARc
13 lutego 2012, 22:42
Wizji może być wiele. Ale prawda jest jedyna. A co jest prawdą? Prawdą są fakty, ale nie fakty medialne, tylko te realne, że ktoś zrobił coś tak a nie inaczej. Prawda jest ta, że mamy kolejny nieudolny rząd, na szkode dla Polski, że w wielu sytuacjach Chrzescijanie są dyskryminowani, ze w koncu o. Rydzyk czasem przesadza, czasem mowi cos za duzo. I jedno co trzeba mu przyznac to ta diagnoza na poczatku lat 90, o tym co jest dzis, to sie sprawdzilo, mial racje. Ale to Bóg jest najważniejszy, wiec modlmy sie za Polske, za o. Rydzyka i zeby prawda byla jedna, ogolnie dostepna i znana.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
13 lutego 2012, 22:39
- Idzie się w kierunku zorganizowania ustawy na mocy której będzie można strzelać do Polaków. Strzelać do Polaków! - wołał redemptorysta. - Także matek Polek oczekujących dziecka, w stanie błogosławionym, dzieci i inwalidów! Bez ostrzeżenia! Strzelać! Mówię gdzie ja jestem? To chyba nawet nie robiło ZOMO. Oni coś tam krzyczeli jak mieli strzelać. To mi przypomina nazizm i stalinizm. (RM, czwartek 21.07.11, godz. 22.38)  
P
piotrek
13 lutego 2012, 22:35
Do Marca, nie wiem, czy zauważyłeś, ale ks. Piórkowski nie krytykuje Radia Maryja, tylko sposób, w w jaki o. Rydzyk postrzega Polskę. Czy wszyscy muszą sie zgadzać z taką wizją? Czy jest to jedyna słuszna wizja? Nie sądzę. O. Rydzyk od początku tak mówil o Polsce. Cały czas budował poczucie zagrożenia, wtedy łatwiej jest zdobyć słuchaczy. Teraz to się tylko spotęgowało.
O
obrońca
13 lutego 2012, 22:32
do iiiiiiii, pan to jest biedny. Akurat o. Piórkowski krytykował także Gazetę Wyborczą, całkiem niedawno, a ściślej prof. Mikołejko. No tak, ale według waszego myślenia ludzi trzeba poszufladkować, wtedy rzeczywistość jest bardziej znośna. Trudno pojąć, że można skrytykować GW i również nie zgadzać się w czymś z o. Rydzykiem. Ale taki jest nasz polski katolicyzm
M
mARc
13 lutego 2012, 22:30
Moze nieprecyzyjnie to określiłem. Wiadomo, ze wyolbrzymianie z natury nie jest niczym dobrym. Ale trzeba zrozumieć kogoś kto jest nieustannie atakowany, lub atakowane cos co założył. Dla przykładu: jest pielgrzymka RM na Jasną Górę, zaraz Polsat czy TVN wysyła swoich chłopców na prowokacje, lub inne tego typu rzeczy. Tego jest wiele. Dlatego trzeba zrozumiec, powiedziec ze to jest błąd, ale tez zobaczyc czy całe dzieło Radia Maryja, czy ono jest dobre.. ?
!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
13 lutego 2012, 22:29
 Nie ma głupcy różnych zdań! Zdanie kościoła powinno być jedno i jasne!!! Ojciec Rydzyk służy prawdzie i Bogu. Nie wiem czego służy ojciec dariusz. Kościoł powinien pokazywać właściwą drogę myślenia. Rację ma sprawiedliwy. Są takie pismaki jak boniecki, tischner a teraz pojawia się niejaki strzelczyk i piórkowski na deonie. Siewcy zła! Deon miał szansę na bycie niezależnym ale widze, ze nawe ksiedza dotyka gadka z wybiórczej. 
Ś
świadek
13 lutego 2012, 22:28
Jak nie narzekasz, to nie jesteś prawdziwym Polakiem. Jeśli ci się powodzi, to jesteś zdrajcą narodu. Jeśli innych nie podejrzewasz o złe motywy (bo przecież nie mógł sie uczciwie dorobić), to znaczy, że jesteś chory. To proste. Dla niektórych być Polakiem, to być malkontentem i czarnowidzem.
T
trident
13 lutego 2012, 22:22
 ...Dodaj mARc...nagonkę, która sam na siebie napuszcza.....
P
przyjaciel
13 lutego 2012, 22:21
Ciekawe, ojciec Tadeusz może wyolbrzymiac sprawy i opowiadać banialuki, ale innym nie wolno nic pisnąć i wyrazić swego zdania. Czyli wolność jednostronna. Jak widać, sami księża mają różne zdanie. I dobrze, bo to znaczy, że niektórzy jeszcze nie przestali myśleć.
M
mARc
13 lutego 2012, 22:17
Tak właśnie należy pisać .Zło nazywać złem ,manipulację manipulacją a kłamstwo kłamstwem.Obiektywnie napisane i trudno uczciwemu człowiekowi się z tym nie zgodzić A ja właśnie uważam, że to nie jest obiektywne. Bo trzeba przyznać, że dziś w Polsce naprawdą mocno rozwija się proces ciągłego łamania demokracji. Katolicy (nie tylko "radiomaryjni" są mocno dyskryminowani. W całym życiu publicznym. Radio Maryja to dobre dzieło, a jego założycielem jest O. Rydzyk, który momentami wyolbrzymia pewne sprawy, ale ma do tego prawo. Bo nie wiem czy ojciec redaktor wytrzymałby taką nagonkę, jaką wytrzymuje o. Rydzyk.
P
Piotr
13 lutego 2012, 22:09
Ojcze Dariuszu, proszę się zająć prawdziwymi problemami społecznymi, jakimi są rządy Platformy, a nie tym, że ojciec Rydzyk, może czasem trochę wyolbrzymia. Po owocach poznaje się dzieło. Jak narazie z Radia płynie przede wszystkim modlitwa, piękne katechezy i rzetelne informacje. CZEPIALSTWO - tak nazwałbym artykuł, który ojciec napisał. Proszę napisać coś o tych którzy rządzą, lub coś o jezuitach. Krytykować innych to najlepiej, a samemu coś zrobić to juz gorzej.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
13 lutego 2012, 21:31
 Tak właśnie należy pisać .Zło nazywać złem ,manipulację manipulacją a kłamstwo kłamstwem.Obiektywnie napisane i trudno uczciwemu człowiekowi się z tym nie zgodzić .Pozdrawiam ojca Szczęść Boże
S
sebastian
13 lutego 2012, 21:28
Nie spodziewałem się tylu fanów ojca dyrektora na tym portalu. Chociaż to nie jest problem. Problem jest taki że O. Rydzyk komentuje, krytykuje  i wypowiada sie szeroko na wiele tematów (i jest to jego dobre prawo, może poza wytwarzaniem wrażenia, że tylko JEGO MEDIA to " katolicki głos w Twoim domu") ale, jak widać, skomentowanie działalności O. Rydzyka to rzecz nie do przeżycia dla przychylnych mu osób. Dziwny sposób myślenia.  
&
<jerzy-szeregowiec>
13 lutego 2012, 21:23
Jak byłem w wojsku, pewien płk. z-ca dowódcy WOPK - w stosownej (kontekstowo) sytuacji, opowiedział mi taką anegdotę:  pewien st. szeregowy będąc na przepustce (kto był kiedyś w wojsku pamięta, że czas przepustki trwał zawsze za krótko), postanowił iść z dziewczyną do kina, a tu przed kinem kolejka po bilety (jak wówczas po wszystko).  Szybko ocenił sytuację, nie ma co, trzeba by "sposobem" i próbuje wcisnąć się na początek kolejki  (bo biletów może braknąć). W tejże kolejce stał generał i przyglądał się "wyczynom"  młodszego żołnierza, w pewnej chwili przywołał delikwenta do siebie i nie zważając na protesty "litujacych się" nad biednym żołnierzykiem  współkolejkowiczów, począł go głośno upominać z czego wywiązała się długa "dyskusja" trwająca, aż do konkluzji starszego szeregowego, który trzeżwo skwitował:  "PANIE GENERALE! JAK MY, SZARŻA, BĘDZIEMY SIĘ KŁÓCIĆ - TO CO TE SZEREGOWCE O NAS POWIEDZĄ?"    
M
marek
13 lutego 2012, 21:17
Co się dzieje w Watykanie...? Jezuici wiecie co się dzieje u Papieża? Spiski, skandale?
M
m
13 lutego 2012, 21:07
 A kto kasał biskupa Życińskiego?
PD
poganiacz dyliżansa
13 lutego 2012, 20:29
@tolek Ojcze Dariuszu, jeżeli są dwa konie w jednym zaprzęgu i jeden z nich zacznie kąsać drygiego to co w takim wypadku należy zrobic z tym co kąsa? Ja bym go za to - "nagrodził" biczem 
A
artur
13 lutego 2012, 20:21
O. Dariuszu każdego trzeba usprawiedliwić, wiec i Ciebie usprawiedliwiam, bo wielu rzeczy nie wiesz i nie zdajesz sobie sprawy kto kręci tym wszystkim, a szczególnie Polską. O. dr Tadeusz Rydzyk wie o wiele więcej niż mówi a w tym co mówi - mówi prawdę. Zapewne wiesz Ojcze kto walczy z PRAWDĄ - ojciec kłmastwa, szatan, który w prawdzie nie wytrwał i ci którzy go słuchają chociaż życie też mają od Boga. W Całej hucpie wokół refundacji chodziło tylko o jedno - wyciągnięcie od ludzi pieniędzy i tylko o to, a nie o dobro któregokolwiek pacjenta!!! I wyciągnęli, bo budżet już dawo pusty... a z jakiego powdou pusty... to już powinieneś Ojcze się domyśić. Zobaczysz co wkróce będzie i O. Tadeusz nie musi nic przepowiadać, bo widać jasno co sie dzieje, będą to bolesne doświadczenia i każdy przeżyje - o ile przeżyje - "małą apokalipsę". Na szczęście jest Bóg i ludzie wierzący Boga w Nim pokładają nadzieję, oby to była cała Polska! Aldona nawet nie wiesz jak mącisz widząc jedną, jedyną stronę medalu. Jestem lekarzem i wiem jak często dzisiaj zapisuje się leki obniżające poziom cholesterolu w surowicy co ma na celu zapobieganie powikłaniom (np. zawał, udar). Otóż refundacja tych leków (chociaż niepełna lecz bardzo znacząca) pochłania wiele milionów złotych. Ale żeby ich skuteczność była odpowiednia potrzebna jest jeszcze ze strony pacjenta modyfikacja stylu życia (głównie ruch i dieta). Tymczasem konia z rzędem temu lekarzowi co to obserwuje wśród swoich chorych. Wręcz odwrotnie. Nabierają wagę ciała piją alkohol i jak najmniej się ruszają dla zdrowia. Chcieliby, żeby wszystko załatwiły za nich leki p/cholesterolowe. I, jak sądzę, kusi ich do takiego postępowania "ojciec kłamstwa". Tylko, że my najczęściej rozumiemy jego działalność w innym kontekście. Wzrastające nakłady na służbę zdrowia (które przytoczył O. Dariusz) niewiele pomogą bez zmiany stylu życia. Ale...człowiek woli narzekać niz pracować nad sobą.
Bolesław Zawal
Bolesław Zawal
13 lutego 2012, 20:10
Ojcze Dariuszu, jeżeli są dwa konie w jednym zaprzęgu i jeden z nich zacznie kąsać drygiego to co w takim wypadku należy zrobic z tym co kąsa?
A
Aldona
13 lutego 2012, 19:50
O. Dariuszu każdego trzeba usprawiedliwić, wiec i Ciebie usprawiedliwiam, bo wielu rzeczy nie wiesz i nie zdajesz sobie sprawy kto kręci tym wszystkim, a szczególnie Polską. O. dr Tadeusz Rydzyk wie o wiele więcej niż mówi a w tym co mówi -  mówi prawdę. Zapewne wiesz Ojcze kto walczy z PRAWDĄ - ojciec kłmastwa, szatan, który w prawdzie nie wytrwał i ci którzy go słuchają chociaż życie też mają od Boga. W Całej hucpie wokół refundacji chodziło tylko o jedno - wyciągnięcie od ludzi pieniędzy i tylko o to, a nie o dobro któregokolwiek pacjenta!!! I wyciągnęli, bo budżet już dawo pusty... a z jakiego powdou pusty... to już powinieneś Ojcze się domyśić.  Zobaczysz co wkróce będzie i O. Tadeusz nie musi nic przepowiadać, bo widać jasno co sie dzieje,  będą to bolesne doświadczenia i każdy przeżyje - o ile przeżyje - "małą apokalipsę".  Na szczęście jest Bóg i ludzie wierzący Boga w Nim pokładają nadzieję, oby to była cała Polska! 
13 lutego 2012, 19:35
Można krytykować i ojca Dariusza i ojca Tadeusza, tylko należy pamiętać o podstawowych zasadach - miłość i kultura. Może to ograniczenie komentarzy internetowych, ale w wielu poniższych komentarzach nie mogę dopatrzeć się grama miłości, za to dużo walki. Walka może przynieść coś dobrego, jeżeli służy miłości (trochę to abstrakcyjnie brzmi, ale mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi). To, że broni się racji (Prawdy) za pomocą krzywdzących komentarzy nie jest dobre -> nie można czynić zła za pomocą dobra. Tak wiec sam fakt stawania w obronie kogoś, jeżeli forma jest niegodna, nie jest dobre. Trochę tu uproszczeń, ale bulwersują mnie niektóre komentarze, po prostu.
B
belfer
13 lutego 2012, 19:23
W zeszłym roku przeszedłem serię badań w Klinice Okulistycznej w Krakowie. I już samo to świadczy o poziomie naszej słuzby zdrowia. Spędził tam Ojciec kilka dni i nic nie pomogło - dalej Ojciec źle widzi:(
C
cm
13 lutego 2012, 19:13
Po co oceniasz wypowiedz O Rydzyka???? Po co sie nim zajmujesz. Czy nie stac Ciebie Ojcze na wlasne przemysenia? co ty masz do zaproponowania katolickiemu odbiorcy. Jaka jest twoja wizja ? Ojca Rydzyka dobrze znamy, bez czytania opini na DEONIE. Nigdy nie slyszalem aby ktos w Radiu Maryja albo w Naszy Dzienniku ocenial, krytykowal, uzdrawial DEON. I to jest Wysoka Klasa wlasnie tych ludzi, a u was jak nie ma oczym pisac to na Rydzyka. To O. Rydzyk ma respekt u ludzi i szacunek co widac jak jest przyjmowany na calym swiecie !!!! A moze jednak w koncu to On ma racje. A ja za to słyszałem jak krytykowano np. Gościa Niedzielnego, dominikańskie "W drodze", jak o. Rydzyk krytykował serwis Radia Watykańskiego za to, że mówi o trudnych sprawach molestowania nieletnich nazywając to oczywiście niszczeniem Kościoła. Albo jak przemilczano celowo śmierć Abp. Życińskiego (na co zwrócił także uwagę w Gościu Niedzielnym ks. red. Gancarczyk), wybór prymasa Abp. Kowalczyka, mianowanie kard. Nycza podając suche fakty jakby te wydarzenia dotyczyły Kościoła w odległym państwie, a nie w Polsce. I to jest klasa???
D
DNA
13 lutego 2012, 19:10
A może Ojciec Piórkowski zająłby się kolaborantem ks. Sową. A najlepiej sobą.
C
cm
13 lutego 2012, 19:04
Szkoda,ze przez usta(klawiature) Ojca Dariusza przemawia zawisc.... moze wicej obiektywizmu a mniej stronniczości Ojcze ?!Tylko jedno zdanie w ramcha przekazu jaki idzie z tresci....: rozumiem ,ze wlasne szyki Ojciec tez zwiera? Z dnia" "Czemu to plemię domaga się znaku? Zaprawdę powiadam wam: żaden znak nie będzie dany temu plemieniu" Napisz wprost, że o. Rydzyka nie wolno krytykować. Obok jednego totalitaryzmu medialnego rodzi się drugi taki sam tylko po przeciwnej stronie barykady. Wystarczy tylko, że ktoś powie inne zdanie o o. Rydzyku a już wylewa się na niego kubły pomyj. I oczywiście obiektywny jest tylko ten, który pisze pieśni pochwalne na cześć dzieł o. Rydzyka. Wystarczy tylko nutka krytycyzmu i już jest histeria, już dyżurne autorytety wytaczają działa o walce z Kościołem, o czychających wrogach, już dyżurne autorytety prześwietlą dokładnie życiorys, już oczywiście jest się podłym, nieobiektywnym. Kolejny terror medialny. Ktoś kiedyś powiedział, że należy się bać tego co nie wolno krytykować.I zaczyna się w "kościele" śpiewanie na nuty o. Rydzyka, a jak ktoś zafałszuje lub zaśpiewa inaczej, to oczywiście będzie wypraszany z tego "kościoła". Celowo kościół ująłem w cydzysłów, bo ci ludzie nie rozumieją co to jest kościół i tworzą własną pseudoreligię. Brawo o. Dariuszu za odwagę!!!
J
JJ
13 lutego 2012, 18:56
Po co oceniasz wypowiedz O Rydzyka???? Po co sie nim zajmujesz. Czy nie stac Ciebie Ojcze na wlasne przemysenia? co ty masz do zaproponowania katolickiemu odbiorcy. Jaka jest twoja wizja ? Ojca Rydzyka dobrze znamy, bez czytania opini na DEONIE. Nigdy nie slyszalem aby ktos w Radiu Maryja albo w Naszy Dzienniku ocenial, krytykowal, uzdrawial DEON. I to jest Wysoka Klasa wlasnie tych ludzi, a u was jak nie ma oczym pisac to na Rydzyka. To O. Rydzyk ma respekt u ludzi i szacunek co widac jak jest przyjmowany na calym swiecie !!!! A moze jednak w koncu to On ma racje.  
S
sprawiedliwy!
13 lutego 2012, 18:54
 coraz gorzej!!! Ojcze Dariuszu, rozmawia ojciec na codzień z redaktorem Strzelczykiem? Bo mam wrażenie, że obaj jesteście z tej samej bajki. Po drodze z Tischnerem, Halikiem, Bonieckim i Pieronkiem! Starajcie się panowie służyć Bogu i Polsce a nie złu!!!!!  Liczę, że skomentuje Ojciec te mój komentarz i wyciągie odpowiednie wnioski! 
UP
uczciwie płacąca składki
13 lutego 2012, 18:52
 do ks. D. Piórkowskiego W przeciągu kilkudziesięciu lat mojego życia NIGDY POWTARZAM NIGDY nie spotkalam księdza, ani zakonnicy w publicznej placówce służby zdrowia. Więc wnioski mogą być dwa: albo nie chorują i z niej nie korzystają albo chorują ale korzystają z tych lepszych (np. prywatnych) placówek,  na które obywatela płacącego REGULARNIE  składki od ponad 30-stu lat po prostu nie stać. Chcąc skorzystać z jakiejkolwiek przychodni zdrowatnej (szpitala) w pierwszej kolejności należy przedstawić WAŻNY DOWÓD UBEZPIECZENIA w którym jest wskazane m.in. miejsce zatrudnienia i nazwa zakładu pracy. Więc proszę nie opowiadać, że był tam incognito. Jednocześnie nie neguję postawy życzliwości i kompetencji personelu szpitala wobec innych pacjentów.
O
oto-to
13 lutego 2012, 18:41
... I mogę zaświadczyć, że w tej klinice w Krakowie miałem bardzo dobre doświadczenia. Sama możliwość bycia w klinice odbiega od większości powiatowych szpitali. Niby prawda, ale ta drobna różnica wiele mówi o sobie
O
oto-to
13 lutego 2012, 18:40
... I mogę zaświadczyć, że w tej klinice w Krakowie miałem bardzo dobre doświadczenia. Sama możliwość bycia w klinice odbiega od większości powiatowych szpitali. Niby prawda, ale ta drobna różnica wiele o sobie mówi.
P
PL
13 lutego 2012, 18:37
Jeszcze jedno- czekamy na art.: Polska wedlug Ojca Piórkowski SJ ?! To bedzie wydażenie na DEOnie - na 102
P
PL
13 lutego 2012, 18:33
Szkoda,ze przez usta(klawiature) Ojca Dariusza przemawia zawisc.... moze wicej obiektywizmu a mniej stronniczości Ojcze ?!Tylko jedno zdanie w ramcha przekazu jaki idzie z tresci....: rozumiem ,ze wlasne szyki Ojciec tez zwiera? Z dnia" "Czemu to plemię domaga się znaku? Zaprawdę powiadam wam: żaden znak nie będzie dany temu plemieniu"
Andrzej Binkowski
Andrzej Binkowski
13 lutego 2012, 18:27
No nie. To ja zyję w zupełnie innym kraju niż O. Dariusz. Mam dobrze po 50tce i dokładnie pamietam metody, obietnice, szantaż i zakłamanie jakie panowało w PRL. Zapewniam Ciebie, O. Dariuszu, że to co teraz się dzieje bazuje na tych samych schematach. Więcej - jest bardziej beszczelne i jawniej kłamie niż w zeszłym stuleciu. Socjalistyczna nomenklatura wyszkoliła sobie swoje dzieci "na obraz i podobieństwo" z jednym wyjątkiem - nie nauczyła kamuflażu. Dlaczego? - bo okazało się że oni zawsze znajdą obrońców w osobach takich naiwniaków jak Ojciec. A to najlepsza ochrona.  Ślepota wynikająca z pływania w ciepłym masełku samozadowolenia i naiwych marzeń. Rzeczywistość jest brutalna. Patrzymy na diabła. Tylko że ja widzę rogi i ogon, a Ojciec świat obietnic. To dla pamieci: Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabla. A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczul w końcu głód. Wtedy przystąpił kusiciel i rzeki do Niego: "Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem". Lecz On mu odparł: "Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych". Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na narożniku Świątyni i rzekł Mu: "Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: Aniołom swoim rozkaże o Tobie, a na rękach nosić Cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień", Odrzekł Mu Jezus: "Ale jest napisane także: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego". Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzeki do Niego: "Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon". Na to odrzekł mu Jezus: "Idź precz szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz". Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu. (Mt 4,1-11; Mk 1,12-13; Łk 4,1-13).
Dariusz Piórkowski SJ
Dariusz Piórkowski SJ
13 lutego 2012, 18:27
Panie Jakubie, jeszcze a propos wizyty w klinice. Nie, nikt mnie tam nie znał, bo to były pierwsze miesiące mojego pobytu w Krakowie.. Co do innych uwag, to się z Panem kompletnie zgadzam w tym, że służba zdrowia jest niedoinwestowana, że za mało jest pieniędzy na leczenie. Chodziło mi o podkreślenie tego, że te wydatki się nie zmniejszają, a nie że są duże i wystarczające. To jednak jest różnica. Natomiast, inna sprawa, że służba zdrowia to jest studnia bez dna, zawsze będzie deficytowa w tym systemie, który mamy i zawsze będzie obciążeniem. Potrzebujemy też reform. I to, że żadna ekipa rządowa się tego nie podejmuje tylko potwierdza, jak strasznie trudna do rzecz do przeprowadzenia. Nie można jednak tak złożonego problemu sprowadzać jedynie do filozofii utylitarystycznej. Szefowie szpitali też mają często nóż na gardle, bo dostają tyle i tyle pieniędzy.
&
<jerzy>
13 lutego 2012, 18:25
@cm Typowo sekciarskie działanie. Zasiać lęk, trwogę i strach, ale oczywiście zaproponować od razu lekarstwo, tzn. przyłącz się do nas to nie zginiesz. O. Rydzyk widzi dobro tylko u siebie, albo u tych, którzy oddają mu pokłon. Jak ktoś ma inne zdanie po prostu dobra nie czyni. Proszę pokazać mi choć jeden przypadek żeby w mediach o. Rydzyka pokazano, pochwalono jakieś dobro środowiska, które nie oddaje hołdu Rydzykowi. Wokoło są wrodzy. Tylko my jesteśmy święci. To faryzeizm XXI wieku.  O ile, mnie pamięć nie myli w grudniu 1994 r. (a także i w póżniejszym czasie),  nie kto inny jak Bp. Tadeusz Pieronek ówczesny Przewodniczacy EP - kiedy "młode" jeszcze "Radio Maryja" (zagłuszane przez komercyjne o "mocnym zasiegu" rozgłośnie), zabiegało o nowe częstotliwości - rzucał "kłody" swoimi wypowiedziami, aby nie dopuścić odmiennego zdania do głosu w Polskim eterze? bo dlaczego?. Skoro "Brutus(?)" przeciwko mnie, czegóż mogę się spodziewać po innych np: mediach "głownego nurtu"  (przepraszam to już niemodne - miało być mainstreamu), wspomaganych "pociskami" podobnych "brutusów"? Przypatrzmy się też bliżej tym "reformom", dotyczącym różnych problemów w sferze życia publicznego i oceńmy - nie według niestrawnej "papki" jaką serwują nam "niezależne" media, ale wg. własnych obserwacji/doświadczeń.
JO
Jakub Oblizajek
13 lutego 2012, 17:45
aha, jeszcze a propos tej "bogatej służby zdrowia w Polsce. wiadomo, że coraz więcej ludzi w Polsce cierpi na rozmaite zaburzenia natury psychicznej. Tymczasem kontrakty zaerówno dla lekarzy psychiatrów jak i dla oddziałów psychiatrycznych systematycznie...spadają. Proszę pamiętać, że spory odsetek tych "wzrastających" środków na lecznictwo to koszty obsługi (czytaj: biurokracja NFZ-owska) Przepraszam za literówki Jakub Oblizajek
JO
Jakub Oblizajek
13 lutego 2012, 17:37
Zasadniczo zgadzam się z krytyką podejścia o. Rydzyka do naszych polskich realiów. Jednakże kiedy o. Dariusz począł pisać o służbie zdrowia ciśnienie mi się nieco podniosło. "Wydatki na służę zdrowia rozną"- być może tak jest, ale jak to mawiają diabeł tkwi w szczegółach. Słucha może czasami Ojciec radia? W styczniu właściwie nie było dnia żeby jakaś rozgłośnia nie mówiła o szpitalu lub oddziale szpuitalnym, kytóry nie dostał w tym roku kontraktu. Nawet po złożeniu odwołań wiele placówek zostało bez pieniędzy. Znam też sprawę niemalże z autopsji- bardzo bliska mi osoba omalże zostałaby na lodzie w tym roku. Tak więc bardzo bym prosi aby czasami wychylił OPjciec Szanowny główę zza Rocznika Statystycznego i przyjrzał się rzeczywistości nazywającej się "opieka zdrowotna" w naszym kraju. "W klinice nie wiedziali, że jestem duchownym"- a z jakiego tytułu ma Ojciec ubezpieczenie, że się tak (nie)grzecznie zapytam? bo zwykle w przypadku ducghownych albo jest to zze środków Funduszu kościelnego albo np, z katechezy w szkole. Poza tym jeśli znali OPjca imię i nazwisko, to co za problem zajrzeć do internetu - tym mniejszy, że udostępnił Ojciec swój wizerunek. Tak więc- tak jak do Jezuitów mam szacunek jak odo żadnego innego Zakonu- niech Ojciec nie wciska banialuków, że "oni nie wiedzieli"- dobrze? Pozdrawiam Serdecznie, Jakub Oblizajek
DW
do wandy
13 lutego 2012, 17:21
Przecież o. Dariusz napisał, że nie wspomniał, że jest księdzem... 
P
Paweł
13 lutego 2012, 17:13
Szanowny Księże, nie można być naiwnym. Trzeba patrzeć skąd przyszliśmy (PRL i okrągły stół) i dokąd idzemy (eurokomuna, ...). Trzeba widzieć, w jakim kierunku przebiegają procesy. Statyczne obrazy nam tego nie powiedzą. To, że w ogóle pojawiają się pewne pomysły, to już o czymś świadczy. Marna to pociecha, że jeszcze (!) nie da się z nami zorbić wszystkiego. Jeszcze parę lat temu nikt nie odważyłby się pewnych rzeczy powiedzieć na głos. Ale ciągle nad nami pracują i może za jakiś czas mało kto będzie się sprzeciwiał. Brutalną siłę na razie zastępuje się manipulacją. Jest tańsza i na razie wystarcza...
Dariusz Piórkowski SJ
Dariusz Piórkowski SJ
13 lutego 2012, 17:05
Szanowna Pani Wando, akurat ja nikomu nie zdradzałem, ze jestem duchowny. Tak samo jak inni czekałem w kolejkach. I mogę zaświadczyć, że w tej klinice w Krakowie miałem bardzo dobre doświadczenia.
W
wanda
13 lutego 2012, 17:00
Osoby duchowne w Polsce, leczone są zawsze poza kolejnością i wg najwyższych standartów,dlatego nie mają pojęcia o realiach w lecznictwie......
F
FA
13 lutego 2012, 16:39
"Powiem tylko jedno. Gdyby o. Rydzyk miał rację, to demonstracje młodych nie skłoniłyby rządu do zmiany stanowiska w sprawie ACTA. Podobnie LOT nie wycofałby się z wprowadzenia zakazu noszenia zewnętrznych oznak wiary." Gdyby ojciec Tadeusz nie miał racji, nie dochodziłoby w ogóle do takich skandali, jak ten w firmie LOT.
C
cm
13 lutego 2012, 16:36
Typowo sekciarskie działanie. Zasiać lęk, trwogę i strach, ale oczywiście zaproponować od razu lekarstwo, tzn. przyłącz się do nas to nie zginiesz. O. Rydzyk widzi dobro tylko u siebie, albo u tych, którzy oddają mu pokłon. Jak ktoś ma inne zdanie po prostu dobra nie czyni. Proszę pokazać mi choć jeden przypadek żeby w mediach o. Rydzyka pokazano, pochwalono jakieś dobro środowiska, które nie oddaje hołdu Rydzykowi. Wokoło są wrodzy. Tylko my jesteśmy święci. To faryzeizm XXI wieku. 

Skomentuj artykuł

Polska według Ojca Rydzyka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.