Potężne trzęsienie ziemi we Włoszech w obszarze "superwulkanu". Wstrząs był odczuwalny w Rzymie

Potężne trzęsienie ziemi we Włoszech w obszarze "superwulkanu". Wstrząs był odczuwalny w Rzymie
Krater wulkanu Solfatara na Polach Flegrejskich. Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Najsilniejsze od 40 lat trzęsienie ziemi na terenie Pól Flegrejskich na południu Włoch zanotowano w środę przed świtem. Wstrząs miał siłę 4,2 w skali Richtera i był odczuwalny także w Rzymie i w Apulii. Obszar, na jakim doszło do trzęsienia ziemi, nazywany jest "superwulkanem".

Epicentrum wstrząsu znajdowało się na głębokości 3 kilometrów. Nie zanotowano większych szkód z wyjątkiem oderwania się fragmentów tynku na jednej z ulic w Neapolu - podały władze miejskie. Natychmiast rozpoczęły się kontrole budynków, przede wszystkim szkół przed ich otwarciem. Decyzję o zamknięciu szkół podjęto w miejscowości Pozzuoli pod Neapolem.

To był nie tylko najsilniejszy wstrząs podczas obecnej aktywności trwającej w ostatnich tygodniach, ale także od czterech dekad - wyjaśnił we włoskich mediach Mauro Antonio Di Vito z krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Jak zaznaczył, podczas najnowszej fazy aktywności rozpoczętej we wtorek zanotowano około 60 wstrząsów. "Proces ten jest kontynuowany i prędkość podnoszenia się ziemi lekko się intensyfikuje" - poinformował.

Zgodnie z procedurami bezpieczeństwa w pierwszych godzinach po wstrząsie wstrzymany został ruch kolejowy na wielu trasach, a pociągi miały poważne opóźnienia. Ruch kolejowy, przede wszystkim pociągów dużej prędkości, jest powoli wznawiany.

Na terenie wokół Pół Flegrejskich zamieszkuje około 80 tysięcy osób. Po obecnym wstrząsie eksperci mówią w mediach o pilnej konieczności rewizji planów ewakuacji z tych obszarów.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Hanna Maria Stefaniak

Historia i legenda, które wzajemnie się przenikają

Szlak świętego Jakuba, na długo zapomniany, dziś przeżywa swój renesans. Jego tysiącletnia historia to źródło wielu barwnych opowieści. Autorka Hanna Maria Stefaniak, korzystając wyłącznie z hiszpańskich, nieznanych w...

Skomentuj artykuł

Potężne trzęsienie ziemi we Włoszech w obszarze "superwulkanu". Wstrząs był odczuwalny w Rzymie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.