Prawo do aborcji znajdzie się w stanowej konstytucji. Tak zdecydowali wyborcy w stanie Ohio

Prawo do aborcji znajdzie się w stanowej konstytucji. Tak zdecydowali wyborcy w stanie Ohio
Fot. Marcin Marczak / Depositphotos.com
PAP / mł

56 procent wyborców w amerykańskim stanie Ohio opowiedziało się za wpisaniem do stanowej konstytucji prawa do aborcji. To znacząca decyzja, gdyż Ohio nie należy do liberalnych stanów - podała stacja BBC. 

W konstytucji znajdzie się zapis gwarantujący każdemu mieszkańcowi stanu prawo dostępu do "postępowania medycznego związanego ze zdrowiem reprodukcyjnym, łącznie z zabiegiem przerywania ciąży". Zapis uniemożliwia również "utrudnianie, zakazywanie i penalizowanie" aborcji. Jednocześnie utrzymany zostanie zakaz przerywanie ciąży, gdy płód jest już na tyle rozwinięty, że najprawdopodobniej przeżyje poród - poinformowała NBC. Obecnie w Ohio aborcja jest legalna do 22. tygodnia ciąży.

Media zauważają, że jest to kolejny polityczny cios w zwolenników zakazu aborcji od czasu, kiedy latem ubiegłego roku amerykański Sąd Najwyższy uchylił przełomowe orzeczenie z 1973. Na jego mocy możliwość przerwania ciąży stała się przed 50 laty prawem federalnym, a zeszłoroczne uchylenie decyzji oddało tę kwestię do decyzji poszczególnym stanom.

Decyzja mieszkańców jest tym bardziej znacząca, że Ohio nie należy do stanów liberalnych - w wyborach prezydenckich dwukrotnie zwyciężył tam z 8-punktową przewagą Donald Trump - komentuje portal NBC. Media zwracają uwagę, że dotychczas w każdym stanie, łącznie z tak konserwatywnymi jak Kansas czy Kentucky, w którym kwestia prawa do aborcji została poddana decyzji elektoratu, zdecydowanie wygrywali zwolennicy utrzymania, ochrony lub przywrócenia prawa do przerywania ciąży. 

DEON.PL POLECA

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Pytlarz

Historie opowiadające o łaskach otrzymanych za przyczyną Opiekuna Odkupiciela oraz wzruszające listy pisane do niego przez dzieci – między innymi te treści kryje w sobie piąty tom serii Cuda świętego Józefa, która wielu czytelnikom przybliża...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prawo do aborcji znajdzie się w stanowej konstytucji. Tak zdecydowali wyborcy w stanie Ohio
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.