Premier Johnson: Putin skłonny do pełnej inwazji, sankcje będą jeszcze dziś

Premier Johnson: Putin skłonny do pełnej inwazji, sankcje będą jeszcze dziś
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
PAP/dm

Wielka Brytania zamierza jeszcze we wtorek uderzyć w Rosję „pierwszą falą” sankcji gospodarczych - zapowiedział premier Boris Johnson. Ostrzegł też, że prezydent Rosji Władimir Putin jest „skłonny do inwazji na Ukrainę na pełną skalę”.

Po porannym posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego na temat Ukrainy brytyjski premier powiedział, że jeszcze we wtorek w Izbie Gmin przedstawi szczegóły sankcji będących odpowiedzią na uznanie przez Rosję separatystycznych regionów Ukrainy - Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz wprowadzenie tam przez Rosję wojsk.

DEON.PL POLECAJohnson wyjaśnił, że będzie to „pierwsza fala” środków, ponieważ - jak mówił – „czeka nas więcej rosyjskich irracjonalnych zachowań”.

Zapowiedział, że wśród nich znajdą się sankcje „w samą Rosję, wymierzone w rosyjskie interesy gospodarcze tak mocno, jak to tylko możliwe” i uderzające w „interesy gospodarcze, które wspierały rosyjską machinę wojenną”.

Szef rządu zasugerował również, że dalsze środki mogą zostać nałożone w przypadku inwazji na pełną skalę.

- One bardzo mocno uderzą w Rosję, a w przypadku inwazji zrobimy o wiele więcej. Nie miejcie wątpliwości, że jeśli rosyjskim firmom uniemożliwi się pozyskiwanie kapitału na brytyjskich rynkach finansowych, jeśli zdejmiemy fasadę z rosyjskiej własności firm, nieruchomości, to zacznie to boleć - wskazał.

Brytyjski premier wyraził opinię, że inwazja Rosji na Ukrainę na pełną skalę jest coraz bardziej prawdopodobna.

- Obawiam się, że wszystko wskazuje na to, że prezydent Putin jest rzeczywiście skłonny do inwazji na Ukrainę na pełną skalę, do opanowania, podporządkowania sobie niezależnego, suwerennego kraju europejskiego i myślę, że - powiedzmy to sobie jasno - będzie to absolutnie katastrofalne w skutkach - oświadczył Johnson.

Zapowiedział, że jeśli tak się stanie Wielka Brytania zrobi wszystko, by zakończyło się to fiaskiem. Brytyjski premier wyraził jednak nadzieję, że nadal istnieje dyplomatyczna droga wyjścia z kryzysu.

- Będą oczywiście naciski na kontynuowanie rozmów. To właściwe, ponieważ dopóki trwa dyskusja, oczywiście należy ją prowadzić. Wielka Brytania będzie aktywnie zaangażowana w dyplomację na wszystkich szczeblach, aby spróbować znaleźć drogę naprzód, inną niż poprzez przemoc, którą zdaje się proponować prezydent Putin - podkreślił Johnson.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Premier Johnson: Putin skłonny do pełnej inwazji, sankcje będą jeszcze dziś
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.