Premier: od 1 marca wzrośnie najniższa emerytura. Ile będzie wynosić?

Premier: od 1 marca wzrośnie najniższa emerytura. Ile będzie wynosić?
Fot. PAP/Leszek Szymański
PAP / tk

W tym roku emeryci dostaną jeszcze większe wsparcie. Od 1 marca najniższa emerytura wyniesie ponad 1,2 tys. zł.  – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że oznacza to wzrost wysokości najniższej emerytury o ok 60 proc. od 2015 r.

Szef rządu podczas konferencji prasowej w piątek zwrócił uwagę, że skutki inflacji i kryzysu energetycznego najmocniej uderzyły w seniorów.

- Dlatego w tym roku emeryci dostaną jeszcze większe wsparcie – powiedział premier Morawiecki dodając, że świadczenia emerytalne wzrosną od 1 marca o 7 procent.

Czternaste emerytury dla seniorów

Podał przy tym, że przeciętna emerytura wzrosła w ciągu ostatnich sześciu lat o 43 proc., z ok. 1763 zł do 2525 zł z wyłączeniem trzynastki i czternastki. - Najniższa emerytura od 1 marca wyniesie ponad 1,2 tys. zł i jest wyższa o blisko 60 proc. od najniższej emerytury w 2015 r. (...) Biorąc pod uwagę 13. i 14. emeryturę, ta najniższa emerytura oznacza wzrost o ok 85 proc. – poinformował premier.

DEON.PL POLECA

- W tym roku jesienią lub późnym latem emeryci otrzymają 14 emeryturę – powiedział Morawiecki. Szef rządu dodał na piątkowej konferencji prasowej, że w 2022 r. jesienią lub późnym latem zostanie wypłacona 14 emerytura na podobnych zasadach, jak w 2021 r.

Emeryci nie zapłacą podatku

Obecnie minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto, a minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 938,16 zł. W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej na 2022 r. przyjęto wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. Minimalna emerytura miała wzrosnąć o 61,17 zł do 1312,05 zł.

- Każdy emeryt, który ma emeryturę do 2500 zł nie zapłaci ani złotówki podatku - dodał premier.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Miłość to owoc, który jest dostępny o każdej porze roku i znajduje się w zasięgu każdej ręki. Może go zebrać każdy, bez żadnych ograniczeń.  Matka Teresa z Kalkuty

Miłość to nie tylko uczucie. Kochać można...

Skomentuj artykuł

Premier: od 1 marca wzrośnie najniższa emerytura. Ile będzie wynosić?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.