Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej
Andrzej Duda (Fot. depositphotos.com/pl)
PAP/dm

Prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisał w poniedziałek ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej. Określa ona cele, organizację i zasady funkcjonowania szczególnych form geriatrycznej opieki zdrowotnej nad osobami powyżej 75 lat.

Nowe rozwiązania mają przemodelować geriatrię w stronę podejścia środowiskowego, w którym świadczenia medyczne realizowane są w pobliżu miejsca zamieszkania seniora. Dzięki nowym podmiotom leczniczym centrom zdrowia 75 plus możliwe ma być zapewnianie kompleksowego podejścia do diagnozowania i leczenia starszych pacjentów.

Szczególna opieka geriatryczna sprawowana jest - jak wskazano w ustawie - w szpitalnych oddziałach geriatrycznych, w centrach zdrowia 75 plus i w podstawowej opiece zdrowotnej.

W ustawie, która była inicjatywą prezydenta, szczegółowo wskazano cele tworzonej opieki geriatrycznej. Wymieniono wśród nich m.in. zachowanie możliwie największej sprawności funkcjonalnej i samodzielności seniorów; zapewnienie określonych w ustawie świadczeń opieki zdrowotnej; planowanie i koordynacja opieki, zagwarantowanie działań profilaktycznych i promocji zdrowia, a także zapewnienie wsparcia psychologicznego.

Podstawą działania placówek szczególnej opieki geriatrycznej, działających na terenie województwa, będzie plan sporządzany przez wojewodę i zatwierdzany przez ministra zdrowia.

W celu zapewnienia odpowiedniej jakości udzielnych świadczeń w ustawie określono minimalne standardy łącznej liczby łóżek w oddziałach geriatrycznych i standardy minimalnej i maksymalnej liczby osób zamieszkujących obszar działania centrum.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Dla tych, którzy chcą się zdrowo odżywiać
Dla tych, którzy stosowali Post Daniela

Krystyna Dajka, autorka bestsellerowego Postu Daniela z uzdrawiającą dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej®, tym razem odpowiada na pytanie, które codziennie sobie...

Skomentuj artykuł

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.