Przed nami intensywne opady deszczu. IMGW ostrzega

Przed nami intensywne opady deszczu. IMGW ostrzega
fot. Depositphotos
3 miesiące temu
PAP / pk

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł w komunikacie, że zróżnicowana pogoda nad Polską przyniesie jeszcze w czwartek intensywne opady na południu kraju.

Dziś intensywne opady obejmą południowe województwa: głównie śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, częściowo opolskie, łódzkie i południe lubelskiego. Miejscami możliwe będą też burze. Podczas szczególnie intensywnych opadów, mogą zostać przekroczone stany alarmowe, a w zlewniach górskich i zurbanizowanych mogą wystąpić podtopienia - ostrzegł w czwartek IMGW.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł w komunikacie, że zróżnicowana pogoda nad Polską przyniesie jeszcze w czwartek intensywne opady na południu kraju - głównie w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, częściowo też opolskim, łódzkim i południu lubelskiego. Miejscami możliwe będą też burze. Synoptycy przewidują, że suma opadów na tym obszarze sięgać może 30-50 l/mkw. w ciągu 12 godzin.

W nocy z czwartku na piątek strefa opadów powoli będzie się przemieszczać na północ. Padać będzie głównie w woj. lubelskim, mazowieckim, świętokrzyskim, łódzkim, podlaskim i warmińsko-mazurskim, a na początku nocy również w woj. śląskim i małopolskim.

W piątek od rana opady koncentrować się mają głównie na północnym wschodzie - głównie w rejonie Podlasia i Mazur, na Mazowszu i w centrum kraju (woj. łódzkie). W ciągu dnia spodziewamy się opadów do 30 l/mkw.

IMGW zapowiada, że nocą z piątku na sobotę silniejsze opady możliwe będą już tylko na obszarze woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (do 25 l/mkw.), a w sobotę dzień również tam, choć będą już przeważnie przelotne (do 10 l/mkw.). Na pozostałym obszarze deszcz spodziewany jest jedynie miejscami – w postaci przelotnych opadów lub lokalnych burz (na zachodzie kraju). Na Pomorzu wystąpią przejaśnienia i tam prawdopodobieństwo opadów będzie najniższe.

Synoptycy zapowiadają, że w sobotę już w większej części kraju będzie pogodnie, a temperatura wyniesie od 21 st. C na Suwalszczyźnie i Podhalu do 27 st. C na zachodzie.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu hydrolodzy IMGW wydali ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia – o wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (w woj. śląskim, podlaskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim) oraz 1. stopnia o gwałtownych wzrostach stanów wody (w woj. śląskim, opolskim, dolnośląskim, łódzkim, świętokrzyskim i mazowieckim). Występujące i prognozowane intensywne opady deszczu, także burzowe, mogą powodować gwałtowne wzrosty poziomu wody, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Punktowo, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, mogą zostać przekroczone stany alarmowe, a w zlewniach górskich i zurbanizowanych mogą wystąpić podtopienia. Najbardziej niebezpieczna sytuacja prognozowana jest we wschodniej części woj. małopolskiego (Stradomka w zlewni Raby, zlewnia Dunajca oraz zlewnia Białej Tarnowskiej). Dla tego obszaru istnieje prawdopodobieństwo podwyższenia stopnia ostrzeżenia hydrologicznego z drugiego stopnia na stopień trzeci.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap
27,93 zł
39,90 zł

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przed nami intensywne opady deszczu. IMGW ostrzega
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.