Rada Europejska. 9 mld euro na pomoc dla Ukrainy i dyskusja z zagrożeniu kryzysem energetycznym

Rada Europejska. 9 mld euro na pomoc dla Ukrainy i dyskusja z zagrożeniu kryzysem energetycznym
Premier Mateusz Morawiecki (fot. Albert Zawada/PAP)
PAP/mk

Podczas zakończonego w piątek po południu dwudniowego szczytu Rady Europejskiej uczestniczący w nim przywódcy zatwierdzili 9 mld euro pomocy dla Ukrainy. W czwartek unijni liderzy zdecydowali o przyznaniu statusu kandydata do Unii Ukrainie i Mołdawii. W trakcie szczytu dyskutowano także o działaniach mających zapobiec kryzysowi energetycznemu w Europie.

Po unijnym szczycie, polski premier podkreślał, że podczas poprzednich spotkań europejskich liderów nie przypuszczano, że Ukraina taki status otrzyma.

DEON.PL POLECA
- To szeroko zakrojona akcja dyplomatyczna, rozmowy polityczne - przede wszystkim ze strony Polski - doprowadziły do tego, że Ukraina otrzymała ten sztandar nadziei, że ma tę nadzieję wejścia do Unii Europejskej, co jest dla walczącej Ukrainy niezwykle ważne - mówił premier Morawiecki.

Jak stwierdził, bardzo często rozmawiał z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i prezydentem Wołomyrem Zełenskim.

- Wiem doskonale, jak to jest ważne, jak to jest przełomowe. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju przewrót Kopernikański w polityce unijnej, bo wiemy dobrze, że wiele krajów czekało na przyznanie takiego statusu bardzo długo, czasami zbyt długo - powiedział szef polskiego rządu. Dziękował też prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zaangażowanie w sprawie Ukrainy.

- Nie może być tak, że Europa, Unia Europejska zostawia Ukrainę tylko dlatego, że jest poza granicami Unii Europejskiej, na pastwę Rosji, więc jest to strategiczna zmiana, jest to bardzo głęboka zmiana, która doprowadzi, wierzę w to bardzo mocno, do uwolnienia w jak najkrótszym czasie Ukrainy z rąk rosyjskich sołdatów, do wyjścia rosyjskich żołnierzy z terytorium Ukrainy - powiedział premier.

Poinformował też, że unijni przywódcy zatwierdzili dalszą pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 9 mld euro. Przekazał również, że w konkluzjach szczytu znalazły się także zapisy o pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Dyskusja na szczycie europejskich liderów dotyczyła też m.in. kryzysu energetycznego. Szef polskiego rządu podkreślił, że surowce naturalne stanowią broń w rękach Władimira Putina.

- Wiedzieliśmy to wcześniej, kiedy przestrzegaliśmy przed Nord Strem 1 i Nord Stream 2, przed gazociągiem północnym, którym gaz płynie z Rosji do Niemiec. Dziś Niemcy przyznają nam w całej rozciągłości rację, i to wszyscy ci, którzy także byli po drugiej stronie barykady (...), że musimy skompensować dostawy węglowodorów rosyjskich innymi dostawami. Dlatego rozmawialiśmy o tym jak zapobiec kryzysowi energetycznemu w całej Unii Europejskiej jesienią - powiedział Mateusz Morawiecki.

Według niego, taką alternatywą jest węgiel. - Mówiłem, wskazując na gotowość Niemiec, Austrii, Holandii do czasowego, awaryjnego ponownego włączania elektrowni węglowych, o tym, że Polska zamierza rozwijać ten kierunek, że chcemy zwiększyć także i nasze wydobycie węgla, że robimy to już dzisiaj, aby zapobiec kryzysowi energetycznemu jesienią i zimą - poinformował premier. Dodał, że Polska zapełniła swoje magazyny gazu w ponad 95 proc. Polska domaga się też zawieszenia przynajmniej na 12 miesięcy systemu opłat za uprawnienia do emisji CO2.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Rada Europejska. 9 mld euro na pomoc dla Ukrainy i dyskusja z zagrożeniu kryzysem energetycznym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.