Raport: 66 proc. badanych wybiera małe, lokalne sklepy blisko domu

Raport: 66 proc. badanych wybiera małe, lokalne sklepy blisko domu
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
PAP/dm

66 proc. badanych wybiera małe, lokalne sklepy blisko domu - wynika z badania „UX retail w Polsce. Polacy o budowie doświadczeń w obiektach handlowych”. W raporcie wskazano, że większe zakupy, powyżej 100 zł, respondenci wolą robić w dyskontach - 62 proc.

Jak wynika z badania „UX retail w Polsce. Polacy o budowie doświadczeń w obiektach handlowych”, przeprowadzonego na zlecenie Cushman & Wakefield, spośród wszystkich rodzajów sklepów polscy konsumenci najczęściej odwiedzają placówki małe, lokalne, blisko swojego miejsca zamieszkania.

DEON.PL POLECA66 proc. badanych zadeklarowało, że chodzi tam raz lub kilka razy w tygodniu. Wg ekspertów powodem, dla którego tak „chętnie i często” odwiedzane są małe, osiedlowe sklepy, jest przede wszystkim „wygoda”.

Zgodnie z raportem zakupy online przynajmniej raz w tygodniu robi 36 proc. Polaków, a połowa - raz lub kilka razy w miesiącu. Podobne wyniki osiągają parki i centra handlowe; odpowiednio 32 proc. i 33 proc. Polaków chodzi do nich przynajmniej raz w tygodniu.

- Preferowanym miejscem większych zakupów spożywczych są zdecydowanie dyskonty - na duże zakupy powyżej 100 zł wybiera je 62 proc. respondentów - zwróciła uwagę Ewa Derlatka-Chilewicz z Cushman & Wakefield.

Eksperci uważają, że wśród cech, które decydują o atrakcyjności obiektu handlowego, przoduje duży wybór sklepów. Badanie pokazało, że odpowiedni portfel najemców jest ważny dla blisko 70 proc. respondentów. Niewiele mniej osób wskazało łatwy dojazd i dobrą infrastrukturę oraz bezpłatny parking przy obiekcie (oba po 63 proc.). 56 proc. konsumentów ceni sobie położenie blisko domu (nie dalej niż kwadrans drogi autem od miejsca zamieszkania). Wysoko uplasowała się również oferta gastronomiczna istotna dla prawie 40 proc. badanych, a jedna na 5 osób wskazała ofertę rozrywkową.

Jak wskazali badani, park handlowy przede wszystkim powinien umożliwiać sprawne zakupy w dobrych cenach – niskie ceny produktów i promocje są bowiem "kluczowe" dla około 2/3 Polaków. Blisko 40 proc. doceniłoby możliwość otrzymania zniżki dla stałych klientów. Badanie wykazało też, że w przypadku tego formatu handlowego istotną zaletą są również duże parkingi, na które zwróciła uwagę blisko 1/3 badanych. Z kolei dla prawie 40 proc. konsumentów zachętą do wizyty w pobliskim parku handlowym jest dobra znajomość przestrzeni, umożliwiająca sprawne i szybkie zakupy.

Cushman & Wakefield to międzynarodowa firma świadcząca usługi na rzecz właścicieli i najemców nieruchomości komercyjnych.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Dąbrowska

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie dr Ewy Dąbrowskiej

Od wydania najbardziej znanej książki dr Ewy Dąbrowskiej minęło ćwierć wieku. Teraz Autorka diety warzywno-owocowej wraca z nową publikacją, bogatsza o doświadczenia tysięcy pacjentów. Po raz...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Raport: 66 proc. badanych wybiera małe, lokalne sklepy blisko domu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.