Ratownicy GOPR uratowali życie licealistów, którzy nocą utknęli w okolicach Turbacza

Ratownicy GOPR uratowali życie licealistów, którzy nocą utknęli w okolicach Turbacza
Fot. Ronnie Chua / depositphotos.com
PAP / tk

O godzinie 3 nad ranem we wtorek zakończyła się nocna wyprawa ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR po 11 licealistów, którzy z powodu trudnych, zimowych warunków utknęli na szlaku z Turbacza w Gorcach.

- Grupa młodzieży wędrująca w poniedziałek zielonym szlakiem z Turbacza do Ochotnicy z powodu bardzo trudnych warunków na szlaku utknęła w okolicy Średniaka (1190 m n.p.m.). Kilkugodzinny marsz przez nieprzetarty teren, przedzieranie się przez 1,5 m zaspy śniegu, wiejący wiatr, ciemność, opad śniegu oraz przemoczenie i wychłodzenie skutecznie utrudniło grupie dotarcie do zamierzonego celu. Około godziny 20.30, kiedy nie mogli kontynuować wyprawy, zadzwonili do GOPR po pomoc – poinformowała ratownik dyżurny Grupy Podhalańskiej GOPR.

DEON.PL POLECANa pomoc licealistom wyruszyli ratownicy GOPR z Krościenka, Szczawnicy, Turbacza oraz Nowego Targu, którzy po kilku godzinach przedzierania się przez zaspy, przy pomocy skuterów, quadow oraz nart skiturowych dotarli do poszkodowanych.

Uczestnicy wyprawy byli wychłodzeni i wyczerpani. Zostali przetransportowani do Schroniska na Skałce, gdzie pozostali do rana.

Na gorczańskich szlakach turystycznych panują bardzo trudne, zimowe warunki. Grubość pokrywy śnieżnej waha się od 50 cm do 1 m. W partiach grzbietowych i na polanach wiatr tworzy śnieżne zaspy. Warunki dla turystyki pieszej są bardzo ciężkie. Ponadto dużym zagrożeniem są łamiące się pod naporem śniegu drzewa, które mogą zalegać na szlakach. Prognozowane są kolejne opady śniegu oraz zawieje i zamiecie śnieżne – ostrzegają służby Gorczańskiego Parku Narodowego.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Czy Bóg zawsze jest dostępny i na nas czeka? Czy grzech przeszkadza w modlitwie? Co w sytuacji, gdy nie potrafię być szczery ze sobą i Bogiem? Czy można tęsknić za kimś, kogo nigdy się nie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ratownicy GOPR uratowali życie licealistów, którzy nocą utknęli w okolicach Turbacza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.