Ratunek dla gospodarki - silne przywództwo

8 lat temu
PAP / slo

W drugim dniu Europejskiego Forum Nowych Idei uczestnicy zgodnie powtarzali, że ratunkiem dla gospodarki jest silne przywództwo. Potrzeba trudnych decyzji politycznych, które pobudzą wzrost gospodarczy - przekonywali.

- Widzimy świat, w którym jest coraz więcej sporów pomiędzy krajami, nie ma jednego lidera; kiedyś były to Stany Zjednoczone, które narzucały swą rolę. Świat się fragmentaryzuje, a potrzebna jest nam większa współpraca i koordynacja, bo problemy fiskalne, ekonomiczne i polityczne, przed którymi stoimy, wymagają międzynarodowej współpracy - mówił.

Amerykański pisarz i futurysta Peter Schwartz także zwrócił uwagę, że odpowiedzi na problemy gospodarcze należy szukać w decyzjach ludzi. - Ponieważ nie mamy do czynienia z barierami naturalnymi, potrzebujemy zatem decyzji politycznych, które pobudzą wzrost gospodarczy - mówił.

Jego zdaniem wzrost można przywrócić przez otwarcie przepływu osób, kapitału, myśli. - Potrzebna jest także globalna współpraca i innowacja, aby utrzymać dobrobyt, który zapewnia pokój. Nie ma dziś fundamentalnego konfliktu interesów pomiędzy narodami - wszyscy widzimy, że wzrost jest w zasięgu - natomiast mamy problemy polityczne. Polityka USA, polityka Europy, polityka Japonii - widzimy, że te kluczowe siły napędowe świata mają bardzo kiepskie polityki gospodarcze, a tymczasem rozwiązania mają charakter polityczny - zaznaczył.

Były premier, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki zwrócił uwagę, że "jak jest poważniejszy problem, to przychodzimy do polityki i jeżeli jest to przywództwo, to wtedy można próbować rozwiązywać problemy; jak nie ma tego przywództwa - to jest wtedy kłopot".

- Fundamentem przyszłego wzrostu jest ochrona jednolitego rynku, a trwałą przewagą Europy i USA jest innowacyjność i postęp techniczny - przekonywał.

Odbywające się od środy w Sopocie Międzynarodowe Forum Nowych Idei z udziałem przedstawicieli świata polityki, biznesu i ekonomii ma dać odpowiedź na pytania o kierunek, w jakim powinna pójść Europa, by obronić swoją pozycję w globalizującym się świecie. Organizatorem forum jest PKPP Lewiatan.

W ostatnim dniu spotkania, w piątek, w ramach forum odbędzie się Forum Biznesu Partnerstwa Wschodniego, organizowane w ramach warszawskiego szczytu Partnerstwa Wschodniego 29-30 września. Do Sopotu przyjadą m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz premier Donald Tusk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ratunek dla gospodarki - silne przywództwo
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Ratunek dla gospodarki - silne przywództwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.