Rekordowo niskie emisje gazów cieplarnianych w Japonii
Emisje gazów cieplarnianych w Japonii spadają konsekwentnie od siedmiu lat i w roku podatkowym 2020 osiągnęły rekordowo niski poziom, między innymi w związku z ograniczeniem działalności firm w czasie pandemii Covid-19 - wynika z piątkowych danych rządowych.
Od marca 2020 do marca 2021 roku Japonia uwolniła do atmosfery równowartość 1,149 mld ton dwutlenku węgla, o 5,1 proc. mniej niż w poprzednim roku podatkowym - szacuje wstępnie ministerstwo środowiska. To najmniej, odkąd w 1990 roku zaczęto gromadzić takie dane.
Emisje w roku 2020 były o 18,4 proc. niższe niż w roku 2013, ale spadek wciąż jest mniejszy od celu redukcji emisji o 46 proc. do roku 2030, zgłoszonego w październiku przez japoński rząd w ONZ – pisze agencja Kyodo. Te zapowiedzi są ambitniejsze od poprzednich, które mówiły o redukcji o 26 proc.
W 2020 roku emisje CO2 związane z produkcją energii dla przemysłu spadły o 8,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a tego rodzaju emisje w sektorze transportowym i sektorze usług obniżyły się odpowiednio o 10,2 i 4,1 proc. - wynika z danych ministerstwa.
O 4,9 proc. wzrosły natomiast emisje związane z sektorem mieszkaniowym, co prawdopodobnie wynika ze wzrostu popularności pracy i edukacji zdalnej w czasie pandemii koronawirusa - pisze Kyodo.
Udział energii odnawialnych w miksie energetycznym Japonii wzrósł w ostatnim roku do 19,8 proc. dzięki rozbudowie infrastruktury fotowoltaicznej. Udział energii nuklearnej wyniósł 3,9 proc., a wiele elektrowni jądrowych wciąż nie wznowiło pracy po katastrofie w Fukushimie z 2011 roku - przypomina japońska agencja.
Udział węgla, wiązanego z wysokimi emisjami CO2, zmniejszył się natomiast o jeden punkt procentowy do 31 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - wynika z obliczeń resortu środowiska.
Zwiększyło się natomiast, o 4,4 proc., wykorzystanie wodorofluorowęglowodorów (HFC), gazów przemysłowych o wysokim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego, stosowanych jako czynniki chłodnicze w klimatyzatorach i lodówkach. Ministerstwo środowiska Japonii planuje zaostrzenie regulacji dotyczących HFC i innych takich substancji - zaznacza Kyodo.
PAP/dm
Skomentuj artykuł