Rekordowo wysoki dług publiczny Portugalii. PKB kraju na poziomie sprzed 60 lat

Rekordowo wysoki dług publiczny Portugalii. PKB kraju na poziomie sprzed 60 lat
Dług publiczny Portugalii sięgnął rekordowego poziomu (fot. Zdenek Kajzr / depositphotos.com)
6 miesięcy temu
PAP/mk

Pandemia Covid-19 oraz powstały w jej rezultacie kryzys gospodarczy spowodowały, że gospodarka Portugalii zanotowała rekordowy poziom długu publicznego.

Dug publiczny Portugalii przekroczył w I kwartale 2021 r. poziom 137,1 proc. Produktu Krajowego Brutto, czyli najwięcej w historii tego kraju - wynika z opublikowanego w poniedziałek sprawozdania centralnego banku tego kraju (BdP).

Główna instytucja finansowa Portugalii wskazała, że do końca marca 2021 r. zadłużenie publiczne Portugalii wzrosło do poziomu 275,3 mld euro, czyli o 1,2 mld euro więcej wobec lutego 2020 r., czyli ostatniego miesiąca przed pandemią.

Bank centralny Portugalii wskazał, że dług publiczny w pierwszym kwartale 2021 r. był największym zanotowanym od okresu styczeń-marzec 2016 r. Przypomniał, że ówczesne zadłużenie publiczne sięgnęło 134,6 proc. PKB.

W lutym Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Lizbonie opublikował statystyki dowodzące, że w 2020 r. Produkt Krajowy Brutto Portugalii zmniejszył się o prawie 8 proc., czyli do poziomu nienotowanego od blisko 60 lat.

Rządowa agenda wskazała, że głównym powodem drastycznego osłabienia portugalskiej gospodarki była pandemia Covid-19 oraz powstały w jej rezultacie kryzys gospodarczy.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Rekordowo wysoki dług publiczny Portugalii. PKB kraju na poziomie sprzed 60 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.