Rok 2022 był drugim najcieplejszym w Europie od ponad 70 lat

Rok 2022 był drugim najcieplejszym w Europie od ponad 70 lat
Rok 2022 był jednym z najcieplejszych w ciągu ostatnich 70 lat (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

Globalnie rok 2022 był piąty, natomiast, jeżeli chodzi o Europę, był to drugi z najwyższą średnią temperaturą powietrza – powiedział klimatolog dr Michał Marosz z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego.

Dr Marosz ocenił, że "na podstawie reanalizy ERA5 lato 2022 w Europie było najcieplejszym w ciągu ostatnich 70 lat". - Mieliśmy także ciepłą jesień – była ona trzecia spośród najcieplejszych – dodał.

DEON.PL POLECA
Ciepły rok w Polsce

- Patrząc na wieloletnią zmienność warunków termicznych w Polsce, rok 2022 był siódmym najcieplejszym od 1951 r. Najcieplejszy był rok 2019, wówczas średnia wartość temperatury powietrza sięgnęła 10,2 st. C. W ubiegłym roku średnia temperatura wyniosła 9,5 st. C, natomiast średnia 30-lecia (1991-2020) to 8,7 st. C. – powiedział klimatolog z IMGW-PIB.

Zwrócił uwagę, że "wiatry o znacznej prędkości, które w minionym roku czyniły duże szkody, wskazują na znaczną dynamikę w systemie klimatycznym". - Obecnie mamy do czynienia z podobną sytuacją. Rok 2023 rozpoczął się wystąpieniem bardzo wysokich, rekordowych jak na zimę, wartości temperatury powietrza. Przypomnę, że w Warszawie na początku stycznia zanotowaliśmy 18,9 st. Celsjusza. Następnie w ciągu zaledwie 3 dni wartości temperatury spadły o ok. 20 st. C. - wskazał.

Wskazał również "na intensywność ubiegłorocznych fal ciepła". - W Europie, we Włoszech zaczęły się już w maju i czerwcu, i było ich kilka. W Polsce silnie zaznaczyła się fala ciepła na przełomie czerwca i lipca, kiedy również notowaliśmy bardzo wysokie temperatury. Na przeważającym obszarze kraju temperatury przekraczały 30 st. C. Częstsze występowanie i większa intensywność zjawisk ekstremalnych to jeden z głównych przejawów zmiany klimatu – ocenił dr Marosz.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mirosława Kareta

Każdy zabiera w podróż jakąś tajemnicę…

Odludne miejsca na Kaszubach, tchnące jeszcze pogańską magią. Jak co roku grupa studentów organizuje tam spływ kajakowy. Tym razem do wyprawy przyłączają się rodziny z dziećmi, kilka par i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rok 2022 był drugim najcieplejszym w Europie od ponad 70 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.