Rosja. Pierwsze komentarze po wystąpieniu Bidena: ostre słowa, ale na wewnętrzny użytek

Rosja. Pierwsze komentarze po wystąpieniu Bidena: ostre słowa, ale na wewnętrzny użytek
Kreml, Moskwa (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

W pierwszych ocenach środowego wystąpienia prezydenta USA Joe Bidena rosyjscy eksperci określają je jako „ostre”, ale przeznaczone „na użytek wewnętrzny”. Odpowiedzialnością za zaostrzenie sytuacji wokół Ukrainy komentatorzy, w ślad za Kremlem, obarczają Zachód.

- Gromkie słowa amerykańskiego prezydenta mogą wynikać z chęci poprawienia swoich notowań - ocenił w czwartek Andriej Klimow, szef komisji ds. ochrony suwerenności w Radzie Federacji, cytowany przez RIA Nowosti.

Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa oceniła z kolei w Telegramie, że pytania dziennikarzy, które padały w czasie konferencji prasowej Bidena i sugerowały „atak Rosji na Ukrainę” to „przestępcze niedbalstwo”.

„I tak jakby nigdy nie słyszeli o rozszerzeniu NATO na Wschód, zobowiązaniach krajów zachodnich do zasady nierozdzielności bezpieczeństwa. Tak jakby nic nie wiedzieli o prowokacjach reżimu w Kijowie i popieraniu go przez Waszyngton” - napisała Zacharowa w nocy ze środy na czwartek.

RIA Nowosti przytaczają też wypowiedź rosyjskiego analityka, związanego z Akademią Dyplomacji MSZ Władimira Winokurowa, który przekonuje, że „oświadczenia Bidena świadczą o tym, że USA i NATO nie są zdolne do porozumienia i popychają Moskwę do kontrgróźb o charakterze wojskowym”.

- Zaproponowaliśmy Amerykanom projekt porozumienia o prawnych gwarancjach bezpieczeństwa, wszystkie propozycje powinny być traktowane jako całość - powiedział Winokurow o rosyjskich żądaniach nierozszerzenia NATO i ograniczenia infrastruktury Sojuszu w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

- Biorąc pod uwagę demonstrowaną przez USA i NATO niezdolność do porozumienia, musimy przejść do kontrdziałań i kontrgróźb, które zapowiadało MSZ - dodał ekspert. Zaznaczył jednak, że te rosyjskie działania na razie nie zakładają bezpośredniej konfrontacji wojskowej z Ukrainą i Zachodem.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rosja. Pierwsze komentarze po wystąpieniu Bidena: ostre słowa, ale na wewnętrzny użytek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.