Rosja: zapłoną znicze na polskich grobach i miejscach pamięci

Rosja: zapłoną znicze na polskich grobach i miejscach pamięci
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Polacy w dniu Wszystkich Świętych zapalą znicze na miejscach pamięci związanych z historią Polaków w Imperium Rosyjskim, z zesłaniami na Syberię, a także z wydarzeniami XX wieku, w tym masowymi represjami politycznymi.

Na Syberii, we wsi Wierszyna leżącej około stu kilometrów od Irkucka znicze zapłoną na grobach na miejscowym polskim cmentarzu. Wierszynę założyli na początku XX wieku polscy osadnicy, którzy byli imigrantami ekonomicznymi. Dziś w Wierszynie mieszkają i kontynuują polskie tradycje ich potomkowie.

DEON.PL POLECA
Dyplomaci z Irkucka odwiedzają w okolicy Dnia Wszystkich Świętych cmentarz w Nikolsku koło Tunki, na którym pochowani są polscy księża zesłani po powstaniu styczniowym. Z historią Polski związana jest również i Tunka, w której przez dwa lata przebywał na zesłaniu Józef Piłsudski. W samym Irkucku w tych dniach składane są kwiaty pod pomnikiem Kaplica Pokoju i Pojednania stojącym przy katedrze katolickiej. W miejscu tym złożone są urny z ziemią z czternastu miejsc martyrologii Polaków m.in. z Kołymy, Magadanu, Katynia i Workuty.

Krótko przed Dniem Wszystkich Świętych przypada w Rosji Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych, obchodzony 30 października. Tego dnia polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii rozpoczynają odwiedzanie miejsc pamięci związanych z masowymi represjami, które dotknęły również Polaków. W sobotę, 30 października ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski odwiedził dawny poligon NKWD w Butowie pod Moskwą. Wśród ponad 20 tys. osób rozstrzelanych w Butowie w latach 1937-38 byli również Polacy.

DEON.PL POLECA

Dzień wcześniej polscy dyplomaci w Moskwie odwiedzili Cmentarz Doński w stolicy Rosji. Znajdują się tam symboliczne groby przywódców Polskiego Państwa Podziemnego: ostatniego dowódcy Armii Krajowej gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" i zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj, Stanisława Jasiukowicza "Opolskiego".

W Petersburgu 1 listopada przedstawiciele konsulatu generalnego RP wezmą udział w nabożeństwie na cmentarzu w dzielnicy Lewaszowo. Spoczywają tam ofiary masowych represji lat 1937-38, wśród których było wielu Polaków. Na mogiłach zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Nabożeństwo odprawi biskup Nikołaj Dubinin. W uroczystości weźmie również udział konsul generalny Litwy w Petersburgu, tamtejsza Polonia oraz przedstawiciele społeczności litewskiej.

Przedstawiciele agencji konsularnej RP w Smoleńsku rano w poniedziałek złożą kwiaty i zapalą znicze przy lotnisku Siewiernyj, w miejscu katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Następnie udadzą się do Katynia, by na Polskim Cmentarzu Wojennym oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller

Święte kobiety wcale nie były doskonałe!

Ufały Bogu. Kochały. Rozwijały swoje mocne strony. Pozwalały, by bez względu na życiowe trudności wzrastało w nich dobro. Nie zawsze dawały radę. Czasem płakały. Popełniały błędy. Gubiły sens. Nie...

Skomentuj artykuł

Rosja: zapłoną znicze na polskich grobach i miejscach pamięci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.