Rosjanie zdemontowali pomnik upamiętniający polskich zesłańców i badaczy Syberii

Rosjanie zdemontowali pomnik upamiętniający polskich zesłańców i badaczy Syberii
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Pomnik upamiętniający ofiary represji politycznych, polskich zesłańców i badaczy Syberii w Jakucku został usunięty – poinformowały lokalne media. W czerwcu z pomnika zniknęła tablica z nazwiskami zesłańców.

Zdemontowany pomnik na Syberii

O usunięciu pomnika, składającego się z kilku dużych głazów, informuje portal Sakhaday.ru. Portal powołuje się na informacje przekazane przez Rusłana Wasiliewa z jakuckiego oddziału stowarzyszenia ochrony zabytków we wpisie w rosyjskiej sieci społecznościowej.

W czerwcu Radio Swoboda, również powołując się na Wasiliewa, podało, że z pomnika zniknęły tablice pamiątkowe. Wcześniej cały obiekt miał zostać otoczony ogrodzeniem.

Utworzony w 2002 r. pomnik poświęcony zesłańcom i represjonowanym składał się z pięciu głazów, na których umieszczone były tablice z nazwiskami polskich naukowców, którzy po zesłaniu do Jakucji zajmowali się badaniem tamtejszej kultury. Byli to Wacław Sieroszewski, Edward Piekarski, Jan Czerski, Aleksander Czekanowski. Jedna z tablic była poświęcona ofiarom zesłań XVII-XIX ww. i ofiarom represji politycznych XX w.

DEON.PL POLECA

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. ks. Marek Starowieyski

Męczennicy pierwszych wieków chrześcijaństwa to arcyciekawy i znakomicie uźródłowiony zbiór pism o męczeństwie, opracowany przez ks. prof. Marka Starowieyskiego, wybitnego patrologa, autora Apokryfów Nowego Testamentu oraz współtwórcę Nowego słownika wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa. W stosunku do zbioru ...

Skomentuj artykuł

Rosjanie zdemontowali pomnik upamiętniający polskich zesłańców i badaczy Syberii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.