Rosyjski sąd nałożył grzywny na Twittera, TikToka i Google

Rosyjski sąd nałożył grzywny na Twittera, TikToka i Google
PAP/dm

Tagański Sąd Rejonowy w Moskwie poinformował w czwartek, że nałożył na Twittera grzywnę w wysokości 19 mln rubli (259 tys. dolarów) za nieusunięcie treści, uznanych przez Rosję za nielegalne. TikTok i Google otrzymały niższe kary za podobne wykroczenia.

Sąd przekazał, że grzywnę na Twittera nałożył za sześć wykroczeń administracyjnych.

Agencja Reutera nazwała tę decyzję „kolejnym odcinkiem długotrwałego sporu między Rosją a operatorem sieci społecznościowej”. Wcześniej, w kwietniu, Moskwa ukarała serwis trzema oddzielnymi grzywnami w łącznej wysokości 8,9 mln rubli (120 tys. USD).

Na TikTok w czwartek sąd nałożył grzywnę w wysokości 1,5 mln rubli (20,4 tys. dolarów), a na Google - 3,5 mln rubli (47,6 tys. USD).

DEON.PL POLECA

To już kolejna w tym tygodniu kara nałożona przez rosyjski sąd na tego amerykańskiego giganta technologicznego. We wtorek za nieusunięcie treści, które Moskwa uznała za nielegalne, na Google nałożono trzy grzywny w łącznej wysokości 6 mln rubli (81,8 tys. dolarów).

Twitter i TikTok nie odpowiedziały na prośbę agencji Reutera o komentarz, a Google odmówił jego udzielenia.

Urząd Roskomnadzor, rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, w marcu ograniczył prędkość działania Twittera w Rosji, powołując się na niewystarczająco szybkie usuwanie zakazanych w Rosji treści, w tym pornografii dziecięcej i "wezwań do nastolatków, by popełniali samobójstwa".

Urząd nie wykluczył, że takie działania mogą też zostać podjęte wobec Facebooka, YouTube i Instagrama.

W maju regulator zapowiedział, że utrzyma ograniczenie prędkości Twittera na urządzeniach mobilnych, ale cofnie takie spowolnienie na urządzeniach stacjonarnych, ponieważ moderatorzy zgodnie z jego żądaniem usunęli 91 proc. treści, które Roskomnadzor uznał za zakazane.

Rosyjski regulator w czwartek oświadczył, że nie planuje jeszcze spowolnienia działania Google czy Facebooka, ale ostrzegł, że może podjąć bardziej radykalne kroki.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Rosyjski sąd nałożył grzywny na Twittera, TikToka i Google
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.