Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy

Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / apd

Rząd przyjął we wtorek Wieloletni Plan Finansowy z trzema stawkami podatku VAT - poinformował dziennikarzy wicepremier Waldemar Pawlak. Będą trzy stawki podatku VAT - 5 proc. na m.in podstawowe produkty żywnościowe, 8 i 23 procent.

Według wcześniejszych informacji w planie zapisano, że maksymalny dopuszczalny deficyt budżetowy w przyszłym roku wyniesie 45 mld zł, w 2012 roku - 40 mld zł, zaś w 2013 roku - 30 mld zł.

DEON.PL POLECAProjekt planu wskazuje także, że w perspektywie dług publiczny nie przekroczy 55 proc. PKB, natomiast zejście z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB nastąpi dopiero w 2013 roku, a nie - jak wcześniej zakładano - w 2012 r.

W Sejmie trwa spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami klubów parlamentarnych poświęcone sytuacji finansów państwa. We wtorkowym spotkaniu nie biorą udziału reprezentanci PiS.

Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział PAP, że rozmowa o finansach państwa nie powinna się odbywać za zamkniętymi drzwiami. Podkreślił, że w środę na posiedzeniu Sejmu posłowie wysłuchają - na wniosek PiS - informacji rządu dotyczącej finansów publicznych. Wtedy - dodał - politycy PiS będą zadawać premierowi pytania o stan państwowych finansów.

- Rozmowa za zamkniętymi drzwiami na temat finansów państwa to nie jest dobre rozwiązanie. Dziwi taka zamiana w polityce PO. Kiedy Platforma i PiS negocjowały koalicję (w 2005 r.) PO domagała się negocjacji przy kamerach, a teraz premier Donald Tusk chce rozmawiać za zamkniętymi drzwiami. Myślimy, że jest to zła formuła - powiedział Błaszczak.

W spotkaniu, które odbywa się w gabinecie marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, biorą natomiast udział: wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, szefowie klubów: PO - Tomasz Tomczykiewicz, PSL - Stanisław Żelichowski, Lewicy - Grzegorz Napieralski oraz wicemarszałkowie Sejmu Ewa Kierzkowska (PSL) i Jerzy Wenderlich (Lewica). W spotkaniu nie uczestniczy minister finansów Jacek Rostowski.

Po spotkaniu u marszałka o godz. 18 w Sejmie odbędzie się posiedzenie klubu PSL z udziałem szefa Stronnictwa, wicepremiera Waldemara Pawlaka. Przewodniczący klubu ludowców Stanisław Żelichowski powiedział PAP, że liczy na to, iż dowie się od ministra, jakie są plany rządu w sprawie finansów państwa, bo - jak podkreślił - doniesienia medialne na temat są sprzeczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.