Rządowy program finansowania in vitro od 1 czerwca. „Polityka prorodzinna priorytetem dla rządu”

Rządowy program finansowania in vitro od 1 czerwca. „Polityka prorodzinna priorytetem dla rządu”
Izabela Leszczyna, Monika Wielichowska, Małgorzata Rozenek-Majdan (Fot. PAP/Rafał Guz)
PAP/dm

Szacuje się, że problem niepłodności dotyczy ponad 1,5 mln par w Polsce. Przez ostatnie lata był to temat tabu -powiedziała we wtorek wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska na konferencji w Sejmie poświęconej metodzie in vitro.

Konferencja „Naturalnie, że in vitro” jest organizowana pod patronatem wicemarszałek Sejmu.

DEON.PL POLECAWielichowska podkreśliła, że macierzyństwo nie zawsze jest „na wyciągnięcie ręki”, a droga do niego często jest długa i kosztowna.

- Szacuje się, że problem niepłodności dotyczy ponad 1,5 mln par w Polsce. Przez ostatnie lata temat niepłodności stał się tematem tabu, jakby nie istniał. Niestety przez brak edukacji leczenie niepłodności metodą in vitro nadal wzbudza wiele obaw, nadal wzbudza wiele kontrowersji zarówno pod kątem medycznym, światopoglądowym, jak i etycznym - zaznaczyła Monika Wielichowska.

Przypomniała, że 1 czerwca startuje rządowy program finansowania in vitro.

- Dzięki temu państwo wreszcie przywraca nadzieję i daje realną szansę na zostanie rodzicami tym wszystkim, którzy tego pragną najbardziej - dodała.

Wiceminister rodziny Aleksandra Gajewska zwróciła uwagę, że niepłodność dotyka jednej na sześć par na świecie. Wskazała, że w latach 1999-2018 w Polsce urodziło się ponad 62 tys. dzieci dzięki zapłodnieniu in vitro.

- Tylko w latach 2013-2016 – 22 tys. dzieci to były dzieci, które urodziły się dzięki wsparciu rządowego programu - poinformowała Gajewska.

Podkreśliła, że polityka prorodzinna jest dla rządu priorytetem.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Robert Janusz SJ

Znany polski etyk, ks. prof. dr hab. Tadeusz Ślipko SJ, obchodził w roku 2008 jubileusz 90-lecia urodzin. W prezentowanej publikacji znajdują się artykuły dedykowane dostojnemu Jubilatowi przez uczniów i przyjaciół. Prezentują one osobę oraz dorobek...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rządowy program finansowania in vitro od 1 czerwca. „Polityka prorodzinna priorytetem dla rządu”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.