Rządzący wprowadzili stan wyjątkowy. Mięsożerne owady atakują ludzi

Rządzący wprowadzili stan wyjątkowy. Mięsożerne owady atakują ludzi
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
dziennik.pl/dm

Władze Kostaryki ogłosiły stan wyjątkowy. Wszystko za sprawą wzrostu populacji mięsożernych owadów - tzw. muchówek z Nowego Świata. Te trzykrotnie większe od zwykłych much owady zagrażają nie tylko zwierzętom - podaje dziennik.pl. Szczególna sytuacja w kraju występuje od 7 lutego.

„Zakażenie wywołane przez larwy muchy stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ może dotknąć zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Zazwyczaj objawia się bolesnymi zmianami skórnymi z wydzieliną płynną, co wskazuje na obecność larw pod skórą. Leczenie wymaga chirurgicznego wycięcia i usunięcia larw, a następnie skrupulatnej opieki, aby zapobiec wtórnym infekcjom” - podaje kostarykańskie Ministerstwo Zdrowia w komunikacie prasowym.

DEON.PL POLECAJak podaje portal, muchówki z Nowego Świata (Cochliomyia hominivorax) występują w Ameryce Południowej i Północnej. Owady te są bardzo niebezpieczne. Samice składają od 250 do nawet 500 jaj w otwartych ranach dowolnego gatunku ssaków, również ptaków. Po wykluciu larwy zakopują się głęboko w żywej tkance, powodując ostre infekcje, a nawet śmierć żywiciela. Po około 3-6 dniach larwa opuszcza ciało.

W związku z inwazją owadów władze Kostaryki ogłosiły obowiązujący od 7 lutego stan wyjątkowy. Niedawno zaś tamtejszy resort zdrowia i SENASA oficjalnie potwierdziły pierwszy przypadek wystąpienia pasożyta u człowieka.

Kostarykańskie władze niezwłocznie podjęły decyzję o wprowadzeniu specjalnego protokołu, który ma na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się ognisk zakażeń. W całym kraju przeprowadzone zostaną działania kontrolne.

Resort zaapelował do mieszkańców Kostaryki, którzy podejrzewają, że mogli mieć kontakt z owadami, by natychmiast udali się do lekarza.

dziennik.pl/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agnieszka Defus

Czy pomidory płaczą?
Co sprawia, że widzimy kolor różowy?
Czy żyjemy na szóstej wersji naszej planety?

Wyrusz do początków człowieka i świata

Ile zjawisk przeoczamy w każdej chwili naszego życia? Czemu nie możemy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rządzący wprowadzili stan wyjątkowy. Mięsożerne owady atakują ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.