Rzecznik rządu: osobom przekraczającym granicę jest udzielana niezbędna pomoc

Rzecznik rządu: osobom przekraczającym granicę jest udzielana niezbędna pomoc
fot. Radio Białystok / YouTube
PAP / pk

Piotr Müller pytany w Polskim Radiu o obecną sytuację na granicy z Białorusią odparł, że prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Białorusi Alaksandar Łukaszenka dostrzegają, że ich metody są skuteczne i działają na polską opozycję i opinię publiczną.

- Mamy do czynienia ze zorganizowaną akcją ściągania na teren Białorusi osób z krajów arabskich innych części świata, które przyjeżdżają tam legalnie, a później w większości wypadków siłowo są zmuszane do przekroczenia nielegalnie granicy - mówił Müller w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

DEON.PL POLECA

Wojna hybrydowa

Określił działania Białorusi jako wojnę hybrydową i wrogie działanie wobec Polski, Litwy, Łotwy i całej UE.

Pytany o apel abp Gądeckiego oraz opozycji dotyczący otwarcia korytarzy humanitarnych, zapewnił, że jest udzielana niezbędna pomoc dla osób przekraczających granice.

- W czasie nieformalnego szczytu Rady Europejskiej uzyskaliśmy wyrazy jednoznacznego wsparcia - zarówno Polska, jak Litwa i Łotwa. Nie było żadnego głosu krytycznego wobec działań Polski w obszarze pasa granicznego, wręcz przeciwnie, były wyrazy solidarności i wsparcia - podkreślał rzecznik rządu.

Müller stwierdził, że przywódcy europejscy mają "wyższą świadomość" tego, co dzieje się na granicy, a Parlament Europejski, który krytycznie odnosi się do działań Polski, "skupia się na walce ideowej".

- To także sposób odsuwania rzeczywistych problemów UE - ocenił.

Stan wyjątkowy od 2 września

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. W zeszły czwartek wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni.

Wicepremier ds. bezpieczeństwa, prezes PiS Jarosław Kaczyński wziął w czwartek udział w konferencji prasowej po wyjazdowym posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Po posiedzeniu podkreślał, że nie ma żadnego naporu ze strony uchodźców na granicę; przywożeni tam są migranci ekonomiczni, a cała akcja jest zorganizowana przez władze Białorusi z niewątpliwym wsparciem, a przynajmniej za zgodą, władz Federacji Rosyjskiej.

Wicepremier poinformował ponadto, że podjęta została decyzje o budowie "bardzo poważnej zapory na granicy" i zapewnił, że będzie ją bardzo trudno sforsować.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Rzecznik rządu: osobom przekraczającym granicę jest udzielana niezbędna pomoc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.