„Rzeczpospolita”: ZUS częściej kontroluje L4

„Rzeczpospolita”: ZUS częściej kontroluje L4
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Osoby z zaświadczeniami o czasowej niezdolności do pracy są częściej sprawdzane przez ZUS - pisze w środę „Rzeczpospolita”.  Resort zdrowia przygląda się też lekarzom, którzy masowo wystawiają zwolnienia - podano.

Jak informuje „Rz”, w I kwartale 2023 r. przeprowadzono 117,2 tys. kontroli L4.

"To więcej o ponad 5 proc. niż w poprzednim kwartale. Statystyki pokazują też, że ZUS wykrywa coraz więcej nadużyć. O ponad 7 proc. wzrosła liczba decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków chorobowych" - podaje dziennik.

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że nieprawidłowości występują też po stronie lekarzy.

DEON.PL POLECA

„Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że zidentyfikowano 700 medyków, którzy w I kwartale tego roku wypisali przynajmniej 30 zwolnień dziennie. Dlatego zapowiada wprowadzenie minimalnego czasu, który byłby potrzebny do przeprowadzenia wywiadu lekarskiego z pacjentem” - podano.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich, cytowanego w dzienniku, powinno się dążyć do eliminowania nieprawidłowości występujących zarówno wśród medyków, jak i ubezpieczonych.

„Szczególnie jeżeli lekarz nie ma bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, przeprowadzony wywiad powinien być tym bardziej szczegółowy. Z pewnością potrzebne jest określenie standardów” -wskazał ekspert cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Zdrowie zakręcone w słoikach

Kiszenie i fermentacja z dr Ewą Dąbrowską to kolejna książka pokazująca bogactwo kuchni roślinnej. Kiszonki wspomagają układ odpornościowy i pokarmowy, ponieważ naturalny proces konserwowania nie pozbawia produktów ich składników odżywczych. Dlatego...

Skomentuj artykuł

„Rzeczpospolita”: ZUS częściej kontroluje L4
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.