Sąd Najwyższy Indii: Nie możemy zalegalizować małżeństw jednopłciowych

Sąd Najwyższy Indii: Nie możemy zalegalizować małżeństw jednopłciowych
Fot. Raphael Renter | @raphi_rawr / unsplash.com
PAP / tk

Sąd Najwyższy Indii odmówił legalizacji małżeństw osób tej samej płci, a główny sędzia kraju powiedział, że stworzenie takiego prawa należy do parlamentu. Sędzia D.Y. Chandrachud wezwał rząd do przestrzegania praw społeczności LGBTQ i położenia kresu ich dyskryminacji.

- Ten sąd nie może tworzyć prawa. Może jedynie je interpretować i nadawać mu moc prawną - powiedział główny sędzia, powtarzając, że to do parlamentu należy decyzja, czy może on rozszerzyć przepisy dotyczące małżeństw o związki osób LGBTQ.

DEON.PL POLECA
Prawa osób należących do tej grupy rozszerzały się w Indiach w ciągu ostatniej dekady, przy czym większość z tych zmian nastąpiła dzięki interwencji Sądu Najwyższego - podkreśliła agencja Reutera.

Wtorkowy wyrok zapadł po tym, jak w 2018 r. Sąd Najwyższy uchylił ustawę z czasów kolonialnych, zgodnie z którą seks homoseksualny podlegał karze do 10 lat więzienia, i rozszerzył konstytucyjne prawa społeczności gejowskiej. Decyzja ta była postrzegana jako historyczne zwycięstwo praw osób LGBTQ, a jeden z sędziów powiedział, że "utoruje ona drogę do lepszej przyszłości".

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Eucharystia w naszym życiu nigdy się nie kończy

Dla jednych nużąca praktyka, dla innych – uciążliwy obowiązek do spełnienia. Wielu z nas nie rozumie dziś istoty Eucharystii i nie dostrzega jej związku z tajemnicą Kościoła.

...

Skomentuj artykuł

Sąd Najwyższy Indii: Nie możemy zalegalizować małżeństw jednopłciowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.