Belgijski parlament zakazał wykonywania terapii konwersyjnych osób LGBT+

Belgijski parlament zakazał wykonywania terapii konwersyjnych osób LGBT+
fot. Raphael Renter / Unsplash
PAP / pk

Izba niższa belgijskiego parlamentu przyjęła prawo całkowicie zakazujące terapii konwersji osób LGBT+, czyli prób zmiany orientacji seksualnej danej osoby z homoseksualnej lub biseksualnej na heteroseksualną.

Zgodnie z przyjętym w czwartek wieczorem prawem wykonywanie tych terapii w Belgii będzie zagrożone karą pozbawienia wolności do dwóch lat i/lub grzywną w wysokości do 2,4 tys. euro.

Jednocześnie z ustawy wynika, że sędzia będzie mógł również nałożyć zakaz wykonywania zawodu na okres do 5 lat, jeżeli przestępstwo miało miejsce "w kontekście zawodowym". Karalne będzie także "proponowanie, promowanie lub podżeganie" do terapii konwersyjnej.

"Ten projekt powstał na wniosek Parlamentu Europejskiego, który kilka lat temu zwrócił się do wszystkich państw członkowskich o zakazanie tych praktyk" - uzasadniała posłanka Karin Joriflee z lewicowej partii Vooruit.

DEON.PL POLECA

Projekt ustawy przedstawiła sekretarz stanu ds. równości płci, równych szans i różnorodności Marie-Colline Leroy. - Naukowcy są zgodni, że takie praktyki są szkodliwe dla zdrowia psychicznego i fizycznego ofiary, a także stygmatyzują i dyskryminują - przekonywała podczas debaty w izbie niższej minister Leroy.

Wicepremier i minister sprawiedliwości Vincent Van Quickenborne nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie posłów, jak często stosowane są praktyki konwersji w Belgii. - Konkretne dane nie są jeszcze dostępne - powiedział Van Quickenborne.

Ustawa wejdzie w życie z dniem opublikowania jej w dzienniku urzędowym (Staatsblad).

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Nie bój się, jesteś wolny

Pragniemy szczęścia i poczucia, że przeżywamy swoje życie w pełni. Żeby to osiągnąć, wyznaczamy sobie różne cele, planujemy, podejmujemy decyzje. Tym wszystkim działaniom bardzo często towarzyszy jednak lęk.

Jak przestać...

Skomentuj artykuł

Belgijski parlament zakazał wykonywania terapii konwersyjnych osób LGBT+
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.