Sasin o stanowisku marszałka seniora: Korwin-Mikke i Śledzińska-Katarasińska to osoby kontrowersyjne

Sasin o stanowisku marszałka seniora: Korwin-Mikke i Śledzińska-Katarasińska to osoby kontrowersyjne
(fot. Piotr Drabik [CC BY 2.0])
PAP / kk

Nie ma dla mnie idealnego kandydata na stanowisko marszałka seniora, bo Janusz Korwin-Mikke i Iwona Śledzińska-Katarasińska to osoby bardzo mocno kontrowersyjne - uważa wicepremier Jacek Sasin. Jego zdaniem śp. Kornel Morawiecki w tej roli zawiesił bardzo wysoko poprzeczkę.

Wicepremier Jacek Sasin został zapytany w czwartek w Radiu Zet, kogo wskazałby na funkcję marszałka seniora. "To pan prezydent będzie decydował" - odparł Sasin przypominając, że zasada mówi, iż wskazania na tę funkcję dokonuje się spośród najstarszych posłów.

DEON.PL POLECAWśród posłów nowej kadencji Sejmu najstarsi są Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja) i o rok od niego starsza Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). Sasin dopytywany o jego wybór pomiędzy Korwinem-Mikke a Śledzińską-Katarasińską, odparł że "to nie jest wybór idealny". "Nie ma tutaj dla mnie idealnego kandydata, bo obie te osoby są bardzo mocno kontrowersyjne" - ocenił wicepremier.

"Co do Janusza Korwina-Mikke, to chyba nie muszę przekonywać, że jest osobą kontrowersyjną" - powiedział. "A pani poseł Śledzińska-Katarasińska - niestety mam w pamięci jej dokonania w mrocznych czasach PRL-u, wypowiedzi, które ją bardzo mocno obciążają i szczerze mówiąc, zgrzytałoby mi bardzo, że dzisiaj w wolnej Polsce osoby, które mają jednak nieprzyjemne karty z przeszłości, mają taką zaszczytną rolę odgrywać" - stwierdził Sasin.

Podkreślił, że rola marszałka seniora jest bardzo zaszczytna. "Pamiętam cztery lata temu śp. Kornela Morawieckiego w tej roli. To jest standard, który został bardzo wysoko określony, poprzeczka bardzo wysoko zawieszona i dzisiaj szukałbym osób, które są w stanie do tamtego standardu nawiązać" - dodał. "Spośród tych dwoje kandydatów, szczerze mówiąc, nie widzę takiego kandydata" - ocenił. Dodał, że być może prezydent wskaże na stanowisko marszałka seniora kogoś spoza tej dwójki kandydatów.

W ubiegłym tygodniu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że marszałkiem seniorem Senatu na pewno będzie senator Barbara Borys-Damięcka, natomiast, jeśli chodzi o marszałka seniora Sejmu, "obstawia", że będzie nim posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Prezydent zwołał inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu na 12 listopada. Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną marszałkowie Sejmu i Senatu.

W przypadku Sejmu posiedzenie otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów; nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego. Regulamin Sejmu określa, że po odczytaniu roty każdy z wywoływanych posłów wypowiada słowo "ślubuję"; może dodać zdanie: "tak mi dopomóż Bóg".

Marszałek senior przeprowadza także wybór marszałka Sejmu. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić, co najmniej 15 posłów. Po wyborze marszałek Sejmu obejmuje przewodnictwo obrad; Sejm w uchwale ustala liczbę wicemarszałków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sasin o stanowisku marszałka seniora: Korwin-Mikke i Śledzińska-Katarasińska to osoby kontrowersyjne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.