Sawicki: Europa wolna od GMO

Sawicki: Europa wolna od GMO
Minister rolnictwa Marek Sawicki (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / wm

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział podczas Dożynek Jasnogórskich, że zaproponuje debatę na temat "Europy wolnej od GMO". Zapowiedział też starania o reformę Wspólnej Polityki Rolnej.

Podczas przemówienia do zgromadzonych na jasnogórskich Błoniach tysięcy wiernych Sawicki podkreślił, że przed polskim rolnictwem stoi wiele wyzwań. Jednym z nich jest sprawa żywności modyfikowanej genetycznie. - Skoro dzisiaj nie możemy dostosować prawa krajowego do prawa europejskiego i skutecznie chronić się przed tym, co nieznane, to trzeba podjąć trud zmiany prawa europejskiego - powiedział minister.

Zapowiedział, że debatę na temat "Europy wolnej od GMO" zaproponuje w przyszłym tygodniu podczas nieformalnego spotkania Rady Ministrów we Wrocławiu. - Europy wolnej nie tylko od upraw, ale także od pasz i importowanej żywności, produkowanej w oparciu o pasze genetycznie modyfikowane - podkreślił.

Kolejnym wyzwaniem - mówił Sawicki - jest reforma Wspólnej Polityki Rolnej. Ocenił, że ta obecna jest niesprawiedliwa i trzeba wypracować nowe kryteria podziału środków, doprowadzić do wyrównania poziomów płatności i "uczynić ją rozwojową". Wyraził nadzieję, że porozumienie w tej sprawie uda się osiągnąć pod koniec przyszłego roku.

DEON.PL POLECA

Minister mówił też o przyjęciu w ubiegłym tygodniu ustawy, dzięki której polscy rolnicy na preferencyjnych warunkach i szybciej niż dotychczas mogą nabywać państwową ziemię. Wyraził nadzieję, że jak największa ilość polskiej ziemi stanie się własnością polskich rolników.

Minister odniósł się też do bieżącej polityki. - Zbyt często w polskim języku, w polskiej polityce pojawia się język insynuacji, półprawdy, a nawet kłamstwa. Tu, przed ołtarzem Matki Bożej, wszyscy politycy za to Ją przepraszamy - oświadczył Sawicki. Jak ocenił, aby język polityki zmienił się, potrzebna jest współpraca organizacji, związków zawodowych, ale także wsparcie duszpasterstwa rolników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sawicki: Europa wolna od GMO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.