Sekretarz generalny NATO: Gdy zakończy się wojna, Ukraina będzie miała gwarancje bezpieczeństwa

Sekretarz generalny NATO: Gdy zakończy się wojna, Ukraina będzie miała gwarancje bezpieczeństwa
Jens Stoltenberg i Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w trakcie szczytu NATO (fot. PAP/Valdemar Doveiko)
PAP / tk

Gdy zakończy się inwazja Rosji, Ukraina będzie miała gwarancje bezpieczeństwa, aby historia agresji ze strony Moskwy nigdy się nie powtórzyła - powiedział w środę w Wilnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Stoltenberg przypomniał, że członkowie Sojuszu ustalili nowy pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy. - Nasz nowy wieloletni program pomoże wam (Ukrainie) w transformacji z ery sowieckiej do standardów NATO - podkreślił Stoltenberg.

DEON.PL POLECA- Trwa wojna w Europie i nie istnieje opcja, która nie zakłada obecnie ryzyka (...). Musimy wspierać Ukrainę, bo to byłoby tragedią, gdyby prezydent Putin wygrał i stanowiłoby to także zagrożenie dla Europy - zaznaczył Stoltenberg, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

- Rezultaty szczytu NATO w Wilnie są dobre, ale gdyby zaproszono Ukrainę do NATO, moglibyśmy uznać je za idealne - skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Cenimy uznanie naszych wysiłków - zapewnił Zełenski, nie ukrywając, że deklaracja dokładnych ram czasowych dla wstąpienia jego kraju do NATO byłaby dla niego bardziej satysfakcjonująca, niż same oferty pomocy wojskowej.

Prezydent Ukrainy uznał także, że w obliczu agresji ze strony Rosji już teraz sukces odnieśli wszyscy Ukraińcy, zarówno walczący na froncie żołnierze, jak i zwykli obywatele.

Zełenski nazwał przeciwstawianie się Rosji "wojną o wolność i prawa człowieka".

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Sekretarz generalny NATO: Gdy zakończy się wojna, Ukraina będzie miała gwarancje bezpieczeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.