Skutki "turystyki cukrowej" z Polski do Niemiec

Skutki "turystyki cukrowej" z Polski do Niemiec
(fot. Uwe Hermann / flickr.com)
PAP / slo

O "turystyce cukrowej" z Polski do Niemiec pisze w czwartek agencja dpa. Ponieważ cukier jest w Niemczech tańszy niż w Polsce, Polacy chętnie zaopatrują się w niego u sąsiadów. W rezultacie w pobliżu granicy z Polską wprowadzono w Niemczech... racjonowanie cukru.

- Od wielu tygodni widzimy, że niektórzy klienci kupują czasem po kilkadziesiąt toreb cukru - powiedział w czwartek rzecznik sieci niemieckich supermarketów Rewe, Andreas Kraemer.

Sytuacja stała się na tyle poważna, że personelowi zalecono sprzedawanie cukru tylko w "typowych" ilościach. Podobnie jest w sklepach Lidl, Kaufland, Real i Tengelmann. W wielu sklepach wywieszono informacje o ograniczeniach w sprzedaży cukru.

Rzeczniczka sieci Tengelmann, Jutta Meister, mówi, że zakupy Polaków to już prawdziwa "turystyka cukrowa". W sklepach Tengelmanna sprzedaje się maksymalnie po 5 kg cukru na osobę. Podobnie postępuje Kaufland. W Realu jedna osoba może kupić osiem kg cukru.

DEON.PL POLECA

Rzecznik Rewe podkreśla, że problemów z zaopatrzeniem w cukier nie ma. Ograniczenia sprzedaży mają raczej zapobiec logistycznym problemom z magazynowaniem tego towaru. Chodzi też o zadowolenie klientów, a nie są zadowoleni ci, którzy cukru nie dostaną, bo ktoś przed nimi akurat wykupił cały zapas.

Niemiecki resort rolnictwa nie widzi powodów do zaniepokojenia. - Wychodzę z założenia, że (wykupywanie cukru) jest krótkotrwałym zjawiskiem - mówi sekretarz stanu w tym resorcie Robert Kloos.

Niemieccy analitycy wskazują na wzrost cen cukru na rynkach światowych w ostatnim okresie i wyrażają przekonanie, że również w Niemczech cukier zacznie wkrótce drożeć.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Skutki "turystyki cukrowej" z Polski do Niemiec
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.