Starsza pani mieszka sama na greckiej wyspie. Obiecała ojcu, że będzie strzec jej do końca

Starsza pani mieszka sama na greckiej wyspie. Obiecała ojcu, że będzie strzec jej do końca
Irini Katsoturchi, jedyna mieszkanka wyspy Kinaros. Fot. Facebook / Greckimi Drogami
PAP / Facebook/Greckimi Drogami / mł

Kinaros to maleńka wyspa na Morzu Egejskim. Ma niecałe 5 km kwadratowych i jest zamieszkana tylko przez jedną osobę: panią Rini, która żyje tu samotnie po śmierci męża. Towarzystwa dotrzymuje jej pies, kury oraz czasami dzikie owce i kozy, żyjące swobodnie na wyspie - pisze Greek Reporter.

Irini Katsoturchi, bo tak nazywa się Greczynka, zapewnia, że nie boi się życia w samotności. Lata temu obiecała ojcu, że będzie strzec wyspy do końca. Jak powtarza, boi się tylko sztormu - czytamy na facebookowym profilu Greckimi Drogami. Kyra Rini żyje samotnie od 2013 roku, od czasu, gdy zmarł jej mąż. Wcześniej mieszkali na Kinaros tylko we dwoje. To tutaj się wychowała, a potem jej rodzina wyemigrowała do Australii. Jednak gdy wrócili z mężem do kraju, podjęli decyzję, że zamieszkają właśnie tutaj. 

Samotna na wyspie. Takie życie nie jest łatwe

"Życie na Kinaros nie jest łatwe dla samotnej starszej kobiety" - podkreśla Greek Reporter. Zimą jej jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym jest przypływająca raz na tydzień łódź z zapasami. Co dwa tygodnie przybywa też listonosz. Latem do brzegu przybija więcej łódek, a ich pasażerowie wymieniają z mieszkanką kilka zdań. Irini towarzyszy pies Siva i kilka kur. Na wolności na wyspie żyją też owce i kozy.

Nazywana "panią na Kinaros" Greczynka żyje prostym życiem. Hodowała 200 owiec, opiekuje się domem oraz pomnikiem trzech żołnierzy marynarki wojennej, którzy zginęli w okolicy przed kilkoma laty, a ona pomagała wówczas w akcji ratowniczej. Na wyspie są dwa budynki: dom Irini z grecką flagą wymalowaną na dachu i kościółek św. Jerzego. 

DEON.PL POLECA

Gdy znikła "z radarów", namierzył ją helikopter 

Serwis informuje, że w 2020 roku pani Irini na kilka dni "zniknęła z radarów", co postawiło na nogi siły powietrzne i straż przybrzeżną. Kontakt z kobietą był niemożliwy ze względu na awarię i brak prądu na wyspie. Greczynkę namierzył jednak helikopter, który dostarczył jej zapasy. Również w 2020 roku wyspę i jej jedyną mieszkankę odwiedziła prezydent Grecji Katerina Sakielaropulu. 

PAP / Facebook/Greckimi Drogami / mł

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler

Opowieść o miłości, szaleństwie i zarazie

Spinalonga zrobiła na nim ogromne wrażenie. Wracali tam z Agą kilkakrotnie, bez celu, po prostu pomilczeć. Żadne inne miejsce nie nadawało się do tego lepiej niż wyspa ciszy.
...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Starsza pani mieszka sama na greckiej wyspie. Obiecała ojcu, że będzie strzec jej do końca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.